| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o relatie de cateva luni cu o fata de aceeasi varsta cu mine si ne intelegem super bine, ne iubim mult. Singura chestie e ca e o diferenta de inaltime intre noi de aproape 30 de cm. Pana sa o vada parintii si sa imi zica ca imi trebuie una mai inalta nici nu bagam de seama. Acum de cand mi-au atras atentia parca ma simt uneori complexat de chestia asta. Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt mai scunda ca sotul cu 25cm si ma simt minunat alaturi de el si el de mine bineinteles happy
Toata viata am purtat tocuri cui, de 10-12cm fara probleme, desii nu-s nici eu scunda la 1.70m.
Important este sa nu fie diferenta de varsta de 30 de ani, ca de inaltime, chiar nu conteaza, mai ales daca baiatul este cel inalt.
Sa fiti voi fericiti, ca, inaltimea in cazul vostru, chiar nu-i deloc un impediment.
Fata trebuie sa fie mai micuta de inaltime ca tine, mai delicata... sa se simta protejata si ocrotita in bratele tale.

26 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Voi sunteti bine. In cazul meu, diferenta e de 54 de cm! happy
Eu am 2.02, ea 1.48. Si nu e o tragedie in asta. E singura diferenta majora, altfel ne potrivim de minune, chiar si cand avem discutii aprinse, altii au vazut asta. Cind ne punem sa facem ceva, ea vine cu ideile, eu cu practica, cu realizarea, si mereu iasa ceva fain. Si poate ca nu intimplator am vazut azi intrebarea ta, cand implinim 10 ani de cand am aflat unul de celalalt. Iar in toamna vom implini 10 ani de casatorie. Si crede-ma ca am trecut prin multe in cei zece ani, si sigur diferenta asta nu a avut nici un efect asupra celor intimplate. Si doar un pustan s-a luat de noi in cei 10 ani pe cand eram in centrul Timisoarei, strigind: "Ba, da va potriviti, mai!" De regula, cand mi se zice vreo replica, gasesc imediat raspunsul, dar atunci nu am putut, m-am uitat la ea si m-a apucat un ris nebun, vazind cit de superficial era si gindindu-ma la cit de bine ne potrivim totusi.
Daca o iubesti, daca te iubeste, daca va intelegeti super bine, cum zici, de ce sa va opriti din cauza acestui amanunt? Nu conteaza ce zic ceilalti, si nu trebuie sa te complexezi din cauza asta, priveste la ce e intre tine si ea, si mergi mai departe. Probabil parintii tai nu stiu inca ce este intre tine si ea, dar cand vor vedea, vor accepta si ei, vazind ca va iubiti si intelegeti.
Si imi place enorm ce ti-a zis AnnaMaria2017: "Fata trebuie sa fie mai micuta de inaltime ca tine, mai delicata... sa se simta protejata si ocrotita in bratele tale." Deci, tine-o bine in brate, ca ea sa fie fericita, si atunci si tu vei fi fericit.

| sabin89 a răspuns:

Cam de la o juma de metru se considera diferenta prea mare. La 30 cm inca mai merge.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fata trebuie sa fie m ai scundă decat baiatul, el fiind inalt o va protea, dar daca si ea vrea sa pară m ai inaltă solutia sunt pantofii cu toc, cei de 10 12 cm si terminind cu platforme peste 13 cm, va fi cît tine, acum depinde de ea daca opteaza pentru toc si daca poate sta merge pe tocuri. Ce varste ave ti voi? Mersi.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

O va proteja (scuze)

| Mainbug a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Avem amandoi 20 de ani si oricum ei nu ii place sa mearga pe tocuri pentru ca a spus ca nu e sanatos.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mainbug):

Atunci nu ai ce sa faci, acceptă o asa cum e, dar daca ai tai se leaga mereu de aspectul inaltimii fetei, ea se va complexa si se va deprima, m ai ales daca este o fată sensibilă si care pune totul la suflet. Pină la urmă nu conteaza inaltimea fetei, ci calitatile ei, nici tocurile nu conteaza deloc intr o relatie ci ea femeia ca om. Succes.

