Întrebare recomandată | ferte345 a întrebat:

am niste probleme acasa as vrea sa plec de acasa din cauza lui tata se merita?

22 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca esti maltratat, asuprit sau abuzat, suna la telefonul copilului, ca e confidential si gratuit. Cere sfatul, inainte sa faci o greseala.
http://www.telefonulcopilului.ro/

| mona a răspuns:

Nu cred ca e solutia perfecta sa pleci de acasa, mai gandeste-te

| ferte345 explică (pentru mona):

Nu mai rezist... nu am alta varianta ce sa fac mi se pune la inima nu suport ce as putea sa fac?

| mona a răspuns (pentru ferte345):

Sa fi tare si sa nu mai pui la suflet absolut tot

| Tweety_5554 a răspuns:

Nu Cred ca ar trebui sa pleci de acasa, pentru ca in timp ce vei fugii de probleme vei fii nervoasa, buimacita de cap si unii oameni profita de starea ta senisbila in care te aflii si iti pot face multe lucruri mai putin bune.
NU este o solutie sa fugib de probleme, confrunta-le!

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Eu zic să stai cuminte că nu rezolvi nimic.
Pe curând!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Draga suflet, dc sa pleci, ce s-a intamplat? nu. raspunsul e, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde de problema respectiva. Daca tu crezi ca este nevoie sa pleci pleaca daca nu nu happy

| CannbalCorpse a răspuns:

Si eu am avut probleme si gandeam la fel, dar gandeste-te ai o varsta daca o sa pleci ce o sa faci o sa te tina rudele /cunoscuti/prietenii timp de 3 zile si gata! Tatal tau o sa sune la politie si tot o sa te gaseasca. Daca stai pe strazi si daca esti fata te poate viola unu!
Gandeste/te, cu scoala ce face o sa ajungi un auroloc/a?!
Sper ca ti.am dat de gandit!

| IonelaaaS a răspuns:

Nu se merita, si eu am avut probleme de acest gen, dar gandeste-te ca daca mergi de acasa Iti va fi mai bine?

| Cat a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iei legatura cu cei de la Telefonul Copilului, fie si numai ca sa discuti un pic si cu altcineva. Nu se merita sa pleci de acasa inainte de analiza cat mai clar situatia.

| Strumpfi a răspuns:

Bineinteles! Ca nu! O sa ingrijoreze foarte tare parintii tai! Incearca sa vorbesti cu ei si sa le spui ca nu-ti face bine ceea ce se petrece in casa.Nu e o solutie sa pleci de acasa. Poti sa rezolvi si cu vorba buna!
Succes!:***

| SweetChildOAxls a răspuns:

NU SE MERITA! Vei ajunge sa cauti prin gunoaie ca sa ai de mancare si sa dormi sub poduri toata viata ta! Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un prieten foarte bun care e total impotriva acestui lucru! Doar asa iti vei putea deschide ochii si vei ajunge sa realizezi ca ai multe de pierdut.
Daca ai rude care iti pot asigura un loc de munca, un pat si o masa calda, atunci poate se merita. Dar TOTI (care tin la tine, chiar daca nu te cunosc) iti vor spune sa stai acasa! Noi toti de zbatem aici sa te convingem sa stai acasa sau sa pleci doar la sigur pentru ca iti vrem binele. Daca voiam sa iti fie rau am fi spus : Du-te! Ar trebui sa te gandesti mult inainte de a actiona. Sper ca te vei mai gandi la aceasta deicizie si vei alege calea cea buna.

| OnStepToDie a răspuns:

Si eu ma gandeam la asa ceva, pana cand o prietena mi-a deschis ochii. Nu se merita. Unde te vei duce? Crezi ca sunt atati prieteni adevarati? Toti te lasa la greu straight face, daca tatal tau se poarta urat cu tine, incearca doar sa te indepartezi de el poate el va simti aceea indepartare si poate isi va repara greselile fata de tine.

| AlyAlx07 a răspuns:

Orice ar fi s-ar putea rezolva.Nu pleca de acasa ca nu vei avea viitor.

| LeahAduRose a răspuns:

Buna. Eu am fost copilul care a plecat de acasa. Nu este vorba ca nu se merita. Dar nu este mai bine pe strazi. Nici daca ai un amic la care sa stai o perioada. Gaseste ceva ce iti place sa faci, iar atunci cand crezi ca nu mai poti face fata, concentreazate asupra acelui lucru.

Nu stiu daca asta o sa te ajute prea mult, dar, de cele mai multe ori trebuie sa refuzam instinctul de a fugi ci sa ne infruntam frica. Eu am facut asta intr-un final. Acum, totul s-a aranjat.

| Mortish a răspuns:

Te inteleg perfect, si eu trec prin chinuri nasoale cu taică-meu violente, si Mno.Eu iti spun cum ar fi Okey daca ai 17 ani, ai putea sa te angajezi si sa găsești un prieten bun cu care sa te muti cand împlinești 18 ani, ca asa e mai sigur.Si te ai descurca, si încearcă sa ti găsești Job asa ai fii mai putin pe acasa si nu ti ar fi asa greu ar trece repede timpul...

| galagie a răspuns:

Sa stii ca si eu am fugit acasa dar nu e deloc buna aceasta solutie. Vorbeste cu ei si hotaraste ce sa faci.Chiar de se comporta urat cu tine sa stii ca tot te iubeste, stiu din experienta.Asa sunt toti tatii:nu vreau sa ai iubit; stai pana la 9 afara; etc.Nu pune la suflet, bine? Te rog promite ca o sa vorbesti cu el. Poate are vreao problema si e nervos.Cine stie? Daca mai ai probleme de genul asta contacteaza-ma.

| Carryet a răspuns:

Si eu am acest gind mereu cind ma cer cu tatal meu, dar nu e solutie buna. cind iti vine acest gind, gandeste-te la mama ta, cum ea se va simti? nu baga in seama purtarea tatalui tau, e trecator

| DeDe1234 a răspuns:

Nu nu se merita! Stai acasa si incearca sa vorbesti cu ei 2:*Sper sa se rezolve