| krys a întrebat:

Sotul meu daca m-a inselat odata se va mai repeta?

Răspuns Câştigător
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Barbatii inseala din motive total diferite fata de femei. Barbatii care inseala, si aici as putea spune cu siguranta ca marea majoritate inseala, o fac din motive pur instinctuale. Aici i-as imparti in doua categorii. Vanatorii, cei care fac un obicei din asta si e greu sa-l abandoneze, chiar daca au o relatie stabila sau casatorie, si cei care nu urmaresc neaparat sa insele, dar daca se iveste ocazia, nu o vor rata. Acum pe bune, orice barbat casatorit sau intr-o relatie ai fi, daca ai in fata o femeie care iti face avansuri, iti este si atractiva si ai ocazia sa si te ascunzi, ar trebui sa fi chiar prost sa nu-ti vina sa i-o tragi. Sa ma scuze de limbaj domnisoarele si doamenle ce-s mai pudice :P
Pentru femei este altfel. Femeia inseala in primul rand cu inima si apoi cu trupul. Si pentru o relatie sau casatorie asta este pericolul. Cand sentimentele sunt indreptate in alta parte.
Stiu destui barbati care-mi povesteau cand isi inselau partenerele, fie ele sotii sau iubite, si totusi le iubeau la fel de mult. Pentru majoritatea este doar o rutina. Nu incerc sa scuz pe nimeni, doar vreau sa arat perspective. Cand o femeie afla ca partenerul o inseala, se gandeste din punctul ei de vedere si crede ca barbatul nu o mai iubeste si crede ca are sentimente pentru femeia cealalta. Cand de fapt de cele mai multe ori nu este asa.
Acum, ca sa-ti raspund punctual la intrebare, ai putea sa afli de ce te-a inselat. A facut-o cu inima sau a fost doar din instinct?

PS: @silvioman, daca tot dai paste, ar fi de preferat sa dai si sursa, ca asa e civilizat :P
http://stirileprotv.ro/show-buzz/erotic/de-ce-insala-barbatii.html

28 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil da, fiindca cel mai greu e prima data. Dupa ce a facut-o o data, oricat de mult ar promite ca nu se va mai intampla, tentatia e acolo si ii va cadea in plasa de mai multe ori, din ce in ce mai usor.

| psiholoaga a răspuns:

Eu zic ca e important din ce motiv a facut-o si cum reglementati asta in cuplul vostru. Daca ramane acelasi context dinainte sa 'te insele', mi se pare o premiza buna sa o faca din nou. Discutati, vedeti ce s-a intamplat, accepta ca si tu ai jumatate de responsabilitate (in orice relatie sunt 2 oameni) si cautati impreuna solutii, faceti o reforma a cuplului, vedeti cum va raportati unul la celalalt de acum incolo. Pe de alta parte incearca sa vezi lucrurile si din perspectiva lui. Adica, mie mi se pare ceva aproape imposibil sa nu te simti atras de alte persoane decat cea care iti este partenera. Si atunci, exista doua solutii: fie te abtii din cauza normelor sociale, morale, religioase etc. si devii frustrat, te enervezi din nimicuri pe partener (de parca el ar fi vinovat ca tu simti atractie fata de altcineva) si iti tensionezi relatia, fie o faci si 1. ii spui partenerului si totul e ok, 2. ii spui partenerului si reactioneaza urat si relatia devine oricum tensionata, 3. nu spui nimic si traiesti o minciuna. Avand in vedere variantele astea... pentru mine ' a insela' inseamna minciuna in sine, nu actul sexual.

| fabiola a răspuns:

Si daca nu se va mai repeta, dar nu mai simte nimic pentru tine, sau tu nu mai simti nimic petru el, crezi ca te multumeste? Cauta raspunsul in sentimente si nu in numarul inselaciunilor!

mira
| mira a răspuns:

