| Daniel_Iulian_1980 a întrebat:

Salut!
Cum pot intra în vb cu o fata de la mine din clasa pe care o plac, daca îmi este rușine sa o fac în clasa unde sunt mai mulți colegi, dar și în privat prin mesaje.
Menționez ca nu stiu prea multe lucruri despre ea, pentru ca nu prea am intrat în vb cu ea.Este clasa a 12-a.
Va rog fără comentarii răutăcioase!
Dau funda!
P.S. M-ar ajuta dacă mi-ati oferi niște sfaturi cum as putea sa intru în vb cu ea. Poate sa o întreb despre teme, despre lecții.

Răspuns Câştigător
| Emy52 a răspuns:

Întâi încearcă să te bagi in seama cu ea și pe mesaje, și în viața reală. Spune-i,, salut" când treci pe lângă ea, întreab-o cum i s-a părut o anumită oră (de la școală, ex română), fa remarci doar ca să vorbești cu ea (de ex: ce note teme am primit etc) dar mă referer ca, la început, să vorbești cu ea doar chestii simple,,, nevinovate" sa zic așa (adică să nu dai impresia că vrei sa ți-o apropii). Pe mesaje întâi baga-te in vorba cu ea tot despre școală (sau un sport/o tema orice altceva ce aveți în comun) și folosește un limbaj ca și cum ai vorbi cu un prieten (dar nu exagera)folosește emojiuri... Dacă de exemplu să îți spună ce temă ai la o anumită materie după ce îți spune ai putea să îi trimiți un mesaj cu un mesaj de genul că o să o ajuți și tu oricând are nevoie și așa din subiecte de astea ajungi să vorbești cu ea. Încă ceva ai putea să te mai bagi în vorbă cu ea raspunzandu-i sau dându i like uri/inimioare pe conturile ei de insta Snapchat etc. Ideea e că după ce începi să te bagi în vorbă cu ea treptat câteva săptămâni cel mult dacă vorbiți constant o să ajungeți să vorbiți și despre alte chestii și atunci veți vorbi mai des și în viața reală.
Ideea e să nu o iei brusc pentru că atunci te va respinge direct, bagă te în seamă și măcar încearcă să te împrietenești cu ea apoi când vrei să îți mărturisești sentimentele nu îi spune,, te iubesc hai in oraș " sau chestii de genul, spune-i chestii de genul,, ești o fata foarte drăguță",,, mă bucur că suntem prieteni",, te simpatizez" etc.
Pe scurt ia-o dar nu lungi prea mult, cheamă doar așa la un suc la un film ceva în oraș și pur și simplu tot ce poți face este să încerci întâi să te apropii puțin de ea înainte să îi spui ce simți pentru ea.
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Emy52 a răspuns (pentru AlexHazulThau):

Atunci... Dacă te-ar iubi pentru ce ai și nu pentru cine ești, tot nu ar fi bine. Din ce mi-ai răspuns eu înțeleg ce mi-ai zis, multe fete vor sa intre într-o relație doar din interes, bani, să dea bine in public etc dar dacă și fata asta e așa atunci iti spun s.o lasi balta. Dacă tu o placi pentru că e frumoasă/ e populară/ e bogată (oricare dintre motivele astea) atunci nu poți spune că ești îndrăgostit de ea. Trebuie sa o cunoști ca om. De ce toți adolescenții se despart de un miliard de ori? Pentru că intră în relații din interes, și atunci când ajung sa se cunoască cu adevărat se rupe totul. Dacă fata asta ar vrea sa fie cu tine doar daca ai avea anumite calități care îi convin ei, atunci nu te băga. Ar însemna ca fata sa fie cu tine doar pentru a profita de tine. Știu că ai scris că îți place de ea, dar dacă vrei chiar sa ai o relație frumoasa care sa dureze cu ea, singura varianta e sa nu fiți împreună din interes, pentru cum arătați sau pentru câți bani aveți. Și asta se poate doar dacă ajungeți să vă cunoașteți mai mult sau mai puțin, dacă ajungi sa o iubești pentru cine e și ea sa te iubească pentru cine ești. Știu, e foarte greu pentru că în majoritatea cazurilor nu prea se reușește așa ceva, dar îți spun: mai bine renunță decât să fi dezamăgit și să ai inima frântă mai apoi.

