| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de pareri. Relatia mea cu iubitul scartaie de foarte multa vreme si azi cred ca s-a umplut paharul. Amandoi avem facebook si astazi am observat ca daca ma uit de pe contul meu ii apar toate pozele cu mine si ca e in relatie cu mine insa... daca ma uit de pe un alt cont la profilul lui toate pozele cu mine sunt ascunse si ii nu-i apare nicio informatie la statusul de relatie. Adica nu apare ca e in relatie cu mine. Si-a setat in asa fel incat daca cineva ii intra pe contul lui sa primeasca mesaj de fiecare data. Mie mi se pare asta ciudat si nici pana in ziua de azi nu mi-a explicat de ce. Stam impreuna in chirie dar acum in vacanta de 3 saptamani nu ne vedem si ma deranjeaza ca nu ma suna, nu ma cauta. Si daca vorbim o facem pe scurt adica 5 minute. Si de Revelion doar 2 minute am vorbit dupa ora 12 si in ziua precedenta nici n-am vorbit deloc. La lucru iese de vreo 5 ori la tigara (mi-a spus el) dar nu ma suna niciodata. Ma suna doar seara dar parca simt ca o face din obligatie ca sa nu ma supar daca nu ma suna. Eu nu cred ca ma iubeste cu adevarat. Dar nu inteleg de ce nu pune punct relatiei daca nu ma iubeste. Voi ce parere aveti? in 4 ianuarie am avea aniversarea de 3 ani impreuna sad

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca si tu gresesti pe undeva. Nu inteleg de ce dai atat de multa importanta facebookului si de ce il verifici ca pe un infractor. In al doilea rand, mi se pare absolut normal ca in pauzele de la munca sa nu dea telefon, telefonul e foarte obositor, el poate ia pauza sa se odihneasca, nu isi permite sa foloseasca telefonul fiindca asta l-ar obosi. Nu inteleg cum e chestia cu vacanta. El lucreaza, stati in chirie, tu de ce nu esti alaturi de el in perioada sarbatorilor? Nu e ca si cum ati fi amandoi studenti si v-ar da cineva afara din camin (dar chiar si atunci, e de asteptat ca dupa 3 ani de relatie, tu sa mergi cu el, nu sa pleci in alta parte de sarbatori). perioada sarbatorilor e una care se face alaturi de persoana iubita, daca ea pleaca de langa tine in vacanta, nu cred ca e cazul sa pierzi vremea la telefon, daca te vroia aproape, nu pleca. Probabil nici tu nu il iubesti, altfel nu te-ai comporta ca un politis. Probabil nici el nu te mai iubeste, incearca sa scape de anchetele tale si se simte parasit de sarbatori.
Poate o discutie serioasa v-ar prinde bine. Una in care tu sa te angajezi ca nu il mai verfici niciodata pe ascuns si ca nu mai pleci aiurea de sarbatori si el sa promita ca daca tu devii o femeie normala si iubitoare, te va trata ca atare.

| tubica a răspuns (pentru Brigaela):