In mod sigur.Hotaraste-te daca vrei sa afli sau nu. Mira

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Intrebarea nu-i daca el te va mai insela... ci daca tu vei crede ca nu te-a mai inselat niciodata. Necazul cu infidelitatea este ca dupa ce afli ca esti inselat nu iti vine sa crezi ca nu o mai face, incepi sa banuiesti tot timpul, nu il mai crezi nici cand spune adevarul. S-ar putea ca toata viata lui sa nu te mai insele si tu sa nu scapi de... presimtirea ca o face.
Poate ca relatia voastra sa se duca de rapa daca vei gandi asa, chiar daca el nu te va mai insela. Mai este si imaginatia... bogata care ne pune des intr-o situatie penibila... Sunt si complexele de inferioritate pe care le simti sau... poti sa le simti... - ca alta e mai buna, mai frumoasa, mai devreme acasa... si de asta te-a inselat. Sunt mult mai multe probleme care ar putea fi puse... Depinde foarte mult in ce situatie ai aflat ca te-a inselat. Daca ti-a spus el singur inseamna ca nu a fost ceva important pentru el, dar a vrut ca tu sa nu suferi daca afli intamplator din alta parte. Daca ai aflat din alta parte... atunci poate fi ceva mai urat, dar nu neaparat sa insemne ceva pentru el aceea persoana. Oricum daca ti-a promis ca nu se va mai intampla poti sa-l crezi pe cuvant... cel putin un timp. Sa vezi cum se comporta fata de tine.
De asemenea s-ar putea sa te insele cu adevarat, dar daca o face cu cap, oricum nu o sa simti. Nu stiu ce sfat sa-ti dau. Eu una apreciez foarte mult fidelitatea si cred ca este singurul pacat de care nu l-as ierta pe sotul meu. Totusi nu am fost pusa inca in situatie si nu stiu cum as reactiona in fapt.
Daca altfel se poarta frumos cu tine, daca vezi ca totusi te apreciaza, te iubeste... se poate sa fi fost doar o ratacire, o curiozitate la care cei mai multi barbati sunt supusi. Daca in schimb atitudinea fata de tine s-a schimbat sau... se va schimba de acum incolo, atunci trebuie sa-ti pui problema daca vrei sa mai ramai intr-o asa relatie.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Categoric, o v-a mai face chiar daca nu recunoaste. Dar daca el spune ca nu, tu il mai crezi? ...Problema e ca majoritatea barbatilor inseala...

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Tine de mentalitate. La fel de importante sunt motivele pentru care a facut-o. Nu in ultimul rand, important este ce intelegi tu prin gestul lui. Erai mai fericita daca s-ar fi dus la un bordel, sa se descarce si sa vina acasa fresh? Iar ca sa-ti raspund sincer, cred ca da. Nu am auzit pe cineva care sa fi bagat degetul in miere o data si sa nu-si doreasca o noua oportunitate.

| anonim a răspuns:

Cred ca o data stii tu.big grinbig grin, iar daca a fost odata, cu siguranta ca va repeta.big grin

| JustMeFlory a răspuns:

Majoritatea barbatilor inseala! sunt cu totul de acord cu ce a spus slefhelp!winking

| manoka a răspuns:

Sincer eu nu cred neaparat ca te va insela inca odata, sa nu te superi dar o casnicie depinde de doua persoane, asa ca vina nu neapaart este a lui, daca va iubiti stati de vb sa vezi care a fost motivul pentru ca a ajuns sa te insele, cel mai important oricum este tu sa fi bine.

| Sara2 a răspuns:

Clar! cand iti intra ceva in sange greu te dezobisnuiesti...chiar daca el vine si spune "nu" prefacut ca si el crede jumate ...asa se intampla in 99% din cazuri

| Beatrice_6624 a răspuns:

Da te va mai insela si daca treci peste prima se repeta ori de cte ori vrea si simte nevoia, u una cre ca e ceva dinADN sau.

| sorana_1576 a răspuns:

S-AR PUTEA, DEOARECE STIE CA-L IERTI, SAU POATE A APRECIAT FAPTUL CA L-AI IERTAT SI ASTA POATE IL VA FACE SA TE APRECIEZE MAI MULT, DAR NU TOATA LUMEA POATE IERTA.EU N-AS FI PUTUT SA-LIERT.

| bosnea marinela a răspuns:

