| BananaSuparata a întrebat:

Salut, tatal meu merge la o biserica penticostala [ pocaiti ] si mama mea nu e de acord... zice ca oamenii aia i-au spalalat creierul si nu stiu ce.De fiecare data urla etc.Astazi el a intrebat-o : "ma mai iubesti". Ea a spus ca il iubea asa cum l-a luat la inceput, nu asa "drogat" cum e acum...( se referea ca merge la biserica aia ). Ce sa fac ca sa fie si mama de acord cu acest lucru?

Răspuns Câştigător
| Bia_8599 a răspuns:

Cred ca tatal tau s-a schimbat in bine, nu?
Cand te intalnesti cu adevarat cu Dumnezeu, nu mai esti acelasi...

25 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Aranjeaza-i mamei tale o intalnire cu Ema.laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns:

Ma bucur mult pentru tatal tau sper ca Dumnezeu sa il intareasca si sa il iubeasca pe Dumnezeu mai mult decat orice pe lumea asta! @Rapunzell draga unde anume ai vazut tu ca trebuie sa urmam o anumita religie sau un ritual? Cine a inventat ortodoxia omul sau Dumnezeu? Tie ti se pare ca ortodoxia e religia adevarata,adica acolo unde oamenii se inchina la picturi,oase moarte(moaste), unde preotii cununa in biserica oamenii care isi lasa sotiile/barbatii,unde preotii cer bani pentru orice aia e credinta? Mai gandeste-te draguta, coboara din norisori, nu tot ce zboara se mananca!

| BananaSuparata explică (pentru Esperança):

SI el spune la fel, ca la aceasta biserica penticostala simte chemarea...

| Esperança a răspuns (pentru BananaSuparata):

Uite si eu sunt casatorita cu cineva care a fost ortodox, si care inainte de a ne cunoaste a decis sa se intoarca la Dumnezeu si s-a botezat la penticostali datorita chemarii personalizate din partea Lui Dumnezeu pe care a avut-o. (el este tehnician IT si se ocupa cu reparatul calculatoarelor.A fost sa instaleze windowsul la doua familii pe doua calculatoare, in 2 case diferite, in aceeasi curte.Inainte de toate acestea el a decis sa frecventeze mai mult biserica penticostala dar si cea ortodoxa, nefiind hotarat in care sa mearga.Rugandu-se in timp ce instalase windowsul pe unul din calculatoare,cerand un semn de la Dumnezeu care biserica sa o urmeze. Dupa ce a instalat windowsul,a mers si a inceput instalarea windowsului pe celalalt,intre timp neterminandu-se instalarea windowsului pe acel calculator si-a dat seama ca trebuie sa faca ceva cu acel CD la celalalt calculator pe care deja il terminase. In mod normal instalarea ar fi trebuit sa se opreasca,insa cand a revenit a gasit acel windows deja instalat si terminat,ceva ciudat pentru moment,imposibil de realizat. Uitandu-se in sus celor din jurul lui facandu-le"fria" a aparut o lumina puternica din care s-a auzit un glas care spunea"Eu sunt Isus Hristos,Cel pe are Il prigoneai de aceea te rog,vino si urmeaza-ma in Biserica in care m-ai cunoscut", el inainte de a cunoaste pe Dumnezeu printr-un penticostal si de a incepe sa frecventeze biserica penticostala, necrezand in Dumnezeu.Astfel dandu-si seama ca a fost chemat sa urmeze pe Hristos in Biserica in care l-a cunoscut,adica penticostala. Cea ortodoxa nereusind sa il ajute sa creada ca exista Dumnezeu) si multe alte semne si minuni care s=au intamplat in aceasta Biserica Penticostala pe care o frecventeaza. Lucruri dovedite care sunt scrise in Sfanta Scriptura,pas cu pas,virgula cu virgula,punct cu punct. Asa ca Dumnezeu sa te binecuvanteze, sa iti dea intelepciune si sa te ajute sa iei o decizie corecta. Citeste Biblia, in special Noul Testament si vei afla mult mai multe si il vei cunoaste pe Isus Hristos.Amin! Domnul cu tine, Pace!

