| BogdanMihai85 a întrebat:

Salutare,

Sunt prima oara pe acest site si daca am facut ceva greseli, imi cer scuze de pe acum.

Am implinit 27 de ani in aprilie, serviciul merge struna, sunt plecat in USA. Am si parintii aici, totul merge struna. Doar ca sotia mea, cu care sunt casatorit de 3 ani. A avut o aventura, timp de 3 luni.

Am simtit ca era un pic mai rece, dar am zis ca poate e concentrata cu munca. Nu prea ma mai imbratisa, de sarutul de plecare la servici dimineata nici nu mai vorbesc. Am intrebat-o ce o preocupa, mereu mi-a zis " nimic ".

Acum o saptamana am avut o discutie cu ea si mi-a zis ca a avut o aventura timp de 3 luni.

Sunt distrus, nu suparat, distrus.

De o saptamana nu mai dorm, sau dorm doar putin pe noapte.

Inca nu pot sa cred ca fiinta pe care o iubesc mi-a facut asa ceva.

Ea mi-sa justificat ca a fost curioasa si ca vroia pasiune. Eu nu stiu, pur si simplu nu mai stiu.

Deabia mai lucrez, serviciul meu necesita diferite stari de spirit, acum e ora 1 si ceva si am prins pauza cand se schimba decorul pe aici. Ma acopera un coleg sa nu observe seful. Si asa, uneori toti stau dupa mine.

Ai mei imi zic sa o iert, unii prieteni imi zic sa o las altii sa o iert.

Eu, ce fac?
Uneori plang noaptea, parca imi este rusine ca o iubesc.

25 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Te-ai căsătorit în California? Tu ești nebun? Te-ai supt!
Divorțează de ea urgent. Dacă n-o faci acum, oricum ai s-o faci în maxim 5 ani (punem și pariu dacă vrei) dar numai că atunci o să trebuiască să-i plătești și vaginamony.
Din punctul meu de vedere nu există „iertat" în cazuri de genul ăsta. Șpiț în trei litere și la revedere. Ești tânăr, de ce să-ți ții viața blocată alături de o curvă?
Și să n-aud de-astea că „nu e curvă" - Ba da! E o curvă și cu asta basta. Nu te-a înșelat O DATĂ ci timp de 3 luni - și tu-ți mai pui problema dacă să mai stai cu ea sau nu?
Ce încredere îți oferă o curvă care te prostește pe față în ideea unei căsnicii trainice?

Nu te uita în gura altora, ci gândește-te în primul rând și în special la tine: ce ai tu de câștigat dacă rămâi cu curva asta? Eu zic că n-ai nimic de câștigat - ba dimpotrivă, DOAR de pierdut.
Riști dacă mai stai mult să-i plătești ei vaginamony, să plece cu copiii (dacă ai, dacă nu, ai scăpat mai ieftin), să ia jumătate din ce ai câștigat tu, etc. etc.

Sfat prietenesc: NU te mai căsători niciodată într-o țară anglofonă (SUA, Canada, Australia, NZ, UK) pentru că țări cu legi mai anti-masculine ale căsătoriei ca-n astea nu există.

Succes și îmi doresc să iei decizia cea bună.

P.S.: Ascultă-l pe individul ăsta - http://www.youtube.com/watch?v=vq36RgL3LKw

| BogdanMihai85 explică (pentru kongeriket):

De parca in Romania era mai "verde", tot cu jumate pleca daca era si mai rau, ce e asa rau in USA? sau California?
De bine de rau, am un salariu la care in Romania il aveam numai in vise.
Sunt si inculti pe aici, dar sincer, unde nu-s? Dar per total nu e asa rau.

| kongeriket a răspuns (pentru BogdanMihai85):

Prietene, uite, du-te la un avocat - cel mai ieftin și mai penal avocat și întreabă. Sau, caută pe net „alimony, child support, divorce laws california" și convinge-te.
Apoi, citește noul cod civil (intrat în vigoare în octombrie 2011) și compară.

Ai să vezi că am dreptate. Și cu cât aștepți mai mult, cu-atât vei avea de pierdut mai mult.

| BogdanMihai85 explică (pentru kongeriket):

L-am citit, oricum, cred ca o sa o iert. Poti sa ma faci in toate felurile, dar am gasit-o mai mereu plangand acasa si cerandu-si scuze de nenumarate ori.

| harciog a răspuns:

Ma baiete, fii mai beton pentru ceea ce iubesti nu te mai prosti.Esti sigur c-o iubesti? Daca ea iti accepta dragostea ce mama dreacu mai conteaza trecutul cind sintem in devenire continuua? Ia-o naibii linga tine si fii sigur ca nu se mai intimpla.

| BogdanMihai85 explică (pentru harciog):

Si ce propui? sa o tin dupa mine ca pe caine? stau cu ea uneori si 8 ore pe zi, stateam si mai mult dar mai muncim si noi.