Cu siguranta da.imi pare rau dar toti sunt la fel la fel si cu bataia domestica.iti da o palma ajungi la batai zdravene apoi la divort.si toate astea pentru ca sotii in general nu se pot abtine sa nu insele o femeie.

| somebody a răspuns:

Cu siguranta...

| somebody a răspuns:

O intrebare simpla, cu un raspuns extrem de complicat. Sau cu mai multe raspunsuri. Intrebati direct de ce calca stramb, barbatii au dat din colt in colt, dar au oferit si... explicatii.
48% dintre barbati dau vina pe insatisfactia emotionala si nu pe cea sexuala ca principal motiv de infidelitate. Dar, pentru ca nu sunt atat de extrovertiti ca femeile, acestia tind sa tina toate nemultumirile sentimentale doar pentru ei.
Pana intr-o zi, cand apare cea de-a doua femeie, mult mai intelegatoare si sensibila vizavi de emotiile lui. Nu neaparat mai frumoasa sau mai desteapta!
66% dintre domni se simt vinovati in timpul aventurii. Acestia nu sunt doar niste nenorociti care insala, majoritatea chiar au constiinta si regreta faptul ca si-au inselat iubita sau sotia. Dar, cu siguranta, vina n-o sa-i opreasca de la infidelitate.
77% dintre barbatii care insala au un bun prieten care impartaseste acelasi obicei nesanatos. Ei, si daca amicului i se pare normal sa-si insele nevasta, infidelitatea nu mai pare ceva atat de groaznic, mai ales daca tipul respectiv pare de treaba.
Mai departe, 40% declara ca, atunci cand insala, o fac cu cineva de la locul de munca. De multe ori, partenera de la serviciu ii intra in gratii laudandu-i munca si apreciindu-l asa cum este el, fara sa aiba vreo tentativa de a-l schimba, cum fac in general iubitele.
Doar 12% dintre barbati recunosc ca sunt atrasi fizic de amanta mai mult decat de sotie. Cu alte cuvinte, un barbat nu cauta neaparat un corp mai bine facut decat al tau, ci pur si simplu este atras de alte femei.

| maiamichel a răspuns:

In general se intampla si a doua si a treia... oricum depinde si de tine, incearca sa ii oferi exact ce isi doreste! succes!

| micuta_8485 a răspuns:

Cu siguranta te va mai insela. dar cum l-ai putut ierta? asta inseamna ca nu te iubeste si nu are respect fata de tine.

| ankyann a răspuns:

Sigur se va repeta. Dar va nega tot timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest raspuns doar tu il vei sti. daca este parere de rau... poate ca nu. dar totul depinde de tine. poate a fost un accident. intrebarea mea este ...il poti ierta? vei putea uita ce s-a intamplat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Krys ia aminte, ti-au raspuns doi barbati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Prima oară este doar impulsul, stai să vezi taifunul!
Cu certitudine, da.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna a insela? ca face sex cu altcineva? si asta ti se pare cel mai grav lucru? dar daca n o face dar jinduieste mereu, intoarce capul dupa oricare alta, traieste frustrat si nemultumit de impunerile pe care si le a insusit prin principiile morale sau religioase pe care le a internalizat, te simti mai bine? nu stiu daca te va mai insela. nu s atat de categorica (vezi raspunsurile anterioare). stiu totusi ca barbatul este un animal poligam. totul este sa ti linistesti tu mintea legat de subiect si asta dureaza. stii de ce e important? pentru ca de ce ti e frica nu scapi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU OBLIGATORIU, DEPINDE DE TINE. CAUTA RASP LA TINE.VEZI CE L-A FACUT SA FACA AC.PAS.NUMAI TU-L POTI INTOARCE.VEVI CE L-A ATRAS LA TINE PRIMA OARA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de parere k daca te-a inselat vreodata nu o va face si a doua oara doar daca vei sti cum sa treci peste greseala facuta de el si doar daca va exista o discutie sincera intre voi, de unde sa reiasa motivele pentru care a gresit, iar atunci iti va fi mult mai usor sa il faci sa nu mai greseasca.

| djady a răspuns:

Normalcrying