| Andrei9716 a întrebat:

Salut oameni buni! Am si eu o problema care ma macina! Sunt de 1 an jumate cu iubita mea iar de 6 luni suntem in Spania! Este gravida in 5 luni si cam de atunci se comporta destul de ciudat chiar urat cu mine! Isi face griji ca nu o sa avem aia sau aia, eu lucrez in constructii si cateodata mai ramai si fara munca cateva zile o saptamana...atunci e cel mai rau, jigniri, critici, indiferenta, imi vorbeste de sus! Ca nu sunt bun de nimic! Oare de ce se comporta chiar asa urat? Eu nu prea mai inghit si ma gandesc pe zi ce trece la despartire chiar daca o iubesc! Multumesc

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dile que tu traes el dinero en casa y ella no es QUIEN para juzgarte. Si no le conviene que te encuentre un trabajo mas estable y si no que se valla a su tierra.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici un motiv sa te jigneasca sau sa se comporte urat cu tin, numai daca nu-i prosta si a ramas insarcinata ca sa te forteze sa o ieid e nevasta.
Spune-i ca de nu-i convine, sa-si ia bocceaua si sa plece in tara, la maica-sa.
Daca nu te respecta si nu are bun simt, sa plece!
Sa vezi ce repede o sa-ti controleze gurita!

| Freya1 a răspuns (pentru Violleta2022):

E ciudat ca vorbesti asa.
E clar ca are si ea partea ei de vina ca trebuia sa nu tina copilul daca avea oarecare dubii.Dar daca au aflat tarziu sau el a spus ca o sa fie bine ca o sa lupte si totusi la tinut e normal sa fi speriat si panicat ca esti in strainatete, tu nu poti munci, barbatul tau azi munceste maine nu si mai aveti si un copil de nascut si crescut nu e usor.
De ce sa ii spuna hai pa? Ia placut sa f...a creasca acum copii ca nu cred ca el nu a stiu in ce consta treaba asta, nu cred ca el habar nu a avut ca ea nu va pute amunci sau ca la copilul ala ii trebuie scutece, lapte etc.Trebuia sa ii spuna atunci ca nu e pregatit ca nu e momentul si sa o sfatuiasca sa nu il faca daca la el ii e imposibil sa tina casa.

| Andrei9716 explică (pentru Freya1):

Mai oameni buni voi nu intelegeti care este problema! Ma scuza-ti ca va zic. Am muncit constant de cand am venit in Spania si eu si ea. Eu nu am acte sa pot munci in alta parte. ea munceste eu muncesc. nu lipseste nimic. doar ca am vrut sa ii fac pe plac si sa facem ca ea...sa trimitem toti banii in Romania pentru apartament. vrut masina. am luat masina. haine si sa mai si traiesti, copilul o sa creasca in conditii bune. chiar nu e motiv de frica. Nu stiu daca ma intelege ti dar ea le vrea pe toate sa le aiba acum

| Freya1 a răspuns (pentru Andrei9716):

Pai sunt probleme hormonale si e normal sa aiba uneori reactii aiurea, dar cred ca cu comunicare se pot rezolva. Poti sa ii spui si ei ce ne-ai spus noua si vezi cum stau lucurile. Oricum cat timp ai in mare cam tot ce iti trebuie nu ai de ce sa faci garagatii, si nu faci mare caz pe un lucru daca nu ti-l trebuie atunci.
Si eu am unele probleme cand vine vorba de siguranta si de aceia o inteleg oarecum ca se sperie.E primul vostru copil, nu o sa mai poata munci curand se teme ca posibil sa nu mai poti nici tu sau o sa se intample ceva si sa aiba ea ceva sigur acolo ca daca in caz de sa fiti asigurati.
Daca tie ti se pare ca e materialista foarte bine, spune-i asta in fata si ce parerea ai despre ea nu te ascunde aici sa ne spui noua ca nu ti se rezolva problema.Intreab-o daca o sa se descurce mai bine fara tine si decideti atunci.Dar eu oricum tot cred ca e pe baza hormonala si e frica de nou si de greu plus ca faza cu actele si etc trebuie sa aveti baza in unu dintre voi si in ea clar curand nu o sa se mai poata.
Daca tu te gandesti la despratire trebuia sa te gandesti ca ai stat deja cu ea un an si ceva iar omul cu timpul si dupa ce acumuleaza experienta mai face si copii se schimba.De ce ai facut copil cu ea daca nu ai cunoscut-o suficient de bine? Ai si tu vina ta degeaba o scoatem pe ea isterica si nebuna ca acel copil nu se face singur.