Hai sa-ti explic niste lucruri pentru ca bag de seama ca repede treci la concluzii pripite. Ideea e ca eu foarte multe chestii i-am iertat de cand suntem impreuna pentru ca il iubeam. De revelion am stat separat pentru ca el lucra si in 31 si in 1 cate 12 ore. De Craciun cand era liber el a ales sa mearga acasa la ai lui nu sa-l petreaca cu mine pentru ca a spus si el clar ca dupa familie eu urmez deci si daca voiam nu petrecea Craciunul cu mine ci cu familia. Si crede-ma ca daca ai fi si tu in situatia mea si tu "faceai pe politista" ca doar iti puneai si tu niste intrebari si nu puteai sta cu bratele in brau fara sa stii ce se intampla cu relatia. Te cam pripesti sa tragi concluzii dar daca ai fi in locul meu nu cred ca ai gandi asa. Probabil si eu gresesc undeva...nu sunt perfecta dar un lucru stiu: ca mi-am pus sufletul pe tava si am facut multe sacrificii, l-am iertat de multe ori si el tot ce spunea mereu era ca se va schimba. Si culmea nici pana in ziua de azi nu vad sa faca eforturi ca sa fim fericiti. Tot eu imi bat capul, tot eu ma gandesc cum sa fac sa fie bine iar el nu face altceva decat sa steie comod si sa priveasca. E obosit la lucru zici tu si de aia nu are chef de telefon? si atunci de ce il vad online pe facebook ore in sir cand stiu ca e la lucru? asa se odihneste el? prea multe scuze mi-a bagat de cand ne stim crede-ma, eu il stiu mai bine decat iti poti imagina. Asa ca las-o mai usor cu judecatile ca nu esti in locul meu.

| Brigaela a răspuns (pentru tubica):

Nu trag neaparat concluzii, iti spun niste pareri dintr-o alta perspectiva decat a ta. Daca pe 31 si pe 1 lucra cate 12 ore, crezi ca nu i-ar fi placut sa te gaseasca la intoarcere acasa, unde sa ii fi facut ceva bun de mancare si sa il rasfeti? Eu sunt convinsa ca ar fi fost minunat pentru amandoi si un revelion foarte frumos.
De Craciun, l-ai rugat sa mergi cu el la familia lui? u trebuia sa petreceti singuri, era frumos sa mergi cu el si sa petreceti in sanul familiei lui.
Faptul ca ti-ai pus sufletul pe tava si ca ai facut sacrificii a fost fiindca asa ai dorit tu si asa ai crezut de cuviinta. Nu iti acorda drepturi suplimentare in relatie. NU sunt in locul tau dar din locul meu te vad si nu vad deloc o femeie indragostita, care sa vrea ce emai bun pentru iubitul ei. Dragostea inseamna sacrificii, dar o persoana indragostita nu le cuantifica, fiindca dragostea inseamna sa oferi, nu sa ceri. Poate ar trebui sa te gandesti ca atitudinea asta a ta razboinica, politista, urmaritoare il alunga de langa tine. Sa stii ca daca vreodata in relatia cu el ai abordat tonul pe care simt ca imi vorbesti mie acum, in clipa aia dragostea s-a sfarsit. Fiindca asa ii vorbesti unui strain pe care il dispretuiesti (mie), dar nu barbatului iubit, indiferent cat ti-a gresit.
Te superi pe mine, fiindca sunt o oglinda nemiloasa si imi cer iertare. Nu te judec absolut deloc, iti arat niste greseli uriase pe care le faci si care iti asigura nefericirea. Fara o disctie serioasa, relatia asta nu poate continua asa, tu esti nefericita si, din cate vad, el e de 1000 de ori mai nefericit. Dar sa stii ca daca ai atitudinea asta, nici o alta relatie nu iti va aduce fericire, fiindca ai si tu o mare problema. Nu contest ca el are o mare problema, dar pana la urma, nu el cere aici ajutor. Tu ceri ajutor si eu vad ca tu ai o problema mare de comportament, din ceea ce povesteti mult mai mare decat el. Ii faci viata amara si apoi te superi ca nu vrea sa inghita cat mai mult din amareala. Te gandesti, poate, ca vreunul din prietenii lui de pe facebook, te-or fi vazut/auzit zicand chestii de genul: `mi-am pus sufletul pe tava si am facut multe sacrificii, l-am iertat de multe ori si el tot ce spunea mereu era ca se va schimba. Si culmea nici pana in ziua de azi nu vad sa faca eforturi ca sa fim fericiti. Tot eu imi bat capul, tot eu ma gandesc cum sa fac sa fie bine iar el nu face altceva decat sa steie comod si sa priveasca.`? daca au auzit/vazut/inteles ca tu ii spui chestii din astea partenerului tau, el se rusineaza sa le mai arate ca e cu tine, fiindca atitudinea ta il face de ras. Nu uita ca barbatii au un orgoliu ceva mai mare decat femeile si ca intr-o relatie, trebuie sa oferi macar atata respect cat vrei sa capeti. daca tu te comporti ca o partenera cicalitoare, controlatoare, rautacioasa, care ii reproseaza mereu ce a facut ea pentru el si care ii spune mereu ca nu face destul si nu e destul de bun pentru ea, reactia lui naturala va fi sa fie nepasator, sa te ocoleasca, sa se rusineze cu prezebta ta in viata lui si sa se considere indreptatit sa te insele, ca sa se simta si el `barbat`. Asta daca nu te paraseste imediat. El nu te-a parasit imediat. Poate fiindca te iubea si a sperat ca va fi mai bine. De aceea zic ca e bine sa discuti cu el, daca crezi ca poti lasa atitudinea asta de soacra de nurori si daca simti ca il iubesti. Daca vrei sa te respecte, ofera-i tu respect. Nu, nu as face la fel in locul tau. Am avut si eu o relatie, mai demult, in care simteam ca barbatul nu investeste suficient. Apoi a venit o bine-voitoare si mi-a zis: uita-te in telefon si in portofel, poate are alta. M-am gandit doua secunde si am zis: eu sunt o femeie normala la cap, nu o sa ma umilesc in halul asta. Am discutat cu el, i-am spus ce simt, mi-a spus ca nu are o alta, dar ca asa e el, mai nepasator, i-a cerut ragaz de gandire si dupa vreo 3 zile i-am spus ca eu nu pot continua asa, ca il respect prea mult ca sa ii fac istericale si ma respect prea mult ca sa il verific ca pe infractori si ne-am despartit prieteni. Fiindca intotdeauna exista si o cale eleganta, frumoasa, niciodata nu trebuie sa renunti la respectul detine si pentru partenerul tau.

