| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, va cer disperat ajutorul.
Eu am 15 ani si am o sora de 13 ani, pare totul normal, doar ca sora mea este o 'suferinta' de om, pur si simplu se chinuie sa ma faca de ras, isi bate joc de mine, face glume pe seama mea (glume proaste), ma ia la misto, cand isi bate joc de mine face o fata de tampita, idioata, retardata, handicapata, copil cu dizabilitati (aia au o scuza), imi spune ca sunt foarte gr2s si ea e mare 'slaba', toti la scoala spun ca nu-s gras, pe ea o striga 'Dulap' sau 'Quad-Core' (ca are ditamai picioarele si zici ca are 4 genunchi), nu ma lasa sa fac nimic, nu pot face nimic din cauza suferintelor ei. I-am dat odata un pumn de a lesinat dupa ce m-a enervat si mi-a dat 3-4 lovituri de picior, dar tot nu se potoleste.
Vreau sa spun ca 2 pereti de la mine din camera sunt falsi, i-am rupt de 3-4 ori dand cu pumnul la nervi, am facut si gauri in usi tot de nervi.
Nu mai rezist, imi vine s-o omor, si cand ii zic ca are probleme cu capu face o fata de tampita si spune 'sa mori tu, daca eu am probleme cu capu e clar'.

Va rog dati-mi un raspuns, parinti nu inteleg chestia asta si simt ca mor.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ea te oftica pentru ca tu te oftici.

Daca reusesti sa nu o mai bagi in seama, aplicand tehnica aia psihologica, "o faci mica si o bagi in sticla", s-ar putea sa o doara destul de tare indiferenta.

Uita-te cu mila, dar cu adevarat sa arati mila cand face cate o gluma.

Nu ai ce sa faci mai mult, pentru ca e sora ta. Si mereu va fi langa tine.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ascultă aici. Cea mai bună soluţie la problema ta, e să n-o bagi în seamă.Cu cât te vei enerva mai mult şi cu cât o vei înjura, strâmba sau orice altceva de genul, ea îţi va face asta în continuare. N-o băga în seamă. Asta e cea mai bună soluţie. Când îţi spune că eşti gras tu spune-i: Aha, mulţumesc.Fii tu mai perfectă ca mine.
Îţi lipseşte calmul.Nu te cunoşti foarte bine.Aceept-o aşa cum e şi nu reacţiona la "agresiunile" acesteia.Se va plictisi ai să vezi.
Salut!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai du-te bai carate kid, ca era cat pe ce sa te cred.cauta o bordura si da cu capu in ea, nu in usi si in pereti, ca daca te pune cineva sa faci o usa ori un perete te uiti ca curca -n lemne. daca e sora ta si tu esti salbatic la 15 ani, e grav de tot.

| TheSoldier a răspuns:

Trebuie sa existe un motiv pentru care face asta. Incercati sa va impacati. Totusi, sunteti frati, si trebuie sa va iubiti.

| LoveTenis a răspuns:

Cand iti spune ceva zi-i asa''fa, esti proasta''? Si dupa ar mai fi sa nu o bagi deloc in seama se va enerva de vreo 5 ori mai tarelaughing.Sau cum se face din mosi stramosi:bate-o sa se simtalaughing.

Răspuns utilizator avertizat
| Alice002 a răspuns:

In principiu o poti inregistra, filma cand face toate chestiile astea. In diferite zile in diferite situatii. Le poti arata parintilor tai ca sa te creada. Indicat ar fi sa o ignor pur si simplu sa nu mai vorbiti te intreaba ceva nu ii mai raspunzi iti zice ceva nu ii mai raspunzi... Indiferenta doare cel mai tare iar daca tu o ignori ea nu va mai continua deoarece nu ii mai dai satisfactie :* te pup :* Funda?

| Bodyiano12 a răspuns:

E simplu. Dupa ce te injura zii 'proasto' sau orice altceva apoi cand ea iti raspunde nu o baga in seama. o sa se enerveze de 3 ori mai mult ca tine