| Galaxy96 a întrebat:

Salutare.
Sunt un baiat de 20 de ani si am o problema mare in ceea ce priveste certurile cu iubita mea (are 18 ani). Suntem impreuna de 3 ani si de cateva luni de cand eu am plecat in strainatate sa muncesc, discutie noastre se aprind foarte repede din cauza geloziei mele... de exemplu: Ea isi doreste enorm de mult sa iasa cu prieteni in club (cat timp eram acasa o mai scoteam in club si la cinema 2-3 ori pe luna) dar eu fiin extrem de gelos (putin spus extrem) ma aprind foarte repede si ii spun sa nu mearga nicaieri (cu un ton mai ridicat) si de aceea ea se supara pe mine...
Intrebarea este: ce pot sa fac ca sa o conving sa nu iasa in oras dar mai ales cum sa scap de gelozia asta?
*PS: eu am plecat in strainatate pentru noi sa ne facem un viitor impreuna si recunosc ca si asta este un motiv de cearta cateodata dar nu am cum sa o aduc langa mine pana termina liceul (semestrul 2 clasa a 12-a)

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Și eu sunt o fire geloasă, chiar invidioasă. Și eu sunt de vârsta ta. Și iubitul meu este departe de mine. Dar, nu există încredere deloc în relația voastră. Fără această încredere care trebuie să fie din partea amândurora, nu se clădește nimic serios.
''ce pot sa fac ca sa o conving sa nu iasa in oras dar mai ales cum sa scap de gelozia asta''- Tu vrei să o ții captivă în casă, dar să scapi în același timp de gelozia care te face să o izolezi de lume? Aici problema este la tine, nu la ea. Ce drept ai tu asupra ei ca să îi privezi libertatea? După tine, ai închide-o în casă departe de ochii lumii.
Uite, renunță la orgoliul tău absurd și oferă-i libertate. Dacă îi oferi libertate, o să vezi ce alegeri face. Nu îi influența tu alegerile. Nu o faci fidelă dacă îi impui niște porcării din cauza faptului că nu ești sigur că ceea ce ai făcut pentru ea este apreciat.
Un lucru important: NU îi scoate ochii că ai plecat în străinătate ca să vă fie vouă mai bine. Nu cred că te-a forțat ea să pleci, ai plecat tu de bună-voie. Adu-i aminte în caz că uită sacrificiile tale, dar nu exagera!
Eu mi-am ales iubitul după suflet ca să zic așa, nici măcar nu știam cum arată. M-a atras gândirea lui în primul rând și este o frumusețe(dacă te interesează aspectul fizic). Este curtat de fete, ba chiar mi-a povestit despre ele. Sincer, nu mă deranjează acest aspect. Din contră, mă amuză. Sunt conștientă că este atrăgător și sunt mândră de asta(eu nu sunt atrăgătoare, am un aspect fizic acceptabil și atât). Nu l-am forțat să se închidă în casă din cauza fricii că mă trădează. L-am încurajat și l-am sprijinit.
Dacă el mi-ar spune că vrea să meargă în club, singura mea teamă este aceea de a nu păți ceva rău(nu am o părere prea bună despre ceea ce se petrece în cluburi, taică-miu avea alarme acolo și mi-a povestit cum stă treaba).
Dacă mi-ar spune că s-a îndrăgostit de cineva din orașul lui, nu l-aș ataca cu insulte sau mai știu eu ce. L-aș îndepărta mai mult, nu l-aș aduce înapoi la mine. I-aș mai cere doar să îmi facă cunoștință cu acea fată, să fiu liniștită că rămâne pe mâini bune cum s-ar spune. Eu știu că mi-am făcut datoria de iubită. Dar, dacă așa a fost să fie...
Nu înseamnă că îl iubesc mai puțin dacă îi ''permit'' atâtea, din contră. Am lăsat să se înțeleagă că am brațele deschise mereu pentru el. A suferit în urma unei relații. Crezi că i-am scos ochii cu fraza ''Ți-am zis eu?''. Nu, am învățat să îl ascult și să nu îl judec. Nu îl ajută cu nimic dacă îi țin predici despre greșelile care le-a făcut, nici pe mine nu mă ajută. Până la urmă, a venit fără să îl chem.
Nu îmi este doar iubit, este și cel mai bun prieten al meu. Încă de la început l-am rugat să îmi spună adevărul oricât de rușinos/dureros/trist este. I-am oferit libertate și am încercat să îl aduc pe o linie de plutire dacă vedeam că urmează un drum greșit. Dacă l-ai vedea ce frumos înflorește... Asta ar trebui să faci și tu.

