| theboyinlove a întrebat:

Poti infia/ lua in custodie un minor fără acordul părinților naturali? Gen mama e recăsătorita cu un bărbat, tata vitreg și ambii torturează și bat copilul. Dar nu ar accepta sa renunțe la el deși clar nu îl iubesc absolut deloc. Vreau sa îl salvez. Am doar 20 de ani dar vreau sa salvez copilul de la suferința... Cam care ar fi etapele de adopție și asa?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate dar numai printr-o hotarare judecatoreasca si dupa ce indeplinesti conditiile cerute la adoptie si, la 20 de ani, nu cred ca le indeplinesti. Te poti adresa agentiei de adoptii din judetul tau si o sa afli exact.

| AdelinaC a răspuns:

Nu poti pentru ca in primul rand ca sa adopti trebuie ca acel copil sa devina adoptabil. Asta insemna sa fie preluat de stat, tinut la o asistenta maternala, iar parintii si rudele apropiate sa semneze ca renunta la drepturile asupra copilului. In al doilea rand, intre tine si copil trebuie sa fie o diferenta de minim 18 ani.
Daca vrei sa il salvezi suna la protectia copilului, la politie, iar copilul va fi retinut de stat. Asa ii cresc sansele de a gasi o familie iubitoare

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva nu este posibil.
Infierea se face cu acordul in scris al ambilor parinti, in fata unui notar public. Ma refer la aprintii naturali, cei care sunt in certificatul de nastere, nu parintii vitregi.
Ca sa poti adopta un copil al 20 de ani, trebuie sa dovedesti ca ai casa ta si venit considerabil, cu care te poti intretine pe tine si pe copilul care doresti sa-l infiezi.
Te poti interesa la un avocat sau notar public, toate cerintele legale pe care trebuei sa le indeplinesti, ca sa poti infia un copil.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa anunte Protectia copilului si copilul va fi salvat si dus in Casa de Copii, daca este maltrata de parinti.
Din pacate, un tanar de 20 de ani nu poate infiia o fata de 15 ani, asta este deja pedofilie, mai ales cand afirmi ca o iubesti.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Te referi la fata/iubita ta de 15 ani? Pe ea vrei să o adopți? Mai bine, ia-o de nevastă.winking

| kevin9 a răspuns (pentru floresdemayo):

Cred ca da laughing, dar nu stiu cum a ajuns la infiat big grin

| theboyinlove explică (pentru floresdemayo):

Pai ca sa o iau de nevasta nu îmi trebuie tot asa ceva document de la părinți?

| JicaContra a răspuns:

Cum a spus Ioandelasal
asta e unul dintre RAHATURILE din lumea asta, indiferent cat de urat il trateaza parintii naturali, daca nu ai o hotare judecatoreasca nu poti decat sa anunti autoritatile si eventual sa filmezi dovezi, insa dupa aia or sa il "salveze" ei... NU TU!

iar la 20 de ani, daca nu ai o nevasta, o casa mare si un venit bun si stabil, slabe sanse sa te califici pentru o adoptie, ORICE ADOPTIE

| Catrice a răspuns (pentru JicaContra):

Taci ma ca poate adopta un animal si fără nevastahee hee

| JicaContra a răspuns (pentru Catrice):

Eu vreau sa adopt un harem pic, numai 40 de piese virgine, sa o fac de un raid de 40 in World of Warcraft big grin

| Catrice a răspuns (pentru JicaContra):

Ala ori se face orice se cumpără. Nu merge cu adopția.hee hee

| FreeRaskolnikov a răspuns:

Nu inteleg foarte bine de ce ai vrea sa faci asta in loc sa denunti parintii la politie. Sa cresti un copil nu e floare la ureche si daca nu ai experienta eu zic ca nu stii in ce te bagi. Daca chiar e vorba de un abuz strange dovezi si incearca sa faci plangere. Legal e imposibil sa devi tutore al copilului.