| Daniel9988 a întrebat:

Sora mea mai mare are 33 ani si inca nu are pe nimeni.Eu sunt mai tanar cu aproape 10 ani si sunt casatorit, am si un copil. Vreau sa o vad realizata si pe ea.Am incercat sa ii fac cunostiinta cu un coleg cumsecade, ea e incantata la inceput si dupa isi pierde interesul.Pacat,tipul imi era bun prieten i provenea dintr-o familie foarte buna, avea educatie.Cum de strica totul?
1.Amana toate intalnirile si duce omul cu vorba, pana il exaspereaza
2.Nu raspunde la telefon, il tine prin geanta pe silentios
3.E timida, frate! Avea vreo 17 ani cand un baiat i-a adus o floare si i s-a facut rau.
Deci ce sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Pai nu ea strica totul -daca te referi la relatia pe care doreai sa o aiba cu prietenul tau. Caci tu trebuia sa-i spui prietenului tau toate slabiciunile surorii tale; astfel el avea timp de gandire daca sa intre sau nu in relatie cu sora ta.
Fa-i cadou surorii tale cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Cunostinta o va ajuta sa intre mai usor in vorba cu oamenii.

27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa o lasi sa isi traiasca viata ei... de ce ai impresia ca ce te implineste pe tine o implineste si pe ea?

| Daniel9988 explică (pentru suntserios):

Chestia este ca si ea vrea, si nu stie cum sa devina mai intrazneata putin.

| T0T a răspuns:

Las-o așa, ea și-o face cu mâna ei. Timidă ca timidă dar ea fiind și femeie un bărbat poate avea multă răbdare cu ea, să o ia ușor dar după cum o descrii tu are multe alte probleme cu caracterul fără să luăm în considerare timiditatea. Eu zic să o lași în pace, e clar că nu vrea pe nimeni. Asta e.

| relian a răspuns:

Ce mai face sora ta frate? Ia lasa si mie adresa ei pe Facebook sa o vad, daca e si poate mai povestim una alta, daca se poate.Am vazut ca mai cerut cineva adresa asa ca o cer si eu laughing poti sa imi scrii mesaj si o sa ma vezi acolo cum sunt cati ani am etc.

| Daniel9988 explică (pentru relian):

Scz dar prefer pe cineva pe care sa il cunosc personal.

| relian a răspuns (pentru Daniel9988):

E ok atunci rezolvati problema asa intre neamuri voarba aia ca pe aia ii cunosti sigur laughing dai un var stiu si eu laughing

| untu a răspuns:

Deci se spune ca dragostea la prima vedere ar functiona! Ia sa vad poza de la Facebook, dar spune-mi numele si prenumele surorii tale (prin mesaj la privat) sa o vad si eu, poate o plac si incerc sa comunicam cu ea deocamdata ca prieten! Relatia de prietenie incepe mai usor!

| xerxes1 a răspuns:

Sa o lasi in pace.

| peperonies a răspuns:

Viata ei a viata ei si viata ta e viata ta. poate are alte prioritati fata de tine.

| Nilsson a răspuns:

Daca s-a obisnuit asa pana acum, e cam greu sa invinga timiditatea si ajunge sa se complaca in starea de singuratate.
Eu cred ca ar fi mai bine sa iesiti pentru inceput mai multi undeva, la un film sau la teatru, sa fii si tu cu sotia ta si ei doi, si cu incet-incet o sa se dea pe brazda.
Si bineinteles, trebuie sa o mai inveti niste bune maniere, cum ar fi sa raspunda ca o contacteaza cineva, cred ca pe orice exaspereaza chestia asta.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Eu ma recunosc foarte mult in sora ta. Intrebare: ea te-a rugat sa-i faci cunostinta sau tu te-ai oferit? Eu nu am de unde sa stiu ca nu o cunosc pe sora ta dar ea sigur are niste probleme de care tu sigur nu stii si poate nici ea nu realizeaza. In orice caz un psiholog bun ar putea-o ajuta sa se cunoasca si sa se accepte. Eu cred ca ea are niste probleme si pana nu le rezolva si nu se accepta nu se va schimba nimic.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Spinoasă problemă... Oricum e o chestie care nu se leagă: Ea vrea sa fie ajutată doar ca face cele spuse de tine mai sus si pe urmă nu rezolvă nimic. O schimbare trebuie sa vină si de la ea, degeaba faci tu toate eforturile astea dacă ea imediat își pierde interesul. Încercă să vorbești cu ea si pe tema asta, SAUUUU încă nu a găsit un băiat care să ii placă cu adevărat. Una e e să îți facă cineva cunoștință cu o persoană si alta e să găsești acea persoană singur sau de ce nu acea persoană sa te găsească pe tine... E o diferență ca de la cer la pământ. Asa si eu am avut o întâmplare asemănătoare: A vrut un prieten sa mă ajute să îmi găsesc o prietenă si mi-a făcut cunoștință cu o fata. Ce ii drept arata bine, avea ceva în cap etc. Doar ca nu a mers, nu a fost scânteia aia si am stat si am vorbit doar ca prieteni. Acum nu știu totuși eu am 19 ani si sora ta are 33. Încearcă să vorbești cu ea despre asta deschis si poate găsiți o soluție să fie bine pentru amândoi.