| Adry05 a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Ce frumos ai scris, nu am cuvinte. E o atitudine demna de invidiat si tu esti de o maturitate si o deschidere uimitoare. Esti un adevarat exemplu pentru relatii si partenerul tau e incredibil de norocos. Sper ca e constient si te pretuieste la adevarata ta valoare. happy
Toate cele bune si keep thinking that way!

| SufletDivin a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Draga Suflet,
Explici foarte frumos si foarte inteligent aceste lucruri care le spui ca le-ai facut in relatia cu iubitul tau.Dar practic nu prea ai pus in aplicare ceea ce spui tu aici.''Eu știu că mi-am făcut datoria de iubită. Dar, dacă așa a fost să fie''.El nu a vrut sa fie asa, dar tu ai ales sa fie asa.A vegheat mereu asupra ta, ti-a dat tot ce are mai bun si nu te-a parasit niciodata.De fapt...inca vegheaza asupra ta.

20 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Gelozia e,, o boala urata,,. Cauta pe cat posibil sa-i explici calm care sunt motivele pentru care nu vrei sa mearga in cluburi...Pe de alta parte, cand ai plecat a fost si ea de acord, nu? Intr-adevar distanta dintre voi creeaza incertitudine, dar daca relatia se bazeaza cu adevarat pe dragoste puteti sa depasiti acest,, obstacol,,.

| Galaxy96 explică (pentru pisoias):

Da, a fost si ea de acord.
Inca de la inceputul relatiei am fost la distanta doar ca atunci era totul ok. De cand e majora nu ma mai pot intelege cu ea si mi-e frica sa nu o pierd

| pisoias a răspuns:

Sper ca aceasta temere nu ti-ai exprimat-o si fata de ea.Altfel...e cam de rau, zic si eu.Nu prea vad ce are a face majoratul cu relatia voastra.Dar daca din aceasta cauza crezi tu ca s-a schimbat radical, inseamna ca a simulat acea atitudine din trecut vizavi de persoana ta si de fapt asa e ea.Probabil ca ii trebuia cineva care s-o,, scoata in lume,, si atat.Si s-a nimerit a fi tu acela.La 20 de ani viata e frumoasa. Daca crezi ca nu aveti viitor comun, nu-ti irosi timp si energie cu cineva care nu merita.

| Adry05 a răspuns:

Saraca. Eu sincer te-as parasi din a 2-a clipa cand ai incerca sa-mi impui ceva. Daca vreau sa insel, te insel cu tot cu interzicirile tale. Ba chiar din contra, parca ma faci mai mult sa-mi doresc sa te insel c-o asemenea atitudine. Fidelitatea vine ca vreau eu sa-ti fiu fidela nu ca ma obligi tu sa fiu zicandu-mi sa nu ma duc nicaieri.

| MihaelaDart a răspuns:

Asta e problema ta frica de a ramane singur, frica de a o pierde!
Daca stii ca nu are nici un motiv de a te insela, nu ai de ce sa fi gelos. Inseamna ca nu ai invatat de la viata ca nu este absolut deloc normal sa ordoni viata cuiva, propriei jumatati. Are colegi, prieteni, nu are nici o legatura ca este majora si sa faci comparatie cu sora ei geamana, tu esti cel care face lucrurile aiurea. Ea este perfect normala, este la varsta cand se distreaza, cand trebuie sa socializeze cu lumea. Nu trebuie sa stea tie cu nasul in carte si la cratita ca tu, boss-ul te-ai dus sa faci o viata pentru amandoi. Nimeni nu te-a fortat sa pleci si daca tu te stiai insuti cum esti ar fi trebuit sa ramai in Romania si sa nu controlezi viata nimanui.
In felul acesta constientizeaza ca relatia ta se va distruge daca tu nu te vei schimba. Gelozia este o boala! Daca ai ajuns sa controlezi pe cineva, atunci cand vei face actele pe viata cu iubita ta, mie sa nu ajungi si la altele mai rele. Mai bine intrerupi relatia ori te tratezi!
O gelozie se ajunge la o comunicare proasta, nu aveti incredere reciproca, aveti secrete fata unul de celalalt.
Poate ca te asteptai sa iti dam dreptate in greselile pe care le face prietena ta, dar din pacate tu esti cel care face o greseala in viata.

