| rockvandam a întrebat:

Vreau niste sfaturi pentru relatia mea de 3 ani.
Am inceput sa ma simt rau in relatie,nasol,neapreciat, neascultat, nu ma simt respectat siea nu tine cont de nevoile mele.Nu ma intelege cand ii spun ca nu ne putem vedea pentru ca am ceva de lucru sau trebuie sa plec undeva cu familia ea incepe sa se supere,imi spune ca nu am timp deloc pentru ea si mai multe,desi eu de multe ori mi-am lasat prietenii sau familia pentru a iesii cu ea,pentru a ne vedea(parca nu tine cont, parca nu vede aceste lucruri).
Am ajuns sa nu mai fiu gelos pe ea si sa imi doresc sa se apropie de altcinevaa sa ma lase in pace. Se intelege destul de bine cu un coleg de-al ei si am inceput sa-mi doresc sa se apropiee sa aiba ei o relatieee pentru eu nu mai pot continua asa si de fiecare data cand incerc sa vb cu ea despre asta parca nu ii pasa, imi zice catati alta atuncii si pleaca suparataa si peste 1 ora doua imi scriee tot feluu ca mie nu-mi pasa ca am suparat-o sau imi spune ca a vazut niste haine fainee si s-a dus sa-si cumpere...
Nu mai pot continua asa, sa ma trateze ca si cum n-as exista.
Ce sfaturi aveti pentru mine?

11 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Cred ca o genul ala de relatie ``consumata`` si prin asta ma refer la relatia in care fiecare are bagajul lui de reprosuri adunate in timp, de nemultumiri si probleme. Probabil ca nu doar tu, ci si ea, simte ca lucrurile nu mai functioneaza si e cazul sa treceti mai departe, fiecare, la o noua relatie in care sa experimentati si invatati noi lucruri.
Nu ai spus ce varsta ai, dar oricum, nu cred ca ai 30 si iti cauti iubirea vietii tale in tipa respectiva. Asa ca poti judeca rational si doar... sa treci mai departe, catre o noua etapa, care sa iti aduca satisfactia de care ai nevoie.

Succes!

| Freya1 a răspuns:

Acuma noi nu avem de unde sa stim exact ce ai tu in relatie.
Da ea pare genul de persoana mai singuratica si lipicioasa iar tu trebuia sa constientizezi asta cand ai luato.Nu prea are prieteni si vrea sa petreaca mai mult timp cu tine. Poate si tu la randul tau nu o asculti sau nu constientizezi ca vrea putina aventura, actiune activitate si nu sa te plangi tu ca ti-ai lasat familia si prieteni o data ca sa iesi cu ea (ceia ce ar trebui sa fie aproximativ normal).
Incearca sa comunicati.Ascultai doleantele si vezi daca I le poti implini si tu spune-i ce te deranjaza.Mai lasa din orgoliu daca vrei sa fie bine iar daca tot nu poti si nu vrei luati o pauza.Nu mai vorbiti macar o saptamana doua si ai sa vezi ca asa sufocanta cum e ea iti va lipsi ca totusi aveti 3 ani.

| gelu1970 a răspuns:

Aceste lucruri asa cum le-ai expus aici ar trebui sa le vorbesti cu ea. rabdare, calm si sa gasiti o cale de a rezolva toate astea. bineanteles fara sa excluzi posibilitatea de a termina relatia cu ea.
daca eu acum, aici iti sugerez sa o lasi, sa termini cu ea, nu cred ca ai face asa ceva. decizia asta o luati impreuna. cred ca e cel mai corect.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă nu mai ții la ea pune punct relației. În mod normal trebuia sa i spui pana sa ajungeți aici tot ce te deranjează, sa te superi și tu la fel ca ea, dar dacă nu mai ai sentimente, ar fi mai bine sa renunti, cred ca nu prea v ați potrivit

Răspuns utilizator avertizat
| BlueDark a răspuns:

Se numeste relatie toxica.Ia zi...Macar o iubesti, sau stai cu ea doar pentru ca e "cool" sa ai iubita?

| Jouliete a răspuns:

Daca relația nu mai merge fiindca fiecare își dorește altceva si nici unu nu mai ofera celuilalt ce are nevoie atunci inseamna ca nu va potriviți si daca ramaneți împreună asta va fi o relație toxica pentru fiecare din voi in schimb puteți ramane prieteni. Ori se va schimba unul din voi pentru a merge relația, ori va trebui să vă desparțiți.

| rockvandam explică:

Asta e problema ca nu mai am cu cine discuta. Orice incerc sa-i spun ca ma deranjeaza sau am o problema si vreau sa-i aflu parerea nu ii pasa, imi zice ca sa ma descurc singur sa no bag in probleme mele.
La inceput era totul bine aveam intelegere si respect reciproc, dar acum ea nu-mi mai ofera intelege respect..nimic.

| nicol2 a răspuns:

E clar ca tu nu o mai iubesti din moment ce ti-ai dori sa se vada cu un alt baiat.Mai bine fi sincer cu tine si cu ea si pune punct unei relatii consumate si obositoare.De ce sa iti pierzi timpul intr-o relatie care nu te satisface si te oboseste.

| Briosacuafine a răspuns:

Comunicarea este cheia. Daca nu functioneaza, relatia e pe sfarsite. Pune stop daca deja iti doresti sa nu o mai ai pe cap. Probabil despartirea ii va baga mintile in cap. Nervii, rabdarea si sanatatea ta mentala sunt mai importante.

| MirelaR01 a răspuns:

După ce zici tu, nu mai e problema "gelozia", adica tu vrei, intr-un fel ca iubita ta sa se distanteze de tine.
E greu sa te desoarti dupa 3 ani, dar poate ai auzit chestia aia că "iubirea rezista 3 ani." :-)))
Eu zic sa te gandesti tu daca o mai iubesti cu adevarat sau doar e rutina faptului ca sunteti impreuna de 3 ani si ati ramas iubiti, dar poate fluturasii si iubirea aia s.au dus. daca zici ca nu mai esti gelos, ba chiar vrei sa o indepartezi de tine, eu zic ca nu prea o mai iubesti, si cred ca trebuie tu sa vorbesti cu ea, nu neaparat de despartire, ci sa o intrebi sincer daca o mai leaga ceva de tine..nu pot judeca altii din exterior.Fa exact ce simti tu, nu trai cu o anumita obligatie, daca ai vrea sa te desparti, te desparti, daca vrei sa continui, continui.