| Emy52 a răspuns (pentru AlexHazulThau):

Asta e adevărat pe de o parte. Dar gândește-te, dacă ai fi fata (gen sa te pui in locul nostru, nu interpreta greșit) și unu mai mic cu 15 cm ca tine vrea sa fie cu tine, NORMAL (prima părere, 99% rămâne) că nu ești cu el. E ciudat sa fi împreună cu un băiat mai mic ca tine, e cringe, parca ești cu fratele mai mic, când se pupă respectivii in stradă fata se apleacă sau băiatul se ridică pe vârfuri...e prea...nu știu, dar ai înțeles scenariul pe care ți-l descriu. Apoi fața. Da, e și ăsta un criteriu, dar majoritatea nu-s așa de urâțihappy lăsând gluma la o parte, asta e general, PREA general as putea spune, nu prea ai ce sa faci. E un criteriu care e,, respectat" in 99, 5% din cazuri, nu ai ce sa faci. Asta cu bogația nu-i așa general, nu toate fetele sunt așa. Hai sa zicem 50-50%, jumate nu fac așa. Știu ca ar trebui sa fie nașpa pentru un băiat sa fie judecat pe criteriile astea fără să aibă măcar o șansa sad
Încă ceva, un pont FOARTE important: știu că e paradoxal, dar dacă tu doar o faci puțin să îndrepte privirea spre tine (tu încearcă să arăți mai nu stiu cum :'), glumesc, dar încearcă să-i atragi atenția) și apoi nu umbli ca un cățeluș după ea, atunci o sa devină interesata de tine (60% din cazuri as zice eu). De obicei fetele nu vor sa fie cu cineva care umbla ca un cățel cu limba scoasă după ele, ci cu un tip care nu prea o baga in seamă (nu înseamnă DELOC)
PS: citește și celălalt răspuns al meu

Răspuns utilizator avertizat
| Emy52 a răspuns (pentru AlexHazulThau):

Sper că te-am ajutat macar puțin
Și chiar îți doresc să reușești cu fata asta daca chiar merita happy

Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci considera ca ai pierdut deja, fiindca nu vrei nici macar sa incerci!
Asa este si in viata, aia care nu sunt capabili sa deschida gura, pierd inainte sa fii incercat ceva.
Chiar esti atat de fraier incat sa nu fii in stare nici macar sa-i viorbesti fetei?
NU online, fiindca online ai toate sansele sa fii respins, acolo este minciuna, flirt de 2 lei si evident nu iesi niciodata nimic, fiindca nu ne place sa fim abordate online.
Mai ales ca tu cunosti fata, fiindu-ti colega, salut-o si vorbeste-i, pana nu ti-o fura altul si pierzi totul, inainte sa fii incercat macar.

| Frank51 a răspuns:

A 3-a metodă este telepatia, dar din păcate te-ai născut cu 5 secole prea devreme pentru această metodă.

| LordCristobal a răspuns:

Te duci direct la ea, ii faci un compliment adica ii spui ca e foarte frumoasa/sexi apoi o inviti la o cafea in oras.
Dava accepta e fain daca nu treci la alte fete.

| 199onur7 a răspuns:

Tu: ce faci
Fata: cine ești ciudatule
Tu: pai colegul tau de clasă
Fata: Nu te-am vazut in viata mea bro -_-
Tu: Daca esti chioară
Fata: pe cine faci ma chioară futamas in gura ta
Tu: Meh oricum nu o s-o faci
Fata: wtf bro
Tu: pai nu asa ai zis?
Fata: mata ce face?
Tu: acasa ce sa facă
Fata: -_-

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Fara rautate: sunteti colegi de 4 ani si nu ati vorbit niciodata? Ciudat.
Mergi la ea in pauza, de fata cu toti. Cere-i prima data niste teme, rezolvari, ceva. Apoi treptat discutiile vor avansa. Nu te arunca de prima data la invitatii.

| ale15minune a răspuns:

Eu zic sa-i scrii, nu ai nimic de pierdut. ii poti scrie ceva de genu "buna, te-am vazut la scoala si esti foarte draguta". ca si fata iti garantez ca iubim sa primim mesaje de genu happy