| Ririru a răspuns:

Mie mi se pare amuzant ca vrei sa scapi de gelozie, dar cu toate astea iti doresti sa o faci sa nu iasa laughing

Eu am o relatie de 4 ani si iubitul meu nu mi-a interzis niciodata nimic, ies des cu prietenii lui chiar daca el este la munca
(pentru ca munceste de noapte) iar chestia asta m-a facut sa nu mai fiu asa geloasa. Pentru ca-l vad cata incredere are el in mine. Si eu eram geloasa la inceput, acum mi-a mai trecut. Eu zic sa ai incredere in ea si sa o lasi sa se duca. Daca o tii din scurt, incepi sa o verifici, poate chiar o sa plece in club fara stirea ta.

Ii e usor sa faca asta, crede-ma.
Gelozia nu ti-o opresti niciodata daca continui sa-i interzici lucruri, faptul ca tu esti plecat e destul de naspa pentru amandoi, dar practic tu ii ceri sa iasa doar la magazin sa-si ia o inghetata si atat. Nici macar nu trebuie sa-i scoti ochii ca muncesti si pentru ea, a fost o decizie de comun acord, nu te-a trimis ea cu forta.
Asta e sfatul meu, ca o persoana extrem de geloasa care a trecut intr-o mare masura peste- poate nu e cel dorit de tine, insa te sfatuiesc sa procedezi asa. Succes!

| sabin89 a răspuns:

Da-i toata libertatea. Asa isi poate gasi un altul.

| RAY a răspuns:

Nu e bine ca barbat sa arati ca ai o frica, frica ca te inseala, fata va cauta alt barbat mai hotarat cu incredere in propile sale forte si unu care nu e gelos =nu poseda genul asta de frici, dar omul e o fiinta poligama o sa vezi si tu cu timpul inca esti tanar, vei suferi si o sa vezi ca cu toti suntem programati sa inselam asta e natura umana

| Violleta2022 a răspuns:

Stii ca nu-i normal sa impui cuiva sa nu faca ceva?

Imi pare rau ca-ti spun, dar trebuie sa inveti sa te comporti, pentru ca, in felul asta nu va sta nici o femeie langa tine.
Ce daca ea merge in club? Are voie sa se relaxeze, sa iasa cu prietenii si sa faca ce vrea! Banuiesc ca are bun simt si nu se intinde cu nimeni, deci, care-i problema ta?
Din pacate pentru tine, trebuie sa intelegi ca, nu-i propietatea ta, nu-i sluga, nici macar nevasta.
Te-as sfatuii totusi sa te aliniezi anului 2017, pentru ca ceea ce vrei tu se intampla acum 100 de ani, de atunci am evoluat, Femeia nu mai este demult sclava barbatului, sau supusa lui.
Invata sa rescetia femeia iubita si sa-i acorzi incredere si libertati, pentru ca asa se construieste o relatie fericita su de lunga durata.

| T0T a răspuns:

După ce că ai plecat de lângă ea mai ai și tupeul să îi interzici să iasă? E proastă dacă mai stă cu tine. Cel mai mult într-o relație contează să fii lângă ea deci ori plecați amândoi ori rămâneai aici că dacă te ții de treabă și aici poți face destui bani ca să trăiești ok.

| xerxes1 a răspuns:

Nu are ce sa caute in club fara tine.
Adica tu te dai peste cap sa faci bani si ea se duce sa se zbenguie?
Sacrificiile se fac impreuna.
Parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu o prasasesti daca nu-i convine?