| tubica a răspuns (pentru Brigaela):

Uite, poate ca nu ai fi facut ca mine, suntem diferiti dar vreau doar sa-ti atrag atentia asupra unui lucru. Atunci cand te-ai despartit de baiatul acela nu cred ca ti-ar fi picat bine ca cineva sa te atace in acest hal spunandu-ti ca doar tu esti de vina ca te neglijeaza, ca doar tu esti de vina ca esti nefericita. Mi-am pus si eu intrebarea asta ca ce daca eu sunt de vina ca m-a inselat (ca da, a recunoscut ca odata m-a inselat), ca ce daca eu sunt de vina ca ma neglijeaza, ca ce daca eu sunt de vina ca nu ma tine de mana cand se intalneste cu cineva pe strada (cu toate ca nu l-am facut de rusine niciodata blamandu-l in public)...mi-am pus multe intrebari, am incercat in multe feluri, de multe ori l-am iertat, multe sanse i-am dat. Dar pana la urma cum e mai bine? sa lupte unul ca sa-l pastreze pe celalalt sau e mai simplu ca amandoi sa se iubeasca reciproc? eu as zice varianta a doua. Da, trebuie sa luptam pentru iubirea celuilalt dar daca te iubeste atunci nu trebuie sa te lupti pana la epuizare ca sa-l pastrezi. Daca te iubeste atunci iti arata si iti ramane alaturii! tu ma blamezi ca nu i-am facut de mancare de revelion, ca n-am luat cina impreuna. Dar nu te-ai gandit ca si eu am fost abandonata de foarte multe ori de el. Ca de exemplu ce parere ai despre faptul ca atunci cand am fost bolnava el nu mi-a fost alaturi. Mi-am cheltuit banii de buzunar (50 de lei) pe medicamente si atunci cand i-am zis ca mai am doar 7 lei in portofel si n-am cum din acesti bani sa-mi iau si bilet de tren si mancare pe 3 zile el mi-a recomandat sa-mi iau atunci un parizer de 3 lei ca e cel mai ieftin. Ti se pare ca eu sunt nemiloasa si rautacioasa? cicalitoare? nu draga...l-am iertat pentru neglijenta lui si i-am dat o noua sansa. Si asta e doar una dintre intamplari. Tu ii dadeai papucii probabil. Normal! cu asta se rezolva totul. Nuuuu, in viata cand iubesti pe cineva inghiti, tolerezi, faci compromisuri, ierti si incepi de la capat. Intrebarea e ca pana cand? probabil pana cand se umple paharul. Asa ca te rog frumos nu ma lua cu de astea ca habar n-ai de nimic. Nu ma cunosti si nici pe el nu-l cunosti.