| AliceThai a răspuns:

Inca un exemplu ca religia e o problema si nu o solutie sad Ar fi bine daca maica-ta ar merge cu el, pana la urma si penticostalii si ceilalti crstini tot acelasi D-zeu au. Poate ii explici asta mamei, cred ca ea e 'capul rautatilor' in certurile alea happy

| DNSK a răspuns:

In fond si la urma urmei e o religie, e o casa a lui Dumnezeu! daca tatal tau si-a gasit acolo linistea, de ce se baga mama ta? si tind sacred ca mama ta nu merge la nicio biserica.

| BananaSuparata explică (pentru DNSK):

Mama merge la ortodoxi

| Rapunzell a răspuns:

Mai bine te-ai intreba ce sa faci ca sa-ti salvezi tatal. Roaga-te pentru parintii tai sa ii lumineze Dumnezeu. Intoarcerea la credinta cea adevarata si dreapta este singura scapare. Taticul tau a cam luat-o pe cai gresite si mama ta are dreptate.

| Bia_8599 a răspuns (pentru Rapunzell):

Daca Dumnezeu L-a luminat pe tatal lui?

| Rapunzell a răspuns (pentru Bia_8599):

Ma indoiesc ca Dumnezeu "lumineaza" omul pentru indepartarea de la ortodoxie.

| Bia_8599 a răspuns (pentru Rapunzell):

Nu te indoi Rapunzell, roaga-te ca Dumnezeu sa te lumineze si pe tine mai mult.

| Amorezatul a răspuns:

Salutari! Se pare ca avem de-a face cu o familie in care codependenta este la cote maxime! Mama incearca sa isi controleze Sotul, Copilul incearca sa isi controleze Parintii!
Intelege ca este o chestiune delicata si ca tu nu o poti face pe mama ta sa fie de acord cu ceea ce crede tatal tau (asta trebuie sa fie alegerea ei). In al doilea rand, aceasta problema nu trebuie sa fie 'ce fac sa o conving pe mama' si ar trebui sa fie 'cum fac sa fim o familie normala in ciuda a tuturor lucrurilor acestora'. Mama ta iubeste conditionat (daca ma asculti iti dau un pupic, daca nu te mai duci la biserica te voi iubi mai mult). Tesiunea este la cote maxime pentru fiecare membru al familiei, aparand conflictul deschis care se observa prin certuri in special. In acelasi timp apare si conflictul intrapsihic, in cazul tau: (oare o sa divorteze? dar daca nu se mai iubesc, eu ce fac) si uite asa se formeaza un cerc vicios!
In lucruri practice iti recomand sa: eviti conflictele, sa discuti deschis cu ambii parinti, afla de ce tatal tau a luat aceasta decizie si de ce mama ta nu este de acord, iesi la plimbare, nu incerca sa impui cumva ce sa faca, cum sa faca! Ai putea merge impreuna cu mama ta la biserica aceea sa vedeti despre ce este vorba, vorbeste cu parinti tai despre ce crezi tu ca inseamna religia pentru tine si cat de mult te derajeaza cearta aceasta! Arata-ti dezamagirea si spune-le ca nu este normal ca oamenii sa se lase condusi de propile lor CONVINGERI si sa strice altfel relatia.