| Andrei9716 explică (pentru Freya1):

Eu chestiile astea le-am vorbit cu ea. Iti dai seama ca nu va intrebam pe voi prima data dar nu stiu ce sa fac. Tocmai am crezut ca am cunoscut-o destul de bine sau asa am crezut. Cat despre vorba aia cum ca asa e normal intr o sarcina nu e chiar asa. Daca ar fi toate femeile asa in timpul sarcinii va spun sigur ca femeile cresteau singure copiii. adica despartiti de tata. eu si daca ma despart o sa am grija de copil. O sa aiba ajutor de la stat eu o sa muncesc mereu doar ca se mai intampla si sa nu fie de munca. cum crezi ca am facut toate chestiile astea pana acum? Masina, mii de euro trimisi in tara, haine, sa traiesti, controale la zi. chirie si etc. Le-a facut singura din salariul ei? Nu cred. Si cand dau de greu te comporti chiar in halul asta? Poti fi insarcinata cu 5 copii ca nu ai motiv sa fi asa exagerata

| Freya1 a răspuns (pentru Andrei9716):

Hai sa iti spun o chestie.Eu nu sunt insarcinata dar am niste probleme la un genunchi si nu am cum sa muncesc, ma vindec foarte greu pentru ca am probleme cu genunchi imi sunt slabite articulatiile si am de la medic sfat si "interdictie" sa nu stau mult in picioare sau sa imi solicit mult articulatiile.Inainte sa am din nou probleme gaseam greu de munca ceva ce sa pot face si eu ca locurile de munca cu jumate de norma erau ocupate de elevi si sa stau jos gaseam greu ca erau bagate femeile mai in varsta si nu prea produceam bani decat din ce facea prietenul meu actual.In fosta relatie din nou stateam si la tara munca acolo ioc si el facea naveta cate sute de km pe zi sa poata avea un salar si tot aveam divergente pentru ca daca noi stam in chirie sau aveam de platit chestii si ma ti aici sau eu nu imi gasesc sau nu pot sa muncesc dar tu vrei o familie cu mine nu taci cand nu iti da salariul la timp, mergi mai faci un ciubuc sau faci in asa fel incat sa ai ce iti trebuie in casa ca eu sau alta insarcinata sau bolnava nu te obliga sa stai cu ea daca nu iti convine ea iti spune de la inceput sau de cand are "problema" "uite pot sa fac asta sau nu, putem sa ne descurcam sau nu?" sau "eu sunt asa, am pretentia asta se poate sau nu?" iar tu accepti sau refuzi inainte sa faci un copil sau sa te insori.De asta zic ca daca nu a facut asa de la inceput este posibil sa fie de la sarcina mai ales daca e prima, ca altfel intr-un an jumate ii apareau crizele.
Iti spun problema pe care o am eu si nu pot sa o controlez.Eu cu prietenul meu stam in chirie (vorba vine stam, am luat-o da el lucreaza la 100 de km si eu stau la ai mei sa nu stau singura acolo da vine saptamanal acasa) el plateste chiria, el plateste taxele, mancare, a cumparat si o masina pe care o intretine si tot el ia si haine si chestii pentru noi din munca de aici din tara si stii si tu cat de greu se castiga aici.Merge noaptea vine noaptea si tot am cate o data cate o criza da nu neaparat pentru ca am ceva cu el, ci pentru ca eu sunt frustrata si speriata ca nu pot sa il ajut mai mult sa pot sa il fac sa stea un pic cu mine sau sa facem si noi ceva impreuna si cand ne mai certam mai spun niste lucuri pentru ca daca am avea niste bani deoparte pusi ar mai putea sta si el sa se odihneasca sa se bucure de noi etc pentru ca si in weekend sau cand sta cu mine e stresat pe faza cu bani si imi vine chestia aia "da fa o data o chestie sa iti faci mai mult si sa mai scapi din tensiune sa stam linistiti" si nu din cauza ca vreau bani lui, ci pentru ca si eu is suparata si frustrata ca nu pot sa il ajut si nici nu vreau sa se distruga cu munca si e un amalgam de sentimente ce te invaluie mai ales cand ai datorii si nu ai nimic.
Depinde de la femeie la femeie cum se manifesta in sarcina, dar daca vrei sa te desparti de ea dupa 5 luni pentru ca e mai irascibila inseamna ca pana acum prietenul meu sau a altora ar fi trebuit sa ne omoare.Mai sunt oameni dificili care se schimba sau se manifesta ciudat dar iti asumi ca nu te-a obligat nimeni sa o iei si sa faci si copii, trebuia sa mai astepti si asta sti si tu ca e si vina ta.Acuma daca tu vrei sa te desparti nu te opresc eu sau x e dupa cum simti si crezi tu dar cred ca inainte sa iei decizia asta ar trebui sa ii spui si ei asta inainte de a pleca macar o data sau de doua ori.

