| CMGeorge98 a întrebat:

Salutare! Ma confrunt cu o problema ce ma macina foarte tare. Am 24 ani sunt o persoana foarte timida si introvertita si as vrea sa fac o schimbare in viata. Care are fi cele mai potrivite locuri pentru a cunoaste pe cineva? (tin sa precizez ca nu am avut niciodata o relatie, prietena, iubita etc si traiesc cu gandul ca nu o sa ma accepte nimeni )

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Supermarketul/ mall-ul, o cafenea, un restaurant, discoteca, biblioteca, biserica... peste tot gasesti fete si baieti unde-ti poti face prieteni reali.

| ReddY25 a răspuns:

Ramai la fel, nu te schimba

| Caro34 a răspuns:

Draga George, daca crezi ca asta este o problema care sa te macine, atunci lasa-ma sa-ti spun ca e minora! Schimbarea trebuie sa o faci in tine si nu trebuie sa cauti locuri, ci sa te simti bine cu tine, sa te accepti asa cum esti, sa vrei sa te dezvolti, sa-ti castigi incredere in tine si in ceea ce tu poti oferi si primi. Nici un loc de pe acest pamant nu e potrivit, daca noi nu vedem frumosul din el, valoarea lui, daca el nu ne ajuta sa ne simtim minunat, sa fie in concordanta cu telurile noastre marete etc. etc. Du-te in parc, fa o plimbare si joaca-te cu niste copii pe care sigur ii vei gasi pe acolo, ia un ceai cald si admira natura toamna, asculta putina muzica in casti de pe mobil, bucura-te de aerul curat si oamenii intalniti si fa ata zilnic. Intr-o zi iti vei gasi si iubita si locul si relatiile perfecte si gandurile bune! Mult noroc!

| vodami92 a răspuns:

Ca sa numai fii asa! incearca si tu socializeaza cu cineva! dar vezi sa nu fii nervos! suparat! violent! asta nu te ajuta deloc sa stii!

| NisipLaMare a răspuns:

Mai schimba putin din ceea ce faci mergi la masaj de relaxare, sauna, la inot, fitness, mai schimbi putin din ceaa ce faci iar tu poti ramane asa fara sa te schimbi prea mult.

| OxyAliA a răspuns:

Fii tu însuți. O persoană adevărată te va accepta așa cum ești. Acceptă-ți sentimentele!

| Endy22 a răspuns:

Nu mai considera ca a fi "timid" si "introvertit" sunt defecte, ba din contra. Cum au mai zis si altii. Fii tu!

| Habarnuamcenumepum a răspuns:

De ce sa te schimbi pentru lume, felul în care ești tu e cel mai bun, de ce ai face o schimbare doar ca sa te placa lumea?

| Diana237 a răspuns:

Răspunsul simplu ar fi să mergi în locuri pline de oameni, de genul cluburilor. Dar dacă spui că ești introvertit, mă gândesc că nu te-ai simți minunat în astfel de locuri, ceea ce se va vedea în energia ta și nu vei reuși nici măcar acolo să găsești pe cineva. Ai putea să începi cu pași mici, să te vezi cu colegii de muncă și în afara serviciului, să își aducă și ei prietenii și în felul ăsta să îți extinzi cercul social. Sigur vei întâlni fete în felul ăsta, iar sfatul meu este să fii deschis cu ele, într-un mod prietenos, să nu îți pui în cap încă de la început "o combin pe duduia asta" și dacă vă veți potrivi, cu siguranță vor evolua lucrurile între voi de la sine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Diana237):

Omul NU E FACUT pentru clubbing. Acolo s-ar simti si mai prost. Nu asta e solutia. Da, trebuie sa mai si socializeze, dar nu in conditii fortate de genul cluburilor. Ideal ar fi sa isi gaseasca un grup cu interese comune, gen iesit pe la padure/excursii, si sa socializeze cu aia in ritmul lui. Si mai ramane si solutia Tinder/Badoo/Sentimente/etc, dar e posibil ca asta sa faca mai mult rau.

| Diana237 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Wow, nici nu mi-ai citit întreg comentariul laughing)) Când am scris clar că fiind introvertit nu s-ar simți bine acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Diana237):

Ai zis ca nu s-ar simti minunat. MINUNAT? S-ar simti cum ma simt eu in biserica, nu doar non-minunat. Ideea e sa gaseasca ceva de care sa se lege. Uite, mie imi plac festivalurile de metal, uneori si concertele de opera/alte genuri non-mainstream, dar in general detest multimile. Si situatiile in care trebuie sa interactionezi cu altii, dintre care majoritatea vor fi idioti. Gen sedintele cu parintii. Si am 42 de ani. La 20 nu il poti impinge in cluburi sau alte bazaconii unde nu va gasi absolut NIMIC care sa il faca sa se simta confortabil.