| Mainbug a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Partea buna e ca ai mei au acceptat-o. Nu au mai zis nimic legat de chestia asta. Dar am impresia ca toti se uite la noi cand mergem de mana pe strada. Si da, chiar e o fata extraordinara

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca pe voi doi nu va deranjeaza chestia asta parerea celorlalti nu prea conteaza.

| ALGator a răspuns:

Părinții tăi s-au scăpat cu o gogomanie iar tu ai prins-o din zbor.
Nu da din mînă un om bun. Așa ceva e rar.

| Mainbug a răspuns (pentru ALGator):

La asta ma gandesc si eu. Poate nimeream una mai inalta, dar care ma scotea din pepeni, insa ea chiar are un suflet minunat

| ALGator a răspuns (pentru Mainbug):

Mergi inainte. Se vor potoli si ai tai. Poate inteleg si ei niste argumente rationale plus ca nu e vorba de ei insisi.

| Mainbug a răspuns (pentru ALGator):

Mersi happy

| Kogaion a răspuns:

Pai depinde si ce inaltime ai tu, daca tu ai 1, 90 si ea 1, 60 e ok, pentru ca ea v-a purta tocuri pe viitor si va ajunge pe la 1, 75 poate chiar si 1, 80. O femeie ar trebui sa fie cu 20 de cm mai scunda decat partenerul.

| Mainbug a răspuns (pentru Kogaion):

Eu am 182, ea are 153. Din moment ce am zis ca e diferenta de 30, nu mai conteaza ce inaltime am. tot aia e

| Kogaion a răspuns (pentru Mainbug):

Conteaza, daca aveai 2m nu puteai sa ai pretentii ca vei gasi o fata care sa se aproprie de inaltimea ta...Eu zic ca nu e un inpediment, ea poate mai creste, ii poti spune ca ti-ai dori sa fie putin mai inalta, poate va intelege. Dar daca te intelegi atat de bine cu ea, eu zic ca poti trece peste asta.

| Mainbug a răspuns (pentru Kogaion):

Nu mai are ce sa creasca pentru ca a atins varsta in care se opreste cresterea

| Adry05 a răspuns (pentru Kogaion):

Eu cred ca ar rani-o daca i-ar spune asta indiferent de maniera. Nu sunt cateva kilograme pe care le poate da jos. Si nu e sanatos pentru picior sa poarte zilnic tocuri. Se va simti mereu complexata fata de el cu acest aspect. Poate si in general e dar a incercat sa nu-l arate. Daca-l mai si evidentiaza o s-o intristeze de tot.

| Mainbug a răspuns (pentru Adry05):

Asta cam asa e. Ea nu se simte complexata, mi-a spus. Dar de cand mi-au zis ai mei ca e prea mica pentru mine, mi-a intrat si mie prostia asta in cap. Si ma iubeste extrem de mult si nu vreau sa o ranesc

| ChiarEu2 a răspuns:

Parintii cred ca au spus sub forma de gluma. Daca nu, inseamna ca au o problema! Punându-te si pe tine pe ganduri, poate si tu ai avea o problema...

| madymeow a răspuns:

Pai daca o iubesti, de ce conteaza inatimea pentru tine? Daca era ea mai inalta mai intelegeam, dar asa...
Intre parintii mei sunt 60 cm diferenta laughing

| Mainbug a răspuns (pentru madymeow):

Chiar nu te cred ca e 60 de cm diferența între părinții tai laughing)

| CinevaCurios24 a răspuns:

Vad atatea cupluri in care fata e pitica fata de baiat. Cred ca e ceva destul de normal si nu ar trebui sa te chinui cu astfel de ganduri.

| Andrei152001 a răspuns:

Daca voi va iubiti nu conteaza Înălțimea varsta etc! Si eu am o iubita cu mult mai mica decat mine! Cam 30 cm diferenta! Si eu o iubesc asa cum e! Plus ca mie imi plac fetele mii de statura!