| Andrei9716 explică (pentru Freya1):

I-am.spus si chestia asta si a zis ca sunt liber. Mi-ar fi placut sa simtiti ce simt eu in momentele astea. sa faci tot ce poti si sa nu primesti in schimb nici macar o vorba buna. de la femeia cu care te intelegeai dupa 2 3 luni ca si cum ai fi fost de o viata! Cum am spus daca in momentele grele nu suntem unul langa altul nu are rost nici la bine! Crede ca se descurca singura? Sau asta vrea sa arate? Copilul meu o sa fie al meu indiferent si o sa am grija de el impreuna s-au despartit de ea! Cand esti luat de sus la munca in alta tara si vi acasa si pana cand si jumatatea ta are ce are cu tine iti spun eu ca iti bagi... in tot si vrei sa o iei de la 0. Prea mare schimbarea asta si prea exagerat. iti faci griji nu zice nimeni e normal dar nu exagera. cand aveam pusi deoparte 3000 euro dupa 2 luni era bine nu? acum ca sunt sarbatorile si in constructii nu prea mai gasesti ma iei drept carpa sau ce? Urat asa pune te si in locul meu cum si eu m-am pus in locul ei mereu si am trecut cu vederea

| Freya1 a răspuns (pentru Andrei9716):

Foarte bine, daca zici ca exagereaza si e prea mult pleaca si las-o.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Freya1):

De fapt nu are nici o scuza sa-i vorbeasca urat, sa-l jigneasca si sa fei mitocanca!
Asa ceva nu eset acceptabil.
Nu stiu unde ai fost crecsuta ta, dar intr-o familie normala de oameni, nu ne jignim, nu urlam unul la altul si nu ne vorbim urat. asa ceva nu-i tolerabil!
In loc sa-i fie recunoscatoare barbatului, ca o tine acasa si-i face toate poftele, ea are gura mare? Asa ceva este intolerabil!
Cum nu sunt de acord cu violenta si vad ca de vorba buna nu intelege, am propus o sperietura, care sa o forteze sa tina gura inchisa si sa realializeze, ca nu-i frumos ceea ce face.
Este categroci o fiinta fara prea multa inteligenta, daca-si sloboda gura, fara sa o cupleze la creier!
Trebuei sa invete s aiba respect pentru barbatul ala! Nu o bate, nu o forteaza sa mearga la munca si pe deasupra tot ea are gura mare?
Copilul poate fii nascut oriunde si poate sa primeasca ajutor material de la tata, dar asta nu-i da ei dreptul sa aiba gura mare si sa jigneasca.
Eu am vorbit de o sperietura, nu de faptul in sine sa-l aplice.
Cineva trebuie sa o sperie destul de rau, ca sa o opreasca.