| harciog a răspuns (pentru BogdanMihai85):

Ma intreb daca nu cumva tu numai declari de aiurea ca o iubesti? Un om care iubeste nu poate afirma ca o renuntare deja;-Si ce propui? Deci important nu mai este ce simti ca nu mai simti deja, important e sa nu mai fii contrazis si asta demonstreaza ca ai luat o hotarire.Ce ma nedumereste pe mine;-Ce naibii ne mai intrebi?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut te înțeleg perfect deșii eu nu sînt căsătorit, dar i mi dau seama prin ce treci, nu cred că am inteles bine, soția ta e cu tine in usa? Si acolo a dat de altul? Sau e in țară? Scuze. Problema e delicată, tu ce simți vrei să o ierți? I ai m ai da o a doua șansă? Discută serios cu ea. Dacă ea a spus că a fost curioasă posibil să se fi răcit relația voastră, poate din cauza serviciului tău, deșii astea nu sînt scuze ce spunea ea, "am fost curioasă, si că voia pasiune". Păi pasiune și dragoste trebuie să le vrea de la tine soțul ei, nu de la un străin. Decizia i ți aparține, dacă crezi că o poți ierta și să î i acorzi o a doua șansă tu o cunoști bine, dar un sfat, nu actiona sub momentul impulsului, nu lua decizii pripite oricît de greu i ți este acum, și nu în ultimul rînd, nu o bate, că stim că bărbații geloși sînt in stare de orice, totul se poate rezolva cu calm și cu blîndețe atît din partea ei, cît și din partea ta. Ave-ți copii?

| BogdanMihai85 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Suntem amandoi romani si culmea, ne-am cunoscut in USA, respectiv California, si dupa 2 ani ne-am casatorit happy
In viata mea nu am ridicat mana la o fata/femeie, nu incep acum.
Chit ca sunt oltean si gelos, dar nu, niciodata nu a-si da in ea.
Nu avem copii. Avem un motan, se pune?
Serviciul meu, m-a tinut uneori si peste noapte, cand eram in urma cu filmarile. Dar cand se intampla asta, mereu ajungeam acasa dimineata inainte sa se trezeasca.
Eu vreau sa o iert, doar ca sunt multe la care trebuie sa ma gandesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteleg durerea ta, nu esti nici primul, nici ultimul care trece prin asemenea perioade.Numai tu poti decide ce vei face mai departe.Pentru ca in majoritatea cazurilor, antecedentele se repeta.Sa nu faci greseala sa dai in ea, nu cu pumnul se rezolva problema. Dumnezeu sa te ajute sa iei decizia cea mai buna pentru voi.Mult noroc.

| BogdanMihai85 explică (pentru anonim_4396):

Niciodata nu a-si da intr-o femeie.

| Auslesse a răspuns:

Nu stiu cum e sa fii inselata si nici nu-mi doresc sa aflu! cred ca in momentele astea, te simti ca ultimul om..nu stiu, mi se pare ceva foarte greu, sa fii inselat de persoana iubita...si in acelasi timp,un gest foarte foarte urat din partea sotiei tale.
vorbeste cu ea, pune-o sa-ti explice toate motivele pentru care a facut acest lucru si pe urma analizeaza bine situatia, sa vezi daca se merita sau nu sa mergi mai departe cu ea.
poate ca ceilalti au dreptate cand iti zic s-o lasi, dar ei, cu siguranta nu stiu ce e in sufletul tau acum..si cum te simti.
ti-am zis, analizeaza foarte bine situatia..si daca tu crezi ca o iubesti, ca nu o sa mai faca acest lucru si ca merita o a doua sansa, ramane la aprecierea ta! Sa ne mai tii si pe noi la curent cu ce se mai intampla, bineinteles, daca vrei!
Mult noroc!happy

| BogdanMihai85 explică (pentru Auslesse):

Desigur, momentan sunt la servici, dar o sa te tin la curent.
Nu, nu iti doresc asa ceva, este ca si cum mi-a murit cineva in familie.

| sebysebyca a răspuns:

Pai ea s-a americanit fratioare si stii cum e acolo.s-a cam plictisit de tine! daca stateai in Romania, nu te insela! ai vazut tu vreo romanca sa calce pe bec, sa si-o puna cu altul? nu cred! toate sunt sfinte! concluzie? stai linistit, dupa ce a facut o baie, s-a spalat de pacat! pana tura viitoare!

| BogdanMihai85 explică (pentru sebysebyca):

Nu poti generaliza, cum adica "s-a americanit"? Am vazut destule romance, si italience si englezoaice si asa e pe tot globul, nu exista tara fara "uscaciuni", aia s-ar numi Utopie.

| crina_1119 a răspuns:

De ce sa iti fie rusine ca o iubesti?! raised eyebrows probabil aici intervine orgoliul. Deci sa o luam logic : Ti-a marturisit pentru ca probabil vrea ca sa o ierti sa treceti peste sau probabil vrea sa fie sincera. acest lucru este de admirat, macar intr-un sfarsit ti-a spus adevarul. stiu ca te simti distrus dar probabil si ei ii pare rau. ai spus ca ea a facut asta pentru ca vreia pasiune, pai ofera-i tu pasiune ca sa nu mai fie nevoie sa mearga la alti pretendenti. totusi a fost cu un tip dar pana la urma tot la tine s-a intors pentru ca te iubeste probabil si-a dat seama de greseala ei. Eu zic totusi sa ii mai dai o sansa si daca se mai repeta inca o data atunci nu mai poate fi nimic de facut. oricum Succes!

| BogdanMihai85 explică (pentru crina_1119):

Ai dreptate, a fost si vina mea. Nu pot sa divortez, o iubesc, si ii iubesc si parintii happy
Nu pot renunta la toti si toate.

| erasier a răspuns:

Fratele meu las-o gaseste pe cineva care intr-adevar merita viata e scurta gandeste-te ce o sasimti cand o sa-ti spuna a2=a oara ca tea inselat a 3=a oara poate o si prinzi in fapt cum te vei simti atunci? gandeste-te ca poate vei avea copii si ea te va parasii si te va lasa cu ei cum te vei simtii atunci? stiu ca e greu sa renunti la cineva pe carel iubesti dar nici chiar asa 3 lunio deja nu mai e bataie de joc e umilinta, m-as bucura sa-ti spuna la urma ca a fost un fel de razbunare si nu s-a intamplat nimic, vroia doar sa te faca gelos sa o bagi mai mult in seama u fiind concentrat cu munca tot timpu, daca tiar spune asta ar fi perfect pentru voi doi, daca chiar tea inselat nu mai merita efortul de a o tine langa tine sincer incearca sa aflii si u mai multe date mai amanuntit vb cu prietenele ei sa vezi daca chiar s-a intamplat, daca nu s-a intamplat si vroia doar sa te faca sa o bagi mai mult in seama mai lasa naibi serviciu ala si mai stai si cu ea ok?

| erasier a răspuns (pentru erasier):

Daca chiar tea inselat las-o si vezi-ti de drumul tau in viata sunt sigur ca vei gasi pe cineva care sa te iubeasca cu adevarat si sa te respecte in rest ai grija de tine ca asta e cel mai important

| BogdanMihai85 explică (pentru erasier):

Ok.happy

| LDDy a răspuns:

Plateste-i cu aceeasi moneda. :-)
Nu stiu ce fel de persoana esti, insa nu te poti purta ca si cum e totul bine, sau sa ii arati ca lasi mai mult de la tine pentru a trece peste situatie, las-o sa vezi daca isi cere iertare, las-o sa faca primul pas, daca intr-adevar vrea sa iti mai fie alaturi, in timpul asta, incearca sa ai un comportament normal, nu pica in extreme ( nici nu te da dupa ea si nici nu te izola de cei din jur)
E normal sa nu mai ai chef insa trebuie sa ramai cu fruntea sus. :-)
Mult succes si ai grija!

| BogdanMihai85 explică (pentru LDDy):

Si-a cerut iertare, de nenumarate ori, am gasit-o si plangand acasa cand am venit mai devreme. Nu cred ca pot sa divortez.

| LDDy a răspuns (pentru BogdanMihai85):

Da, poate intr-adevar regreta gestul facut, insa tu trebuie sa te hotarasti ce si cum vrei, pentru tine, sa iti faci "ordine in minte" si apoi actionezi, adica las-o sa te convinga ca ii pare rau, las-o sa "se dea peste cap" pentru tine, sa simti din suflet ca ii pare rau si regreta, nu te minti singur la orice gest si cu atat mai putin sa NU te gandesti :" Uite, acum sigur ii pare rau". Eu ti-am spus din punctul meu de vedere, ce as face eu, insa tu stii ce e mai bine pentru tine si familia ta, sper ca te-am ajutat intr-o oarecare masura! Si poti sa mai scrii, sa ne tii la curent cu ceea ce se intampla! Numai bine iti doresc!

| SSSOMG a răspuns:

Nu ne'ai spus daca ea ti'a cerut sa o ierti, daca te iubeste, sau daca vrea sa te paraseasca.eu cred ca conteaza si asta. daca te iubeste si iti cere iertare din suflet, eu spun sa'i mai dai o sansa. daca nu mai e femeia cu care te'ai casatorit, las-o ca nu merita!

| BogdanMihai85 explică (pentru SSSOMG):

Si-a cerut scuze, ieri am gasit-o uitandu-se la filmarea de la nunta noastra plangand. Nu cred ca pot sa divortez. Avem un motan impreuna... happy