| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

Ce scuze pot inventa ca sa nu ma duc la o nunta?
Nu imi plac absolut deloc si prefer sa fac orice altceva decat sa ma duc la o nunta/botez, etc. Cineva din familie urmeaza sa aiba o nunta si fiind o ruda apropiata sunt teoretic "oblicat" sa ma duc. Daca nu ma duc o sa se supere si deja o buna parte din familie ma considera "salbatic" ca nu imi plac astfel de evenimente. Pe langa ca nu imi plac chestiile astea, mai sunt si cei tineri din neam care or sa difileze pe acolo cu iubitii/iubitele, iar eu fiind momentan singur o sa fiu privit aiurea, iarasi o chestie pe care nu o intelege, dar ma rog...

14 răspunsuri:
| Kalto a răspuns:

Eu ma duc pe la evenimente din astea sa torn pe gat si sa fac panarama laughing

| dinaprilie a răspuns:

Cine stie, poate gasesti pe acolo pe cineva si te cuplezi...

| random1620 a răspuns:

Spune si tu ca ai ceva foarte important de facut legat de munca...

| Frank51 a răspuns:

Nu trebuie să ai iubită, doar o prietenă sau ceva. Dacă nu îți place pur și simplu nu mergi și gata, lol.

Bula
| Bula a răspuns:

Trimiti mirilor un cadou, ca si cum ai fi acolo.
Fara explicatii.
Ei se vor bucura, fiindca economisesc o portie de meniu. happy

| Freya1 a răspuns:

Ooho si cum inteleg eu chestiile astea.Nici mie nu imi place sa ma impopotonez si sa stau țeapănă la un eveniment plin cu oameni din care o grămadă insportabili si sa ma prefac drăguță si ca ma simt bine.Si eu sunt vazuta ca sălbatică sau "mutoasa" pe alocuri chiar aroganta sau invidioasă cand eu de fapt am anxietate si sincer nu imi prea pasa.
Dacă merge si altcineva de la tine din familie (părinți, frate, sora) poti sa trimiți prin ei niște bani si sa pleci o zi doua pe undeva, sau sa zici ca esti plecat.(cu toate ca nu ar trebui să fi obligat sa te prezinți daca pur si simplu nu vrei, dar nah)

| EcceHomo a răspuns:

Fă-ți o operație, de orice. Încerc-o pe cea de deviație de sept, e ușoară.

| Visătorul_Daniel_1991 a răspuns:

Spune-le ca nu poti sa vi la nunta dar o sa faci tot posibilulu sa vi la divort. Astfel te vor scoate cu sigurant de pe lista de invitati.

| existential a răspuns:

Te poti duce si eventual stai mai retras, cu cei pe care ii cunosti. Daca ti se cere sa dansezi bagi o scuza, ca te doare genunchiul, spatele. Eventual cand accepti invitatia, le spui de la bun inceput ca ai probleme cu genunchiul si ca o sa-ti fie greu sa vii laughing
Daca nu vrei chiar deloc sa mergi, inventeaza o scuza credibila... sunt la mare, am plecat din tara, imi cumpar masina, am examen pentru permis, etc.

| danbnz a răspuns:

Zi ca esti suspect de covid si pana ies analizele trebuie sa stai departe de aglomeratie.

| geoconda a răspuns:

Le spui că ai luat delta!

| mgtow a răspuns:

Le zici direct ca nu... sa se supere cat vor ei. Au fost veri si verisoare care s.au casatorit si le.am zis ca nu merg pentru ca nu am de gand sa ma casatoresc, in loc sa dau bani si sa pierd ce rost are daca la mine nu vine nimeni si nu primesc bani la schimb? Nimeni nu s-a suparat ne vedem de viata fiecare.

| Loliana a răspuns:

Trimite bani(multișori) daca nu iti pasa ca minti spune ca regreti dar nu poti ajunge in ziua respectiva, daca vrei sa nu minti fa-ti o rezervare pe 3 zile undeva unde vrei sa mergi si spune-le ca esti plecat fara sa spui ca regreti