| EvaEve a întrebat:

TPU! Am fost invitata la o Biserica Penticostala, unde merge un amic. Ce credeti:sa merg sau nu? Si apropo.ce pareri aveti despre pocaiti?

Răspuns Câştigător
| Darr1u5 a răspuns:

Eu te indemn sa mergi. Nu poti pati nimic rau (sunt convins de asta). Stai doar acolo pe banca, nu trebuie sa faci nimic special.

Cat despre pocaiti eu am o parere foarte buna. Sunt mult mai linistiti, nu vorbesc urat, nu fac prostii si multe altele (insa nu chiar toti is asa).

| EvaEve explică (pentru Darr1u5):

De ce "urla" pocaitii cand se roaga? De ce unii tipa? Zici ca-si dau duhul..serios..worried

| Darr1u5 a răspuns (pentru EvaEve):

Asa sunt unii. Stiu, nu e placut sa strige atat de tare, dar na...fiecare cu credinta lui. Dar poate nu ai observat ca is unii care se roaga in soaptawinking

Nu esti obisnuita, dar poti sa nu ii bagi in seama ci mai degraba sa spui si tu o rugaciune, cat de mica (chiar si "Tatal nostru").

Poti sa mai mergi ca nu intotdeauna e la fel.winking Nu stiu cum au fost cantecele, dar poti vedea cateva, care se canta acolo in playlistul meu happy

15 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Despre "pocaiti"? Oameni care cauta intr-o directie gresita... Se contrazic cu Dumnezeu, se contrazic cu toate comunitatile crestine din primele secole, se contrazic cu toti pentru a-si apara teoriile aparute tarziu in secolul XIX sau XX...

Spre exemplu, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Nu ma intereseaza crestinii din primele secole, ci crestinii din vremea apostolilor.

| milan9 a răspuns:

Oare de ce are @Darriu5 o parere asa de buna despre "pocaiti" daca nu pentru ca este si el unul dintre ei...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ce ai de pierdut te intreaba o sectanta... SUFELTUL, doar atat... sad

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Fix ``sufeltul``il pierzi rolling on the floor

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cica vorbesc in limbi dar nimeni nu intelege lalaitul acela jalnic nici macar ei.
Merita sa mergi ca sa vezi cu ochii tai.
O sa mai auzi ceva cantecele despre gloria lui Dumnezeu si o sa vezi multi dinti deoarece majoritatea isi etaleaza dintii la adunari.

| gingergirl1 a răspuns:

Du-te! ce ai de pierdut? Rau nu o sa imi cada, oricum.

| Peridava a răspuns:

Nu am o parere buna, tinind cont ca sint fanatici. Nu accepta alte religii.
Nu e rau sa mergi, sa vezi ce se intimpla, ca sa poti judeca singura. Dar ai grija, sint foarte convingatori. Nu te lasa pacalita!

| pet555 a răspuns:

Du-te si tu, normal. Nu te impiedica de spusele nimanui. Dar ai grija ca poate te sperii ca ei mai vorbesc in limbi. Du-te si ai sa vezi ca e frumos, poate acolo Il poti intalni pe Dumnezeu.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Isi mascheaza interesele prozelitiste si financiare sub masca unui fals pietism, a unei false credinte si amabilitati.
Nu e bine sa mergi pentru ca ei stiu sa te acapareze de prima data.

Curiozitatea de a merge este cred determinata de o mare lipsa a lui Dumnezeu in viata ta.
Iar daca tot lipseste, de ce nu infinit mai bine sa il cauti in credinta veche de 2000 de ani in care te-ai nascut... Si pe care au lasat-o apostolii...

| pet555 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Stai linistit, pocaitii nu sunt disperati dupa membri, au destui. Eu cred ca Il gasesti mai usor pe Dumnezeu in biserica unde nu trebuie sa treci inainte pe la sfinti, unde poti avea o relatie personala cu El. De unde stii ca e de 2000 de ani aceeasi?

| Chimied a răspuns:

Daca esti ortodox nu te indemn sa mergi, doar daca stapanesti credinta ortodoxa.

| EvaEve explică:

Adica ei merg sa dea zeciuielile acolo de fapt?laughing

Întrebări recente