| Daniel9988 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pai problema e psihica, nu e decisa adica.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Daniel9988):

Păi spune-i să se hotărască... Din cate stiu eu poate să fie ori albă ori neagră ( gri mai rar ). Sper ca ai înțeles ce am vrut sa spun.

| relian a răspuns (pentru Daniel9988):

Are nevoie de un barbat care sa fie undeva pe aproape cu ea, ma refer la placeri la interese etc.

| m3m3sje a răspuns:

E destul de delicata problema ta...
Daca este timida incearca sa o integrezi in mai multe grupuri de orice fel (desi pe la varsta ei e putin cam greu sa ii schimbi personalitatea, dar daca are personalitate se va mai corija) si poate intr-un final va gasi un baiat simpatic.
Daca nu, poate este o problema mai adanca, din copilarie sau adolescenta, de natura psihologica, iar atunci este nevoie de interventia unui psiholog.
Poti cauta unul, dar vezi sa fie destul de bun si ii poti recomanda sa mergeti amandoi la el pentru cateva sedinte (ca sa nu para bizar daca ii ceri doar ei sa se duca)
Cred ca acest gen de persoana trebuie mai mult "impinsa de la spate" pana isi va da singura drumul, numai sa ai grija sa nu ii dai tu drumul mai devreme caci nu vei rezolva nimice

| ElenaWerman a răspuns:

Sa o lasi asa, FRATE. Poate ea se simte bine asa. De parca toti trebuie sa avem pe cineva legat de noi. Mai traiesc oamenii si singuri, nu-i bai.

| untilizatorunic a răspuns:

Te simpti realizat avand o femeie si un copil? la varsta de vreo 23 de ani? ce fericire poate sa aduca un copil la 23 ani?

| Daniel9988 explică (pentru untilizatorunic):

Am 26 de ani si un job stabil.Am spus,, cu aproape 10 ani''.Un copil aduce fericire la orice varsta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel9988):

Nu chiar la orice varsta happy. Macar sa ai 18+ ani.

| Ara997 a răspuns (pentru untilizatorunic):

Da cand vrei sa-l faca? la 40 sa iasa cu down?
este realizat, are educatzie, are familie are tzel si motivatie sa traiasca sa fie om intre oameni.
(p.s. imi place poza de profil, inclusiv articolul de pe net de unde ai pescuit-o )

| Daniel9988 explică (pentru Ara997):

Nu pricep ce se mai baga si ala in seama.,, Ce fericire poate sa aduca un copil la 23 de ani?''--Ce Mama Omida este cu intrebarea asta stupida?

| Ara997 a răspuns (pentru Daniel9988):

E simplu, n-o stie pe aia : "Într-o viață de om trebuie să faci un copil, să construiești o casă, să sădești un pom"

| Daniel9988 explică (pentru Ara997):

Are ceva daca am cumparat casa si nu am construit-o? laughing))

| Ara997 a răspuns (pentru Daniel9988):

S-a mai modernizat lumea -ai prins tu ideea.

| Daniel9988 explică (pentru Ara997):

Da,am inteles.

| Ons_Cristi_1997 a răspuns:

Cel mai bine e sa nu te bagi, stiu, e foarte greu sa vezi cum tu esti implinit din toate punctele de vedere iar rudele tale nu sunt si nici nu iti accepta ajutorul. Exact asa e si la tata cu sora ei. Au aproape 46 de ani si totusi, doar tata s-a insurat iar ea e bine mersi.