| marius577 a întrebat:

Salut.
Revin, cu aceeasi poveste ca anul trecut...
Mama mea s-a intors din Italia cu ocazia sarbatorilor, iar tata s`a apucat de baut. el nu bea in post, dar acum se imbata in fiecare zi.
Din nou, se cearta extrem de rau cu mama, gaseste orice motiv pentru a se certa cu ea,... iar eu nu mai rezist...simt ca vreau sa mor sau sa il omor pe el.
Ce solutii as putea gasi? M`am gandit ca in perioada postului Pastelui sa il conving sa mearga la un psiholog... daca vom ajunge pana acolo, caci cred ca pana la anul nou o sa explodez.multumesc de raspunsuri. Take Care.

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Cand bea, le place cearta.Se simt destinsi certandu-se, alcoolul le da senzatia aia de dreptate si putere, si chiar nu ai ce sa faci atunci.Il lasi in treaba lui, nu-i comentezi si cam atat.

Ce faci cu el la psiholog? Bea ca...are depresie,are mustrari de constiinta,e cu moralul la pamant?
Daca bea de placere, pur si simplu, are o dependenta.Si nu se lasa.Bea incontinuu,sunt zile in care poate are treaba si se abtine,dar mai ales acum cand sunt toate chefurile si sarbatorile nu se opreste.Da,e deranjant,obositor,iti vine sa ii dai in cap ca sa nu mai vorbeasca aiurea si sa nu se mai certe cu maica-ta ca nu suporti scandalul,dar altceva decat sa nu-i comentezi si sa te bucuri cand doarme nu ai ce face.

Ai putea sa incerci ceva sentimental, care sa'l trezeasca chiar si putin la realitatea in cre te afli tu, si pe care el nu o vede. Spune-i ce simti si cum te...afecteaza tot.
Chestia asta va continua asa,daca nu va avea el vointa, motivatie, daca nu va vedea ca va face rau.

2 răspunsuri:
| romancuta02 a răspuns:

Eu zic sa-l iei la o discutie! Dar nu cand ii beat, cand ii treaz treaz! Ia-l frumos si spune-i calm: el chiar nu realizeaza ca va face sa suferiti? mai ales pe tine? sarbatorile nu inseamna bautura,bautura si iar bautura! sarbatorile inseamna pace si liniste! Macar din respect fata de tine sa inceteze cu acest comportament, iar daca nu intelege n-are decat sa faca in alta parte scandal. Nu stiu cati ani ai si daca poti sa il iei tare daca cu frumosul nu-i place, dar prima solutie ar fi o discutie calma si sa-i fie explicat CLAR ca asa nu se mai poate. Bafta si un an nou mai bun! Copiii nu ar trebui sa sufere din greselile parintilor dar din pacate se intampla din ce in ce mai des...

| marius577 explică:

Am 15 ani,si am sa incerc sa port o discutie cu el, dar in post, atunci cand sunt sigur ca nu bea.
Multumesc.