| Brigaela a răspuns (pentru tubica):

Nu te-am atacat si nu am spus ca numai tu esti de vine. calmeaza-te si incearca sa citesti rational ceea ce ti-am scris si sa intelegi. O sa-ti faca bine. Esti extrem de agresiva fara nici un rost, eu ti-am spus o parere bine-intentionata. Nu te cunosc, dar ai spus sufiociente incat sa inteleg nsite chestii. Sa stii ca cei care iti vor binele nu o sa te minta frumos, o sa-ti spuna adevarul, chiar daca el este mai putin dragut. Insa este intotdeauna bun si util.
Nu esti tu de vina ca te-a inselat, dar nu inteleg de ce ai mai sta cu un barbat acre te inseala. Este de la sine inteles ca te va insela si a doua oara, prima data este mai greu, apoi este tot mai usor. Si daca ai ramas cu el, de ce te mai crampoezi de chestia asta? Tu ai decis sa ramai cu el, nu i-ai facut nici o favoare, treci peste moment si mergi mai departe.
Nu te blamez ca nu ai stat langa el de revelion, iti spun ca nu este un comportament normal. Tu spui ca si el te-a abandonat pe tine. Cred asta, dar nu e deloc o scuza. Intr-o relatie nu va faceti rau reciproc. daca unul dintre voi a gresit, sa zicem el abandonadu-te, tu te gandesti daca il poti ierta sau nu. daca il ierti, atunci mergeti mai departe ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, nu astepti momentul cand sa te razbuni. daca nu il ierti, atunci va despartiti. Cand ii dai o noua sansa, ii dai o noua sansa completa. Sincer, eu nu prea cred in a doua sansa dupa ce ti-a facut ceea ce ti-a facut. Dar eu nu i-as fi dat-o. Tu ai hotarat ca poti merge mai departe, ceea ce inseamna ca poti fi iubitoare, draguta, amabila ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Daca ai continuat doar ca sa te razbuni si sa faci rau, atunci sa stii ca ti-ai facut tie rau. Intr-o relatie toxica, cel care este inrait sufera. Da, eu nu as fi stat intr-o relatie in care sa fiu o data umilita de el si a doua ara umilita de mine insami. Fiindca o astfel de relatie nu face bine nimanui si nu are viitor. Eu cred ca atunci cand iubesti ai demnitate, te respecti si esti respectat. da, poti sa ierti greseli, poate unele uriase. Si eu am iertat momente dificile, greseli mari ale partenerilor mei. Si ei mi-au iertat mie greseli mari. dar niciodata. absolut niciodata, dupa iertare nu urmeaza reprosuri sau razbunari. Cum incepi de la capat cand inca tu iti amintesti cu obida acele momente? Asta nu e deloc un capat, e o continuare chinuita.
Am habar de multe, am trecut prin momente dificile. Si mereu am avut grija sa respect si sa fiu respectata. Poti si tu face asta. Si poti gasi o relatiein care sa fii respectata, in care partenerul tau sa fie mandru cu tine, in care sa nu se gandeasca nici macar un minut sa te insele. Si in care tu vei putea sa il ierti cu adevarat cand inseala, fara resentimente. Si sa fii fericita cu adevarat. Fiindca acum ai adunat atata venin incat nu esti fericita. Si sa stii ca noi suntem 100% responsabili de veninul cu care ne incarcam sufletul. Eu te pot lasa sa ti-l versi pe mine, nu ma deranjeaza deloc, dar ma gandesc cu parere de rau cata ura poate fi stransa in tine de ii vorbesti unui om in halul in care imi vorbesti mie. Nu merit dispretul tau si nici tu nu meriti dispretul asta pe care il rasfrangi asupra ta insati. cand o sa scapi de el, o sa poti fi si fericita. Succes!

