| anonim_4396 a întrebat:

Sint casatorit cu ofata din rep. moldova si avem si un fiu de 3 ani si sintem stabiliti in italia, cu un an in urma am descoperit ca sotia mea are un amant, am incercat sa tin ascuns aproape o saptamana cind sa intors acasa pe la patru dimineata beata, atunci nu am mai rezistat si i-am spus ca stiu de amantul sau, la care ea raspunzindumi ca e adevarat si ca isi ia bagajele si copilul si pleaca, eu i-am zis ca poatesa ia totul dar copilul nu pentru ca e beata. am luat telefonul si i-am chemat rudele sale sa vina sa ovada in ce stare e. cind au ajuns am inceput sa ne certam la care sotia mea a luat cutitul si mi la infipt in burta. vzind toti ceia ce sa intimplat au luat copilul si au plecat, eu am chemat un prieten si m-a dus de urgenta la spital, acolo doctori miau zis ca mia atins rinichiul sting, am stat 5 zile in spital si cum am iest de acolo am denuntato, ea cind a auzit a incercat sa se sinucida luind o doza mai mare de pastile si sa intins pe sinile de calea ferata asteptind sa viana trenul, spre norocul ei a fost vazuta de lume la care au chemat ambulanta si a fost dusa la spital. a stat 2zile la urgenta si apoi transferata pentru 10 zile la psihiatrie apoi a frecventattimp de o luna un pishiolog dar nu a reusit sa termine sedintele cu acest pishiolog pentru ca a fugit in moldova cu tot cu copil, acum este cautata de catre intrepol. vreau sa stiu ce acte imi trebuie ca sa optin custodia copilului pe timul procesului in italia si a divortului la care vreau sa se desfasoare in rominia? va multumesc/

8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, pentru divort iti trebuie certifictul de casatorie,(copie, original), c i, certificatul de nasterea al minorului, cerere completata de divort si o taxa de timbru, iar daca vrei sa iti ei avocat, platesti taxa de av, ca sa obtii custuadiacopilului este mai dificil un pic, iti trebuie martori care sa confirme cele spuse de tine si acte doveditoare ca ai o situatie cit de cit buna, pentru a-ti intretine fiul.Parerea mea este sa consulti un avocat el iti va zice cu siguranta ceea ce trebuie sa faci.Bafta si mult noroc, din ceea ce spui, cu siguranta tu ai castig de cauza.

regis
| regis a răspuns:

Ai nevoie de un avocat bun, ti-ar fi util un certificat medico-legal si trebuie sa te inarmezi cu nervi si rabdare, intrucat legea acorda custodia mamei, doar prin exceptie mamei. Pana la obtinerea custodiei este mai indicat dupa mine sa lasi copilul in grija ei, sa nu cada la mijloc intre ambitiile fiecaruia.

| nicky a răspuns:

Doar un avocat te poate lamuri cel mai bine. Legile se schimba de la o zi la alta si mai mult ca vrei sa primesti custodia copilului intereseaza de un avocat bun sidiscuta cu el. Iti va spune de ce acte ai nevoie.

auran
| auran a răspuns:

Are dreptare regis in ceea ce spune dar, avand in vedere ca este labila psihic eu as vorbi si cu cineva de la protectia copilului sa fie supravegheat pe timpul procesului din cand in cand.
Cat despre acte cel mai bine vorbeste cu un avocat.
Bafta!

| borsec a răspuns:

Eu nu cred ca este indicat ca un copil sa ramana cu mama sa avand in vedere ca ea este cauta de Interpol pentru injunghierea unei persoane si mai este si labila psihic.
Parerea mea este sa -ti scoti certificat medico-legal, sa te intorci in tara, sa-ti depui dosarul de divort, iti iei un avocat bun, prezinti la dosar toate dovezile, poti sa bagi divort si pe motiv de parasire a domiciliului.

| miry a răspuns:

Nu stiu ce acte iti trebuiesc dar intreaba un avocat, mult succes

| amada745 a răspuns:

Parerea mea e sa asculti de sfatul lui auran, dar tinand cont ca sotia ta este violenta, isterica, neserioasa(in privinta ca isi tine amant), si mai si bea pe deasupra nu stiu daca e indicat sa stea un copil de 3 ani cu o asemenea mama, pana ce terminati procesul, care poate sa dureze destul de mult.Gandeste bine ce faci, bafta multa.

| nimic:*de:*spus:* a răspuns:

Pfff...chiar are probleme si cred ca datorita acestor probleme legea iti va incredinta tie custodia pentru viata copilului este in pericol langa o asa mama [dar trebuie sa ai dovezi, in acuzele aduse]...in primul rand sa divort...:*