Întrebare recomandată | AndreeaIonela a întrebat:

O intrebare mai sensibila. Cum o conving pe mama sa renunte la amant? cu tata nu se intelege, vine si pleaca de acasa cand vrea, deja are si obligatii fata de celalalt barbat, a facut demersurile pentru divort dar dupa divort o sa imparta aceeasi casa cu tata. nu o intereseaza de mine si de sora mea (eu 21 ani ea 15) si totusi ascunde ca e cu barbatul ala. tata nu intelege de ce e atat de hotarata sa divorteze si de ce se poarta indiferent cu el. eu de 2 luni sunt la mijloc, stiu adevarul dar nu pot face nimic sad

27 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
grea si dificila situatie pentru tine si sora ta. poate o batea tatal tau? ce a dus la divortul parintilor? ori ea deja iubeste acel barbat si pentru el e in stare sa va abandoneze? incearca sa vorbesti cu mama ta si fa-o sa inteleaga ca voi aveti nevoie ca familia sa fie unita si nu destramata, chiar daca a avut o aventura cu acel barbat, sa se intoarca in sanul familiei.dar care esre relatia mamei cu tatal tau? de cand este aceasta situatie? nu cred ca poti face mare lucru daca mama ta a intentat deja divort.
incearca sa fii tare si incurajeaza-ti sora sa puteti trece peste acest necaz.(daca se poate)
O zi frumoasa sa aihappy

| AndreeaIonela explică (pentru caramela):

Da, intr-adevar divortul l-a intentat ea pentru ca in ultima perioada se crtau destul de des si se intampla sa fie si lovita. ultima data cand a lovit-o a plecat de acasa impreuna cu sora mea la acel barbat cu care inainte sa se mute la el era doar prietena. pe tata l-au mintit ca stau la o colega. dupa 2 luni s-au intors acasa (motivul ei a fost ca ii era dor de curte, de gradina ) insa se intampla sa nu vina noptile acasa si ramane la barbatul ala.

| AndreeaIonela explică (pentru AndreeaIonela):

Dar tata si-a dat seama de greselile lui si nu se gandea ca vreodata mama o sa fie in stare sa il lase. insa degeaba. ea e atat de inversunata incat nu ii mai da nici o sansa, si sunt sigura ca daca nu ar fi vorba de celalalt barbat situatia nu ar fi asa. sad

| caramela a răspuns (pentru AndreeaIonela):

Totusi mama ta nu a plecat de bine de acasa..inteleg ca a fost ceva discutii si ceva lovituri, astazi nimeni numai accepta sa fie maltratat, doar ca vina mamei este ca si-a gasit prea repede un "inlocuitor" ceea ce nu este in avantajul ei.
sunt problemele parintilor si tu si nici sora nu puteti sa o convingeti sa ramana langa un barbat care este violent.

| TheCritic a răspuns:

Bună! Nu știu ce să spun, încearcă să te apropii de mama ta și să o înțelegi. Deveniți prietene, încearcă să afli de la ea ce a determinat-o pe mama ta să facă acest gest. Vorbește cu ea și sfătuiește-o să recunoască asta. Într-un fel, încerc să înțeleg prin ceea ce treci. Sunt multe situații în care noi suntem puși la mijloc. Dacă mama ta nu face nimic, spune-i ce te deranjează și vorbește cu tatăl tău dacă vă înțelegeți bine. Mi-ar plăcea să te ajut, cumva. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E strict problema lor.
Nu poți face nimic pentru a remedia situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E curva si are scuza dreptul la fericire.o mananca in scoica si face aceeasi greseala si ea si prostul care-si inchipuie ca face din cucos gaina si din curva gospodina.cand va voi sa se intoarca la linistea si pacea de dinainte de a face prostia, va fi tarziu.si va da peste voi.va trebui sa plateasca.totul se plateste.

| DiannaaMiha a răspuns:

Din ceea ce ai spus tu nu mi-amdat seama daca tatal tau stie ...de ceea ce face mama ta...
Ar trebui sa-i spui tatalui tau, poate o va ierta, poate nu, dar nu ar trebui sa-l minti si tu.Eu te sfatuiesc sa-i spui, caci mai bine e sa-i zici adevarul in fata.Tu cum te-ai simti daca ai avea o sotie cu care imparti un copil iar tu esti luat de prost.E doar vina mamei tale ca v-a distrus familia, deci daca parintii tai divorteaza, ar fi cel mai bine sa ramai cu tata ca e o durere imensa pentru o persoana sa fie casatorita si inselata, sa ramana singur, fara copii si sa-si dea seama ca si-a irosit o viata alaturi de o persoana care nici macar nu il respecta ci il inseala mai cu toti tipii de la colt.Asta e parerea mea. poate e ft stupid raspunsul. daca vrei, da-mi cati stupizi vrei si nu-l lua in considerare, dar asta gandesc eu.

| AndreeaIonela explică (pentru DiannaaMiha):

Am mai vazut raspunsul asta si la o alta intrebare asemanatoare. ma gandesc ca daca i-as spune tatalui atunci chiar nu ar mai fi cale de intoarcere. nici nu vreau sa fiu judecata de mama ca o pun sa aleaga intre a fi fericita si noi (intr-adevar cei care ii suntem familie)

| patriiiii89 a răspuns:

Spune-le sa se gandeasca si la binele vostru, nu doar al lor.

| TeDrqq a răspuns:

...naspa de tine!, spune-i tatalui tau...

| EleSimoo a răspuns:

Nu stiu cum ai putea sa o convingi sa renunte. Ideea e ca, indiferent de problemele pe care le are ea cu tatal tau, nu procedeaza corect inselandu-l. Nu e corect sa continue asa. Mai ales ca sunteti voi la mijloc. Discutati serios, intreab-o de ce procedeaza asa si spune-i ce te deranjeaza.
Ultima solutie ar fi sa ii spui tatalui tau ca este tradat.

| Ralucagreen23 a răspuns:

Buna.
Parerea mea este ca trebuie sa discuti cu ea ca intre fete.
Gandeste-te ca poate este obligata sa faca toate lucrurile astea (divortul).
Sau poate nu mai simte nimic pentru tatal tau, poate este convinsa ca acel barbat este potrivit pentru ea.
Vorbeste cu ea!
Poti afla multe lucruri.
Ascult-o, poate vei intelege.
Daca crezi ca nu este potrivit si vrei sa dispara, spune-i asta. Fa-o sa inteleaga cea ce te deranjeaza.
Poate te va intelege.
Pa. happy

| Mytsaa a răspuns:

Spune-i mamei tale ca daca nu se gandeste la tine, macar sa se gandeasca la sora ta mai mica pentru ca ea va intelege mai greu situatia. Poate asa o vei face sa se gandeasca mai bine.

| AAALEXAAANDRUUUUU a răspuns:

Spune-i mamei tale sa renunte la amant si vei vedea pe cine iubeste mai mult pe tine si surioara ta sau pe amant. pune-o sa aleaga intre amant si voi, apoi spune-i tatalui tau daca nu renunta la amant. sper sa treceti cu bine peste aceasta perioada grea, numai bine

| adrybubuok a răspuns:

O situatie cam dificila. daca voi va intelegeti bine cu tatal vostru puteti sa ii ziceti ca daca divorteaza voi ramaneti la el. sau daca tine mia mult la voi sa renunte la el. adica sa o atingeti putin la inima in cat sa realizeze ce e mai important copii sau amantul.

| madastar18 a răspuns:

Spune-i ca la batranete(a mamei) amantul o va lasa, iar tu si tatal tau veti fi fericiti si fara ea, mai spune-i ca la batranete ea n-o sa mai poata si o sa-ti ceara ajutorul, tu trebuie sa-i mai spui ca atunci cand iti va cere ajutorul o sa-i dai cu sutul in fund sa se duca la amant.
Si spune-i si tatalui tau despre asta( spune-i cu blandete sa nu faca vreo prostie, fal sa inteleaga ca doar pe voi 2 va are), iar tu incearca sa faci dovezi video-audio te vor ajuta la proces legea va va da mai multe dreptate iar mama ta ar putea sa o ia in freza, sa ramana cu buza umflata.

| TrueRO a răspuns:

Spune-i lui maicata ca daca ii pasa de tine si sora ta sa se desparta de amant si daca nu vrea inseamna ca iubeste mai mult amantul decat pe voi si asa stiri langa cine sa stati adica langa tatal vostu iar mama voastra lasati-o sa se gandeasca ce a pierdut.Mult noroc.

| AndruşcăăăăBăăăăă a răspuns:

Bunăă, scumpa mea! Îmi pare rău pentru situaţia în care ai fost pusă... Părerea mea este că dacă pe mama ta nu o interesaţi tu şi surioara ta care este minoră, să îi spui adevărul tatălui tău, de preferabil şi o dovadă pentru a te crede şi să îi ceri să rămâi cu el şi sora ta la fel şi să vă îngrijească el, decât mama ta care l-a înşelat în timpul căsătoriei... Oricum după divorţ, sora ta fiind minor va trebui să aleagă cu cine doreşte să rămână! Succes! O seară plăcută şi sper că te-am ajutat! Fundăăă? :-)puppy dog eyes

| Nutzuh a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama ta si spune-i ca tu nu esti fericita, spune-i ca vrei mai multa atentie din partea ei si ca vrei mai mult timp petrecut impreuna doar tu si ea.Dar trebuie sa o intelegi si pe ea, a gasit al barbat, il iubeste si poate este fericita cu el, trebuie sa te gandesti si la fericirea ei.
Daca te iubeste te poate intelege si impreuna puteti rezolva problema.
Sper sa iti fie bine si sa treci peste toate si nu uita, mama e una singurawinking

| lotoflaughs a răspuns:

Te sfatuiesc sa ii spui mamei tale ca daca mai continua asa, sa te puna in continuare pe tine si pe sora ta intr-o situatie ca asta, o veti parasi

| Florin45 a răspuns:

Nu ai cum sa o faci sa renunte.doar poti sa o faci sa inteleaga ca familia este mult mai importanta decat o distractie de moment.asta daca nu e totul pierdut.

| NikaB2000 a răspuns:

Pentru inceput spune-le ca ii iubesti mult apoi poti sa le aduci aminte ca au doi copii si ca ei sunt datori sa ramina impreuna pina sora ta implineste 1 ani asta o sati mai dea 3 ani in plus si poate in tot acest timp ei o sasi schimbe atitudinea

| Mafiotu2002 a răspuns:

Eu zic sa ii spui, '' mama daca ma iubesti pe mine si pe sora mea, te desparti de amant!'' si daca nu merge spune-i lu taicatu...

| Bonca_Liana_2000 a răspuns:

Eu spun sa nu ii spui tatalui tau despre ce se intampla. fiindca mama ta cu siguranta se va supara. Lasa lucrurile sa se rezolve de la sine, asa se intampla intotdeauna. Daca mama ta se simte fericita alaturi de alt barbat, e decizia ei, iar cu siguranta va aprecia faptul ca o susti, cat despre tatal tau, nu trebuie sa te departezi de el. Probabil mama ta se poarta indiferent fiind ca nu vrea sa te bage la mijloc. NU UITA! Mama si tatal tau te iubesc orice ar fi. Sper ca ti-am fost de folos
!

| alinutza102 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...grav...Imi pare rau pentru tine.

| ZoTa a răspuns:

Nu rezolva nimic daca e cu amantu ala incearca sa vorbesti cu ea si sa-i spui ce simti!