| GeorgeRzv a întrebat:

Salutare TPU

Sunt Răzvan, am 21 de ani și sunt student la Brașov la facultatea de Știința și ingineria materialelor.
Nici nu știu dacă e bine sau nu să vă scriu, când am plecat de acasă că s-a terminat vacanța de Paști m-am certat cu tatăl meu tare urât, l-am sunat după vreo 4 zile nu ca să-mi cer scuze, să îi reproșez că la vârsta mea îmi pune limite, bani îmi dă cu porția deoarece lucrează numai el deoarece mama mea e casnică și cu probleme de sănătate și mai am o soră în clasa a 11 a și două mașini de întreținut și o rată la bancă. Eu în ultima vreme m-am înrăit și întristat din ce în ce mai mult deoarece în relații mereu am fost dezamăgit, nicio fată nu a rămas lângă mine, de fiecare dată când aveam cea mai mare nevoie, au trecut aproape doi ani și tot singur am rămas, nu mai știu ce să fac să cuceresc și să cunosc o altă fată, sunt singur și îmi este greu și chiar și mergând la sală, plimbându-mă prin diverse parcuri și locuri ale orașului Brașov cu un vechi și bun tovarăș de al meu din liceu, câteodată și singur, tot nu știu ce aș mai putea să fac să mai schimb ceva.

10 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Cand vei inceta sa cauti "o fata" si sa incepi sa-ti cauti sufletul pereche, poate nu vei mai fi la fel de trist. (de fapt, e o certitudine)
Esti superficial, iar din aceasta cauza ai doar fete superficiale. Ai vazut ce "iubire intensa" a fost, ca te-au lasat cu prima ocazie.
Totusi, vad ca tie tot asa-ti trebuie. Ei bine, in cazul asta, ti-o cam meriti.

La 21 de ani, student fiind, sa mai zici ca "cuceresti"? Ce termen ordinar, asta si "combin".

| Catrice a răspuns:

Nu menționezi ca lucrezi și îți plătești singur facultatea...
Ar trebui sa faci asta și asa vei avea bani de buzunar. La vârsta asta și cu atâtea pe cap, ar trebui sa ii mulțumești tatălui tău ca îți da și banii aia puțini.

| mgtow a răspuns:

Nu prea ai ce face cu fetele, un var era plin de muschi gen schwarzenegger la tinerete si agata la greu fie pe Facebook sau prin cluburi, acum e casatorit cu una care are averi din partea parintilor si s-a mutat in cluj. Orienteazati gandurile spre ceea ce iti place, in primul rand studiile, o locuinta sa ai apoi familia daca tii mortis. Eu am pus laba pe o masina sport, acum urmeaza apartamentul in Brasov si in viitor vad ce fac vin in tara sau ma retrag la pensie habar n-am dar stiu sa imi traiesc viata individual.

Bula
| Bula a răspuns:

Hmmm... Viitor inginer materialist.

Te-ai certat cu tatal tau pentru ca-ti da bani "cu taraita" si nu-ti ajung sa agati gagici...

La varsta ta, aveam situatie asemanatoare. Tatal meu a fost singurul din familie care castiga, am fost 3 frati si mama casnica (fiindca diferenta de varsta intre frati a fost de aproape 15 ani).

Imediat dupa ce am reusit la facultate m-am si angajat. Astfel am castigat suficient sa-mi iau ce am vrut, sa merg la un restaurant cu o fata, in excursii, etc. si ocazional am mai dat si bani pentru acasa.
Eram mandru ca am devenit independent financiar si nici nu concepeam sa primesc bani de pomana de acasa!

Si in cazul tau ar trebui sa-ti reconsideri viata!
O fata serioasa, care se gandeste la viitorul familiei ei, va aprecia mult daca vede ca te intretii singur!
Restul fetelor cauta doar victime de "muls" de bani...

| christine99 a răspuns:

Gândește-te mai clar la ce fel de fată vrei și în ce loc ai putea să o cauți. Dar la început nimeni nu vrea să audă doar chestii negative adică dacă îi spui că ai probleme, nu ai bani și ești depresiv o să meargă în direcția opusă dacă e normală.

| SilentRain a răspuns:

Ai 21 de ani angajeazate, tatăl tău are atât de multe pe cap și tu de plângi ca un copil nerecunoscator, spune-i sa-r mana și pentru bani pe care îi primești de la el, când o sa muncești o sa realizez cât de greu sa fac bani
Poate tatăl tău face sacrifici sa ii trimita ție bani ai, încearcă sa gândești mai matur

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Eu lucrez de la 18 ani si chiar daca viata e grea eu am invatat sa iau atitudine si in final l-am pus pe taicamiu la respect daca pot spune asa adica imi sitie de frica pentru ca si eu muncesc si eu aduc bani in casa si ajut la treburiile casnice. Cat despre fata stai linistit o sa iti gasesti tu una care sa te inteleaga.

| Violleta2022 a răspuns:

Wow! Inca sunt socata de tupeul de nestimit pe care-l ai, sa-i pretinzi tatalui sa-ti de bani mai multi, in situatia in care esti ditamai putoarea de barbat, care ar putea ajuta familia, mai ales cand ai o mama bolnava si atatea datorii de platit.
Chiar nu ai pic de rusine baiete!
daca eram maica-ta, demult iti taiam si bruma d ebani pentru facultate, sa pui mana sa-ti iei job de sara sau noapte sis a te intertii, daca esti icapabils a-ti respecti parintii, care se spetesc sa te tina in facultate.
Probabil ca si fetele s-au lamurit cu ce om esti si de aceea te ocolesc.
Sincer, cand intalnesc cate unul ca tine, ma fericesc pentru copii pe care ii am si-i deplang pe parintii care te au.

| mgtow a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cand o intarca mutu iapa, toti se plang in TPU de inselat si neintelegere. Important e sa se realizeze pe plan profesional si sa aiba o casa apoi se va descurca cu femeia. Pana atunci nu merita batai de cap pe treaba asta

| sofisis a răspuns:

Scuza-ma dar la 21 de ani de ce nu ai veniturile tale? De ce stai cu mana intinsa la taticu?
Plus de asta, TOTI trecem prin dezamagiri. Daca tu alegi sa le lasi sa iti comande viata, e problema ta. Noi ceilalti, care intelegem ca sunt trecatoare, reusim sa ramanem normali la cap si sa nu ne imbufnam pentru ca dam de toti imbecilii. Ia uitem acum sa stau eu sa ma amarasc ca sulica nu ma mai iubeste sau m-a inselat laughing)) niciodata. NEXT!