Nu te lasa prins in conflict, stiu cat de greu e, si in interiorul tau crezi cumva ca esti de vina, dar nu este asa! Cu cat esti mai detasat cu atat poti lua decizii mai bune, mai rationale! Vorbeste cu cel mai bun prieten al tau despre asta, Inarmeaza-te cu rabdare si gadeste-te ca si oamenii mari pot fii mai rau decat copii! Este posibil sa fie doar o perioada asa ca nu te lasa niciodata cuprins de disperare! Sper ca te-am putut ajuta!

| BananaSuparata explică (pentru Amorezatul):

Dar faza e ca acum in 23 Oct tata se boteaza la aia, si nu am zis chiar asa... nu e chiar asa de exagerat...eu am fost acolo si e dragut dar mama nu vrea sa mearga, si intr-un fel are dreptate. Tata in ultimu timp nu mai e cum era.

| Amorezatul a răspuns (pentru BananaSuparata):

Oamenii se schimba, uneori in bine, alteori in rau depinde de cum privesti lucruile! Este alegerea tatalui tau, oameii echilibrati inteleg alegerile altor oameni si le respecta! Eu am incercat sa te fac sa intelegi ca nu iti poti convinge mama sa fie de acord si sa nu te lasi prins in conflict! Dreptatea este mereu la mijloc iar asta ar trebui ca familia sa fie un cetru de real sprijni, un loc cald in care nevoile sunt satisfacute (protectie, intelegere, finaciare). Religia unui om, ca si Politica, nu trebuie sa fie un capat de tara. Pana la urma tatal tau nu atinge integritatea sau libertatea fizica a cuiva, si daca el este fericit de ce altii nu pot fii fericit pentru el! Deaia am subliniat CONVINGERI! Oricum sper sa se rezolve cu bine, ma bucur daca te-am ajutat!

| BananaSuparata explică (pentru Bia_8599):

Da, stiu... dar nu pot sa o fac si pe mama sa fie de acord cu asta si sa vina si ea cu noi sa vada cum e

| Bia_8599 a răspuns (pentru BananaSuparata):

Lasa toate in Mana Domnului, sa nu te ingrijorezi, ai sa vezi ca intr-o zi va veni mama ta, sunt sigura ca tatal tau se roaga mult pentru mama ta si rugaciunile lui ii vor fi ascultate. Ai sa vezi ce minunat lucreaza Domnul. Tu continua sa mergi impreuna cu tatal tau la biserica, nu te lasa influentat de altii, si intr-o zi sa il urmezi si tu pe tatal tau in apa botezului. Nimic nu e mai frumos pe lumea asta decat sa fii copilul lui Dumnezeu. Cred ca tatal tau iti poate confirma asta.

| Bia_8599 a răspuns (pentru BananaSuparata):

Cred ca tatal tau s-a schimbat in bine, nu?
Cand te intalnesti cu adevarat cu Dumnezeu, nu mai esti acelasi...

| Filip23 a răspuns:

De ce o fi ales penticostalii si nu adventistii, baptistii, reformatii? Dupa ce s-a ghidat? Spune-i sa iti dea cateva nume de penticostali mai buni, mai schimbati, la orice data dintre anii 100-1870. Eu o stiu doar pe Ema. Si din 2010.

Răspuns utilizator avertizat
| Bia_8599 a răspuns:

Roaga-te Lui Dumnezeu, El asculta rugaciunile!

| iEmonel a răspuns:

Ucide-ti tatal!

| KlaraWeiss a răspuns:

Rapunzell are dreptate. Citeste si tu cartea asta, de pilda. O sa afli mai multe. http://www.scribd.com/doc/12835330/Insetand-dupa-Dumnezeu-Matthew-Gallatin

| anonim4565 a răspuns:

Salut
sfatul meu e sa mergi cu tatal tau la acea biserica si rugativa ca si mama voastra sa se pocaiasca.ieu sunt intr-o situatie asemanatoare

| AnyAnA99 a răspuns:

Eu as zice sa fi de partea mamei tale deoarece nu e ok ce face tatal tau...

| AnyAnA99 a răspuns:

Esperança, nu ai dreptate, si nu o mai critica pe rapunzell.In plus, sotul tau nu a avut o chemare de la Dumnezeu, ci de la cel rau, deoarece si-a lasat credinta(credinta adevarata) ca sa mearga intr-o secta.Pacat!sad