| Freya1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si eu i-am zis sa ii spuna ca are de gand sa plece.Dar ne stiind toate detaliile problemei am zis ca e posibil sa fie de la sarcina sau sa fi avut ceva discutii de nesiguranta in casa pentru ca in general femeile si barbatii mai ales cand urmeaza sa faca o familie un copil posibil sa aiba o gandire diferite, adica el sa considere ca e ok atat cat e si se vor descurca iar ea cand trage linie la toate nevoile sa realizeze ca nu mai e ok. Ceia ce mi se parea ciuda era ca sunt de 1 an jumate impreuna, au mai mers si in strainatate au de toate si ea totusi are ceva de zis (ceia ce pana acum nu facea)inseamna ca ori sunt probleme hormonale si se panicheaza ori chiar au lipsuri.Foarte multi oameni cand trec prin niste schimbari majore ce necesita cheltuieli in plus sau lucruri pe care nu le-au mai facut pana atunci se panicheaza pentru ca e clar ca nu le mai ajunge cat au.Chiria trebuie platita, masina intretinut, in Romania trebuie trimisi bani pentru casa, copilul trebuie nascut si crescut iar daca tu muncesti azi da maine ba e o problema.
Ea munceste din cate am inteles iar el munceste in construtii unde are si nu de munca fara posibilitatea de a merge in alta parte de a avea un venit sigur si aici este panica : "daca nu mai lucrezi maine nici tu, ca eu clar nu o sa mai pot","daca o sa faci bani putini si nu ne mai ajungem" iar daca el e "eh" atunci te enervezi ca nu ai cum sa stai calm in situatia aia.
Nu am spus ca trebuie sa il jigneasca, dar nici comunicare intre ei nu e.Nu iau apararea nimanui da eu tot cred ca pe femeia aia nu a apucat-o din senin daca pana acum nu a avut probleme si in fond copilul ala nu la facut singura iar el ca si barbat.

| Andrei9716 explică (pentru Freya1):

Da o gramada lipsuri are! Azi se duce si mai pune 1000 de euro lu maica-sa pentru patut, carut etc. Si a zis ca de acum fiecare cu banii lui. ca imi da totii banii cu care am ajutat-o inapoi. De ce nu imi da acum daca ar fi sa ii vreau inapoi? Intai se foloseste de ei ca apoi cand are totul gata si facut sa zica ca a facut singura si ca eu nu am contribuit. Hal de femeie am ales

| Freya1 a răspuns (pentru Andrei9716):

Acuma pentru patut si carut nu cred ca te deranjaza ca pune deoparte.Si in fond de ce va certati pe care a dat bani sau care a pus bani? Catre cine sa spuna ea ca ea a dat ea a facut si de ce daca la voi pana acum totul a fost roz?
Daca e dreptatea ta pleaca sau trimite-o de acolo si gata.De ce nu faci asta?

| Freya1 a răspuns:

Probabil tu esti mai linistit si mai calm iar ea din cauza hormonilor si a neputintei de a face ceva reactioneaza asa.
Ii e frica, ca nu o sa va descurcati si nubo sa aveti din ce trai, iar tu te complaci in situatia daca nu e nu e.E logic ca are si ea partea ei de vina ca nu trebuia sa tina copilul daca avea dubii dar acum daca tot il faceti in loc sa te gandesti la desprtire cred ca ar trebui sa iti dai si tu silinta pentru copilul ala.

| sofisis a răspuns:

Pentru ca orizonturile se schimba. Pentru ca devii totul pentru un suflet caruia nu ii poti spune ca nu ai bani de mancare, de doctori etc. Un copil vine cu cheltuieli mari si ea simte ca nu se poate baza pe tine financiar. Acestea fiind spuse, e vina ei ca nu s-a gandit la aspectele astea inainte. Iar tu intelege ca ai o responsabilitate fata de familia ta. Nu iti iei jucariile si pleci. Ati hotarat sa faceti un copil, deal with it. O sa ii treaca. E si hormonala acum.

| Andrei9716 explică (pentru sofisis):

Cand faci vrei sa iti faci o familie trebuie sa te gandesti ca o sa vina si momente grele nu numai bune. Daca la rau nu suntem unul langa altul la bine de ce sa fim? Asa la bine gasesti oameni sa iti fie alaturi. Am trimis lu maica sa pentru apartament destui bani. controale la zi, ecografe, masina. Nu le poti face pe toate in 3 luni

| Lioana a răspuns:

