| DenimM a întrebat:

Am 18 ani, stau la tara impreuna cu familia si bunica (de tata), stam in case diferite dar aceeasi curte, eu, sora mea, mama si tata intr-o casa, iar bunica intr-o casa mai mica la 5 metri de a noastra (suntem cam geam in geam, ne desparte o alee)
Subiectul principal este bunica, ea are in jur de 68 ani dar "se da" de 80. E genu de femeie prefacuta, mincinoasa, etc si toti stim asta mai putin tata, care si el stie cat de cat dar nu prea o vede cum o vedem noi datorita faptului ca el lucreaza, pleaca dimineata si vine seara.
Ea sta toata ziua si numa doarme si ce ma enrveaza cel mai mult pe noi, ca de asta pun si intrebarea, e ca toata ziua de dimineata pana seara ea ne "spioneaza" pe geam, deci sta pur si simplu si se uita pe holul casei prin perdea la noi, cand aude cearta, vorbaraie si mai ales cand vine tata acasa, ea e mot la geam. Ma enerveaza foarte mult treaba asta, ma simt "violat", ii vad capu prin perdeaua de la geam de cele mai multe ori seara cand se mai uita sa vada ce facem, ne-am culcat, ne-am f**ut..etc
De multe ori stau cand o vad la geam si ma uit la ea fix nemiscat sa vad poate se simte si ea sa pleaca, dar nimic, pana nu strig la ea ca ce facea acoalea laughing si apoi baga scuza ca aranja nu stiu ce, sau vroia sa inchida geamu, chestii.
Ne urmareste sa vada cand mai plecam toti de acasa sa vina si sa cotrobaie prin casa pe la noi, sa ne ia alimente de prin frigider, sa vada ce am mai cumparat prin casa.

Deci ce pot sa-i fac sa o determin sa inceteze cu chestiile astea? nu vreau sa-i explic situatia ca ea nu recunoaste in ruptu capului. Vroiam sa o sperii la geam cateva seri la randlaughing sau sa-i joc niste feste sa-si dea seama si ea ca noi o vedem cand ea se uita pe geam, ea crede ca noi nu o vedem.
Aveti niste idei?

8 răspunsuri:
| clauss a răspuns:

E batrana, ce sa faca la anii ei?, probabil vecine nu are sa mai stea de vb, nu are nicio ocupatie, stati de vb cu ea si incercati sa o intelegeti si vb cu ea sa nu va mai urmareasca

| KodrutZ a răspuns:

Pune uai folie pe geamurile voastre si gata. Pune-te in locul ei - ce draq ai face toata ziua?

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ati monta o yala cu cheie la usa aia, ati rezolva toate problemele si durerile de cap, cand plecati de acasa, sa incuiati si sa luati cheia.

| mihai69 a răspuns:

S-au inventat draperiile și încuietorile pentru uși!

| h3r a răspuns:

Nu sunteți apropiați fiindcă vă calcă „intimitatea" sau intervine și obișnuita problemă noră-soacră? Tatăl tău mai are frați?
Puneți cheie la casă.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Lipsa de ocupatie sau de companie duce la comportamentul descris de tine. Nu se uita batrana nici la Antena 3, la OTV, nimic nimic? Nu va coase un ciorap, nu va impleteste un fes? Nu e ok. Nu stie nimeni ce e la voi acolo, poate nu-i acordati nici o minima atentie si se simte parasita sau e o scorpie... Asa ca ce solutii? Fiti mai umani cu ea sau puneti laxative in ceva mere sau ce aveti prin frigider ca sa stea in alta parte nu la spionat.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu vreau sa fiu rea, dar daca cineva (o ruda etc.) nu m-ar lăsa in pace eu de ciuda as merge cat mai des la ea si as enerva-o gen pana clachează si după as intreba-o inocent daca e vreo problema/ nu se supăra ca vin laughing
Când o mai vizitezi ai putea sa ii pornești alarmele la ceas sa îi sune din 10 in 10 minute sau sa îi duci o pisica care sa miaune seara etc. Hmmm... Sweet revenge

| DraguRaduMihai a răspuns:

Ignorati-o pentru moment. Daca continua sa cotrobaie pe la voi prin casa puneti pioneze la intrare!