| anonim_4396 a întrebat:

Salutari.Am o mica problema de cand m-am nascut, cu mama.Mi-am luat si eu azi o camasa mai larga(XL) si a vazut mama.Cand m-am trezit,mi-a facut un scandal maxim(asa face mereu cand nu-i convine ceva la mine) pentru ca nu-i place camasa, ca arat ca un descreierat, boschetar deala.Eu am incercat sa-i vorbesc, sa-i explic cu frumosul dar ea crizata cum e n-am avut cu cine vorbi calm.Si mi-au sarit si mie dracii si i-am zis ca sa se uite la imbracamintea lu sora mea,aia mai de pe centura(cei drept are niste haine de zici ca e de pe acolo) si cica "asa trebuie sa fie o fata,sexy".Pai daca o fata trebuie sa fie sexy,trebuie sa fie sexy imbracata decent nu cu niste pantaloni scurti de i se vede inceputul de cur sau niste fuste care abia ii ascund chilotii.
Si i-am zis ca eu am luat-o ca sa mi-o mai scurteze putin(eu sunt un tip mai slabut) si cica nu vrea, ca n-are timp si nu stiu ce alte abureli.
Cand nu fac ceva ca ea incepe sa ma faca boschetar, aurolac iar daca ii zic sa-si controleze temperamentul mai rau face.E o persoana care se agita imediat si drept urmare eu sufar de pe urma asta.
Mereu am avut impresia ca pe sora mea o iubeste mai mult si pe mine mai deloc deoarece o suna zilnic si mie nu-mi zice decat sa iau paine sau alte lucruri.
Pur si simplu sunt satul de judecata ei.Nimeni nu ma judeca,jigneste cum face ea, care cica ar trebui sa fie cel mai bun prieten pentru un copil, nu? Plus ca am fost mereu ascultator si educat dar asta nu inseamna ca nu pot fi si eu liber sa decid cu ce vreau sa ma imbrac...

14 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Sa stii ca parintii isi iubesc copiii in egala masura si de fel cel care e mai mare simte ca e oarecum dat la o parte si ca cel mic e mai rasfatat, insa in ochii parintilor ei sunt la fel.tu ce trebuie sa faci e sa o ajungi putin prin casa la curatenie, la facut mancare chiar, cate putin ceva usor dar sa vada ca vrei sa o ajuti.pentru ca argumentele pe care ti le aduce ea de boschetar si aurolac nu sunt din vant probabil esti baiatul care nu sta prea mult pe acasa si prefera sa stea mai mult cu baietii in fata blocului sau la o bere, ceea ce pe ea o deranjeaza cand ai putea macar o singura zi sa stai sa o ajuti.cumpara-i un buchet cu flori sau chiar un ghiveci cu flori ca ala ramane pentru mai mult timpwinking ia-o in brate si pup-o si lasa de la tine zi-i mama scuza-ma nu vreau sa te supar asta desi tu crezi ca nu ai nici o vina.ea probabil are foarte multe pe cap si neavand ajutor din partea nimanui se enerveaza la cel mai mic detaliu.incearca ce ti-am zis si ai sa vezi ca si ea nu v-a mai fi cea de acum

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru katy):

Eu cand ies afara stau vreo 2-3 ore maxim.Iar daca stau mai mult o sun si ii spun.Si stau doar prin cartier, nu sa zic ca ma duc in nu stiu ce zona si sa fac probleme.De ziua mamei si de martisor cred ca i-am cumparat la cadouri de nu-i incapeau in mana dar poate ai si tu dreptate.Eu nu prea o ajut la curatenie sau alte din astea deoarece mai e si sora mea care o ajuta.Atunci cand mama se simte rau o ajut..in rest nu prea, decat daca-mi cere.
Dar nu-mi place ca imi impune prea mult sa fiu "baietasul mamei" si totusi am o varsta, m-am maturizat dar nu prea vrea sa inteleaga.

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Nu fratelo.Luica tongue
Paiii a trecut ziua barbatului, macar atuncea te-am intrecut.

| Crisu a răspuns:

Cand este intr-o pasa mai buna (are si de-astea nu, ca doar nu e mereu suparata.) ia-o si explica-i cum te simti, si ca o mama n-ar trebui sa-si lase copilul, sa se simta asa, indiferent ce face. E de inteles ca un copil e greu de crescut si ca e stresata, dar incearca sa ii explici si ca o simti distanta de tine si apropiata de sora ta. Pentru asta nu cred ca poate da vreo explicatie. Vorbeste-i frumos si calm. O sa inteleaga! :*

| Amaterasu a răspuns:

Pai cand te cearta zi si tu in mintea ta:Vorbeste tu mult, ca te asculta dreacu'laughing.Si inchide-te in camera si daca mai vine ignor-o.La mine asta cu ignoratu merge mereu. Dupa 5 minute se plictiseste si pleaca.laughing

| Dragos00098 a răspuns:

Si intrebarea este?

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru Dragos00098):

Credeam ca se intelege de la sine dar vad ca nu.
Ce pot sa-i fac?

| EuDoru a răspuns:

Eu am doua raspunsuri pentru tine.(1)este despartita de tatal tau si se razbuna pe tine(2)nu este regulata si devine isterica...O mama intreaga la minte nu isi face copilul boschetar si aurolac!

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru EuDoru):

Nu..Nu am parintii despartiti iar la 2 habar n-amlaughing. Poate o fi asa dar nujt.
Si ai dreptate ca o mama nu isi face copilul in fel si chip.

| d33a2000 a răspuns:

Uite mama ta stie ce spune dar nici chiar asa sa se comporte cu tine cand nu e nervoasa incearca sa purtati o discutie calm si cu capul pe umeri sa ii spui ce simti si sa ii spui sa inteleaga lucrul acesta ea fiind mama va intelege lucrul asta sau mergeti al un psiholog care va va ajuta sa depasiti problema aceasta...Si cat despre sora ta stai linistit ca va fi o zi cand mama ta nu va mai avea cum sa isi verse nervi pe tine si ii va varsa pe ea...Incearca sa creezi o legatura mama-fiu cu mama ta in care sa va ascultati problemele unul altuia calm si ganditor iar cu sora ta o legatura fraterna in care ea sa nu mai fie perfectiunea intruchipata(asa e fratele meu cu minelaughing) daca nu va merge imi pare rau fac tot ce potbig grin

| HunnyB a răspuns:

Interesant... cati ai tu si cati sora ta?

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru HunnyB):

Eu 20 si ea 18

| HunnyB a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Really? si mai stai cu ei?

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru HunnyB):

Pai dar unde sa stau? Mi se pare ca inca sunt prea mic sa ma pun la casa mea... Poate peste vreo 5-6 ani mai merge dar acum nu prea.