| Adry05 a răspuns:

Probabil a intervenit monotonia sau are pe altcineva. Nu stiu ce sa zic, incearca sa-i spui ce te deranjeaza si sa mergeti undeva doar voi 2 intr-o alta locatie, la munte de exemplu cateva zile, poate va mai reveniti. Daca nu, pune-i punct. Stiu ca e extrem de greu, dar nu are rost sa stai langa un om care te face doar sa suferi.

| tubica a răspuns (pentru Adry05):

Nu stiu daca ma crezi dar m-am cam saturat sa tot incerc sa ies cu el undeva, sa tot il chem, sa tot incerc sa bag viata in relatie. Daca ar fi dupa el ar sta in casa toata ziua. Niciodata nu ma invita sa mergem nicaieri. As vrea sa vad ca si el face eforturi, ca si el incearca sa faca relatia sa mearga, sa ne distram, sa ne intelegem. Dar e prea comod. Ok, monotonie, am inteles. Sa zicem ca asta e problema, eu tot incerc sa alung monotonia luand initiativa. El de ce nu vine cu initiativa? de ce ii convine totul asa cum e? asta ma doare.

| Adry05 a răspuns (pentru tubica):

Da, din pacate e un semn clar ca nu mai e deloc interesat. Pune-i capat, te lupti degeaba.

| manuel72 a răspuns (pentru tubica):

Tubica,e normal sa nu te invite nicaieri, are o alta relatie in paralel si evident nu vrea sa riste sa se intalneasca cu cealalta pe strada mai ales cand e cu tine.Va gasi "N" motive sa se eschiveze.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fii sigura ca este pe duca relatia! pune-i capat!

| Aasdfghj a răspuns:

Daca te deranjeaza anumite lucruri de ce nu pui punct? Astepti sa o faca el? E baiat, poate sta cu tine din alt motiv. Nu gandesti? Daca iti ascunde lucruri e clara treaba. Da-i papucii si mergi mai departe.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ii este greu sa-ti spuna in fata ca s-a cam plictisit si ca ar vrea sa incerce si altceva.

| manuel72 a răspuns:

De ce astepti sa puna punct el relatiei? Daca nu te satisface legatura asta pune-i tu punct.Toata lumea stie ca e mai bine sa fii lasat decat sa lasi, asa partenerul tau nu se mai agata de tine, dat fiind faptul ca decizia a fosta a lui.Deci,lasa aniversarile si ia o hotarare, desi cred ca tu stii exact ce trebuie sa faci.

| Ihvnnm a răspuns:

Pai in primul rând poti sa il întrebi di sa il rogi sa iti spună deschis pentru ca vrei sa stii daca te mai place sau nu. In al doilea rand, s-ar putea sa nu vrea sa te supere sau sa fi gasit pe altcineva fata de care sa aibă vreo simpatie, însă nu este încă sigur ca vrea sa renunte la tine. Alte motive nu îmi vin in minte. Poate este suparat, are vreun necaz si este putin dezorientat (desi asta nu prea are legatura cu facebook-ul ci doar cu relatia racita). Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu el (dar fata in fata, nu la telefon) si sa il rogi sa fie deschis. Mult succeswinking