| aNonim_4610 a întrebat:

daca tata si mama sau desparit este cumva vine mea?, ca ma invinovatesc eu pe mine, mie foarte greu...mersi

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Despărțirea nu vine din cauza copiilor din interiorul căsătoriei.
Nu te învinovății, altele au stat la baza distrugeri căsniciei părinților tăi.
Fruntea sus, copile. Cu plăcere.
Pa, pa.

| pisoias a răspuns:

De ce sa fii tu vinovata? Ce tu i-ai indemnat sa se desparta?

| Psihiatra a răspuns:

Imi pare rau pentru tine. orice s`ar fi intamplat, nu e vina ta. e normal sa te invinuiesti, fiindca asta e o parte a regretelor.parintii tai s`au despartit nici de cum din vina ta, ci doar pentru ca ei nu mai simteau intre ei acea dragoste ca in trecut. daca te invinovatesti nu rezolvi nimic.fii puternic/a!

| TuchleiMihai a răspuns:

In nici un caz nu este vina ta! "Chiar daca se certau pe cum sa te creasca, unul era mai permisiv, celalt nu" cauza acelor discutii aprinse nu erai tu, ci alte probleme ale lor. Nu ai ce sa faci, am fost si eu in situatii de genu asta numai ca eram pe la 18 ani, nu m-a afectat pentru ca stiam aceste lucruri. O relatie nu poate fi schimbata decat de cei ce sunt in ea... daca asta a fost decizia lor sa fie in spre bine, iubestei pe amandoi in continuare si sper sa inveti din situatia asta cum trebuie sa fie o relatie, cum sa nu ajungi peste ani si ai in aceeasi dilema.
Sarbatori Fericite si toate cele bune.

P. S.: exista sansa ca pana la urma sa fie mai bine asa, chiar sa se impace peste ceva timp... ai mei sunt divortati, dar se inteleg mai bine ca inainte de divort, a 6 ani deja de la divort dar au stat separati o luna.

| DeMentaa a răspuns:

Nu nu e vina ta... probabil s.au despratit pentru ca n use mai intelegeu. Ei vroiau sa iti faca numai bine si sa nu stai cand la un aprinte cand la altul... dar probabil nu sem ai suuportau. poti sa te gandesti ca tu cu o prietena sau un bait care nu av suportait deloc. si nu va mai vb asa e si cu ei numa ica ei sun divoratati
Sper ca ti.am fost de folos

| Bianqita a răspuns:

Uite...sa-ti spun ceva...si ai mei au divortat acum 4 ani, tata imi "canta" mereu ca eu sunt vinovata ca s-au despartit si la un moment dat am vrut sa ma omor pentru ca, cazusem in depresie. M-am ingrasat ca naiba pentru ca eram stresata si cand am realizat ca de fapt nu sunt eu devina ci tata, care bea si face scandal, cand nu am mai pus la suflet, m-am linistit si totul e bine.Am slabit, si acum nu ma mai intereseaza ce spune el.Doar nu eu i-am turnat alcool pe gat, deci nu am cum sa fiu eu devina.Hai curaj!

| midnight12 a răspuns:

De ce sa fie vina ta, le-ai facut farse reciproce ca ei sa creada ca celalalt a facut-o si sa se desparta? nu! asa ca nu te invinovatii, oamenii se cearta din pricina banilor de obicei sau a unor neintelegeri

| smilewithme a răspuns:

Majoritatea ne invinovatim cand se desparti parintii.ne gandim" ca poate nu m-am purtat bine si s-au ivit discutii in privinta asa si s-au certat naspa de tot" sau nu stiu...thinking fel de fel de chestii
nu trebuie sa te invinovatesti pentru ca nu stii cum era relatia lor intimitate...plus de asta esti copilul lor.straight face cum ar putea sa se desparta din cauza ta? daca erai tu de vina te certau pe tine sau asa ceva...in fine scoate-ti din cap prostiile astea.

| Angee a răspuns:

In nici un caz nu e vina ta! Cel mai trist lucru intr-un divort este suferinta copiilor si faptul ca ei de obicei, se invinovatesc pentru despartirea parintilor. Gandeste-te ca neintelegerile dintre ei nu tu le provocai, iar la certuri, nu tu participai. E vorba despre doi adulti care nu mai pot continua pe acelasi drum de... familie. Important este ca acestia sa aiba intelepciunea sa continue aceeasi relatie cu copiii, indiferent daca ei raman la mama sau la tata, daca unul dintre parinti sau amandoi isi refac viata. Asta nu este problema copiilor!