| kostyyy26 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu o problema. vreau sa fac nunta la anul in august si daca ar putea careva sa-mi spuna si mie pas cu pas ce trebuie sa fac si cu aproximatie ce bani trebuie sa dau avans.Mentionez ca vreau o nunta cu buget mic.Va multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Alege-ti mireasa... laughing glumeam.
Ok:
1. Alegerea datei, pentru ca majoritatea salilor de nunti sunt rezervate inainte cu cateva luni.
2.alegerea localului : In functie de cati vrei sa chemi la nunta alegi dimensiunea si amplasarea salonului. Daca ai mai multe sali de nunti in orasul tau, rezerva-ti cateva zile sa umbli pe la fiecare sa vezi care-ti place si care sunt libere (si cat costa un meniu complet de nunta).
3. dupa ce ai gasit ceva ce-ti place negociezi acont de bani si alegi meniul. Daca vrei sa aduci si tu ceva(bautura, mancare) mai negociezi din pretul meniului.
4. Invitatiile (alegi modelul, culoarea, pretul, etc) si te apuci de trimis si vizitat si sunat telefonic pana ai confirmarile de prezenta.
5.Aranjamentele florale, lumanari, etc - Cauti, te hotarasti si platesti sau arvunesti.
6. biserica si toata partea religioasa. Tot cu programare, cu necesar de materiale. Vorbesti cu preotul si iti explica el.
7.Muzica. Cauti de ati horatat deja: Formatie sau DJ. (ambele ies bine).
Asculti pe net, YT. Cauti prin prieteni casatoriti recomandari. Suni la muzicanti si-i comanzi pentru perioada stabilita initial. Negociezi pretul, lista de melodii, genul, programul artistic.
8.Hainele (rochia pentru ea, costumul pentru tine). Umbli, cauti, probezi, cumperi. Bijuteriile (verighetele) trebuie si ele alese sau facute la comanda. Tot aici cauti cavaleri de onoare, domnisoare de onoare si alte alea.
Sunt sute de lucruri uitate oricat de mult te-ai chinui. Tot o sa mai uiti cate ceva, dar daca te ajuta nasii totul va fi ok.
Ca pret, depinde ce hotarasti, poti face nunta cu 100 de milioane, poti face nunta cu 500. Sotia trebuie sa-ti fie consilier si consultant nu strainii de pe TPU.
Noroc bun si casa de piatra!

| kostyyy26 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru informatii si pentru timpul acordat!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La ce vrei tu faci cununia civila apoi inviti musafirii la un local cu un casetofon cu CD si niste mancare, bautura

| sweetys a răspuns:

Nu sunt expert dar cred ca cu cat mai multe idei cu atat mai bine.
1. Intocmesteti o lista cu invitati( ex: fam X, 3 persoane, Fam Z, 5 pers) La sfarsit sa stii un numar aproximativ de invitati, sa fie si nasii de fata deoarece si ei o sa aiba cateva persoane pe care sa le invite ( nasii lor, parintii, fini si altii), daca nu vrei o nunta prea mare poti sa le zici sa nu se intinda la toate neamurile pe care le au.
2. Cauta un local in care sa aiba loc toti invitatii pe care ii ai pe lista, dar sa aiba si spatiu indeajuns pentru dans( incearca sa negociezi si pretul, si avansul). Tortul s-ar putea sa nu intre in ceea ce pregateste localul asa ca va trebui sa faci comanda la o patiserie. Incearca sa vezi cat te-ar costa separat bautura, si de unde ar fi mai avantajos sa o iei, adica de la magazin sau sa ti-o asigure localul. Trebuie tinut cant de mai multe aspecte ca sa scoti o nunta cat mai eftina.
3. Trimite invitatiile si vezi ce persoane vin ( la mine in zona de invitatii se ocupa nasii, adica sa le plateasca)
Cam astea sunt lucrurile de facut mai urgent. ( Poti sa-ti faci un calcul aproximativ, fara costurile pentru rochea de mireasa + pantofi, costume + pantofii tai + camasi, fara ornamentele florale de pe mese)
Nasii se ocupa de lumanari, si de plata cununiei religioase.
Vor mai fi cheltuieli cu servitul persoanelor care vin sa ia mireasa- mirele, cu turta sau cu obiceiurile zonei din care esti. Spor la lucru. Dar in masura sa te ajute sunt cei care au trecut prin aceasta etapa a vietii. Vorbeste cu nasii sa te ajute. Si sa ai un carnetel cu tot ce e de facut ca sa nu te trezesti in ziua nuntii ca ai uitat ceva.

| kostyyy26 explică (pentru sweetys):

Multumesc mult pentru timpul acordat si pentru informatiile oferite, incerc sa ma informez cat mai mult si sper sa fie totul bine! Multumesc inca odata!

| Catalin8789 a răspuns:

Poti incepe prin comandarea invitatiilor. Eu am comandat online tot, invitatii, artificii, lumanarile si am iesit mult mai ieftin. Pe toate le-am luat de pe www.decoratiuni-nunta.com si mi-au facut si un discount.