Răspuns utilizator avertizat
| qest11 a răspuns:

Gelozia nu face doi bani. Acum ai sa vezi adevarata fata a ei. Daca vrea viitor cu tine, ai sa-ti dai seama repede. Daca nu, urmatoarea la rand. Nici nu trebuie sa ajungi sa fii gelos. De ce sa fii fraier? Sunt femei care prin constructia lor sunt fidele. Gelozie? Pentru ce? Dai papuci si pa. Stiu ca te doare doar cand te gandesti ca o atinge altul. Toti avem o durere in noi cand suntem inselati, dar, nu trebuie sa o avem inainte de a fi inselati, ca ni se pare. Nu exista nimeni care sa se simta relaxat cand isi prinde femeia cu altul. Poti sa-i spui asa: "daca ai sa simiti ca nu mai iubesti, sa-mi spui, ca sa nu-ti stau ca un bolovan in cale". Nu-i interzice ceva. Lasa-o sa faca ce crede ea, ca oricum face daca vrea, iar tu ramai doar cu gelozia, eventual rade si de tine. E si frumoasa, tu o iubesti tare, stiu cum e. I-a si analizeaza bine situatia. Vezi daca umbla cu altii, si daca da, cauta alta si tot asa, nu pierde vremea. Asculta la mine: o femeie care nu da doi bani pe tine, de ce ai da tu ceva pe ea? Dar poate te iubeste, si ai sa te insori cu ea, sau poate o sa fie alta. Oferi dragoste, la fel trebuie sa si primesti. Gelozia nu are nimic in comun cu dragostea.

| Galaxy96 explică (pentru qest11):

Amuzant sau poate nu este faptul ca are o sora geamana si este complet diferita de ea in sensul foarte linistita si ascultatoare...
credeti ca se poate schimba cu timpul? si ce ar trebui sa fac ca sa se schimbe pentru ca scuze dar eu nu pot sa o las... m-am atasat prea tare de ea.

| qest11 a răspuns (pentru Galaxy96):

Ai putea sa o faci sa se indragostesca de tine, un fel de "un nou inceput". Orice om se poate schimba, trebuie sa ai rabdare. Gelozia nu tine fericirea aproape, ci o alunga, o sufoca. Incearca sa pleci de la ideea ca nu ai nimic de pierdut. In general cei neascultatori sunt si mincinosi, iar mincinos schimbat n-am vazut. Fereste-te de cei care umbla cu minciuna, ca aduc paguba si amagire. Un om ascultator nu e neaparat un om supus, ci unul capabil sa aiba cuvant. Ea vrea distractie, iar tu te-ai dus la munca. Momentan cat esti acolo, prin telefon mare lucru nu poti face. Uneori abia faci fata cand esti langa ea. Dar, ma gandesc ca tu o cunosti mai bine decat mine. O sa termine scoala si o vezi tu cum sta treaba. Pana atunci strange bine banul si nu-l scapa usor din mana. Am avut si eu relatii peste relatii de toate dimesiunile, 3 ani, 6 luni, 3 luni, 2 luni, etc si n-au mers, tot pe la varsta ta. Nebuneala totala. Ziceam ca ea e aleasa, dar din parti. La 28 de ani m-am insurat, dupa o relatie de 4 ani, ea fiind mai mare cu ceva ani, si am si ceva ani buni de casatorie. A venit totul de la sine. Pur si simplu nici nu m-am agitat sa ma insor, dar nici n-am avut pretentii pana la cer cat sa raman singur. Stai tu linistit ca nu e un capat de lume daca n-o sa mearga. Sunt femei adevarate la greu, trebuie doar sa le cauti. Nu creea o obsesie pentru niciuna si o sa meraga ca unsa treaba. Femeia trebuie sa se potriveasca cu barbatul ca papucul pe picior, sa nu te stranga prea tare. Esti tanar, sanatate sa fie!

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Relatiile la distanta sunt dificile dar rezista in conditiile in care cei doi au sentimente puternice unul fata de celalalt. Oare castigi ceva exteriorizandu-ti gelozia in modul acesta? Oare esti pregatit pentru o relatie normala fiind atat de gelos si fiindu-ti atat de greu sa iti gestionezi emotiile?

| Meseșan_Diana_1987 a răspuns:

Salut! Eu lucrez la un material jurnalistic despre cuplurile de tineri, și gelozia care apare între ei. Mă interesează foarte mult și perspectiva bărbaților. Crezi că ai vrea să îmi vorbești despre experiența ta? E totul anonim. emailul meu e: diana_mesesan@yahoo.com