Femeile insarcinate sunt mai sensibile. Vorbeste frumos cu ea si spune-i ca te deranjeaza mult atitudinea ei si ca te-ai gandit chiar la despartire. Poate se trezeste la realitate. Intr-adevar o astfel de atitudine poate strica o relatie.

| Emma30555 a răspuns:

Normal este ca într o familie ambii parteneri sa muncească Putea sa muncească o perioada și sa aibă o asigurare un ajutor de la stat și apoi sa fi rămas însărcinată. Sa se bazeze și pe tine dar și pe puterile ei. Tu încearcă sa te ții de munca, ea este stresata, probabil va fi mai bine dacă tu vei reuși sa ai un job stabil. Ea se bazează pe tine, are nevoie de tine, acum nu are rost sa o lași și tu trebuia sa te fii gândit înainte sa faceți un copil, nu când apar probleme sa fugi de responsabilitati, nu ar fi onorabil din partea ta, e și copilul tău și cum a fost bine pana acum, poate sa fie bine și de acum

| Andrei9716 explică (pentru Emma30555):

Dar ne-am dorit copilul asta...ne am luat masina am trimis bani in tara pentru apartament. Am trimis destui bani acasa.e vorba ca stau acasa cateva zile o saptamana si ea e asa de ceva timp numai la bani se gandeste.munceste sk ea

| xerxes1 a răspuns:

Daca n-ai avut bani de prezervative o sa ai acum de spital,scutece,pediatru,medicamente,lapte praf,patut,saltea,patura,carucior,hainute,scaun special pentru masina,cada bebelus,sapun pentru bebelusi,biberoane, termos, suzete, cantar electronic, jucarii etc?
Prietena ta este cu picioarele pe pamant mai mult decat tine.

| Andrei9716 explică (pentru xerxes1):

Doamne fereste nu ma deranjeaza cand spuneti ca sunt imatur sau chestii d-astea dar mi-as dori sa intelegeti exact ce vreau sa spun. mu poti vorbi cu ea de bani. toate alea vrea sa fie ca ea. nu am dreptul la parere...m-am certat cu toata familia pentru ea si pentru a ramane langa copil. daca nu eram constient sau matur fugeam de mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ea va trebui sa nasca, si sa stea acasa cel putin 1 an, daca nu 2. si tu trebuie sa fii baza familiei, sa ai un servici stabil. e asa greu?

| Andrei9716 explică (pentru anonim_4396):

Frate eu am zis altceva daca nu intelegi ce vreau sa zic nu lasa mesaj

| GirlOnline81 a răspuns:

Mie-mi suna a depresie prenatala, așa ca, in loc sa te gândești la despărțire, mai bine documentează-te despre asta.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Da' de sarcina nu va pasa? Oricum relatia asta a voastra este destul de compromisa. Daca de pe acum va certati si va tratati cu ura, un copil o sa accentueze tensiunea si o sa fie mult mai rau.

| eugeniu2020 a răspuns:

Pai ea e in perioada aia in care se enerveaza de la orice, nu reactiona asa, incearca calm sa ii raspunzi, asa e ea pana la nastere.

| Angelindeed a răspuns:

Lipsa de comunicare e grava intre voi daca ne intrebi pe noi ce gandeste sotia ta. Vorbeste cu ea. Si pune-o la munca.

| Andrei9716 explică:

Dar ne-am dorit copilul asta...ne am luat masina am trimis bani in tara pentru apartament. Am trimis destui bani acasa.e vorba ca stau acasa cateva zile o saptamana si ea e asa de ceva timp numai la bani se gandeste.munceste si ea

| BlondaBlondii a răspuns:

Panica prenatala spun eu, nu iti face griji, nu te uraste sau ceva, pur si simplu isi face griji pentru viitor.

| Andrei9716 explică (pentru BlondaBlondii):

Un om te distanteaza oricat de mult il iubesti sau oricat de mult il intelegi.Sa stai acasa si sa stai numai in tensiune si contradictii e aiurea iti spun eu...ti se ia