| credeintine a întrebat:

Se da situatia urmatoare. A si I sunt impreuna de 1 an si 7 luni. I a fost cu M aproape 14 ani. I s-a despartit de M deoarece M a inselat pe I. I si M trebuia sa aiba nunta. A este geloasa deoarece I inca vorbeste cu M. I afirma faptul ca el nu mai are nicio legatura avand in vedere ca M s-a recasatorit. A nu suporta gandul in care I vobeste cu M. Ei discuta lucruri de genul : ce mai face fiecare, dar nu discuta despre relatia actuala, despre fosta relatie.
Asa intrebarea este : sunt motive de gelozie pentru A? A a avut lungi discutii cu I despre fatpul ca deranjeaza gestul, dar I afirma faptul ca, considera o prietenie cu M. Voi ce credeti? Cum se poate ajuge la o solutie ca I si A sa fie fericiti in continuare? Multumesc frumos!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cat de des vorbesc. Si eu vorbesc cu fostul meu prieten, si sotul meu vorbeste cu fosta lui iubita. Dar nu des (o data la 3-4 luni) si nu discut lucruri intime. Adica discutam despre ce facem in general, dar nu ii dau detalii, nu ii cer parerea, sunt discutii banale, simple.
Intr-o relatie, mai renunti la diferite chestii care il deranjeaza pe partenerul tau. Si intotdeauna te gandesti ce ti-ar placea tie sa faca el si faci maximul de lucruri care ti-ar placea si absolut nimic din ce nu ti-ar placea

Bula
| Bula a răspuns:

"I a fost cu M aproape 14 ani."
"I si M trebuia sa aiba nunta."
Curios cuplu I si M. Au stat impreuna 14 ani si nu s-au casatorit.
Nu ma mira nici ca au ramas prieteni, dar nici gelozia lui A.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa inteleg ca, Maria a fost maritata cu Ion?
Odata ce ai mentionat ca Maria "s-a recasatorit"...probabil dupa ce s-a despartit cu Ion, asa-i?

De ce ar fi Ana geloasa pe o fosta nevasta?
Sincer, nu vad nici un motiv de gelozie, mai ales ca Ion si Ana sunt impreuna de 1 an si 7 luni.
Ca ei sa fie fericiti, trebuie ca Ana sa-si cupleze creierasul la gurita si sa nu lase gelozia sa ia control, ca nu-i nevoie.

| xerxes1 a răspuns:

I are nevoie de consiliere psihologica si eventual psihiatrica.
A ar fi bine sa-si caute pe altcineva.
I are probleme serioase si nu o sa-si revina curand.
A este un papa lapte.Trebuia de mult sa-i rupa dintii lui I si eventual lui M si sa-si faca un medalion cu 64 de dinti.

| PersonajFictiv a răspuns:

Tu esti A sa inteleg? thinking