| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu a fost cu o femeie, a divortat si s-a casatorit cu mama.
Vi se pare normal sa ascunda asa ceva in tot acest timp?
De ce sa evite subiectul?
De ce parintii mei se cearta intruna? crying
Asa se intampla intr-o familie normala?
Vreau raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| MelindaVictoria a răspuns:

Din pacate, da asa se intampla. Unii barbati incearca sa-si mascheze trecutul pentru ca il considera cateodata o greseala ce nu trebuie mentionata niciodata. In legatura cu cearta dintre parintii tai. intr-un fel este normala, dar depinde si de subiect. Incearca sa fii calma in legatura cu cearta dintre parintii tai ca si la mine in familie se intampla astfel de lucruri! Stiu ca este greu si nici eu nu sunt in masura sa dau astfel de sfaturi, dar incearca sa nu pui la suflet si sa vezi totusi care din parintii tai are dreptate si merita sustinut! Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru MelindaVictoria):

Multumesc!

11 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

"Vi se pare normal sa ascunda asa ceva in tot acest timp?" -Da, toti oameni gresesc, si e normal sa ascunzi unele lucruri decat sa le spui si sa ii afecteze negativ pe ceilalti.
"De ce sa evite subiectul?"-Din acelasi motiva ca mai sus.
"De ce parintii mei se cearta intruna?"-Nepotrivire de caracter.
"Asa se intampla intr-o familie normala?"-Depinde ce intelegi tu printr-o familie normala, dar din pacate exista cam in fiecare familie certuri.

| RainmakerX a răspuns:

Da,asa se intampla de obicei.
In primul rand, da mi se pare normal. Cu ce te-ar fi ajutat pe tine, atunci cand erai doar un copilas sa afli asa ceva? Nu puteai sa dormi noaptea de grija asta? Pateai ceva cumva? Nu! Normal ca au evitat subiectul pana cand te-au considerat pregatit cat sa intelegi situatia. Voiai sa-ti spuna de la 5 ani "Stii,eu am mai fost cu o femeie si nu a fost nimic intre noi clar si ne-am despartit." Ce rost ar fi avut? Niciunul... Parintii tai au decis sa traiasca in prezent si nu in trecut. Respect pentru dansii!
Poate ca se cearta intrucat nu se mai inteleg ca odinioara. Incearca sa le mediezi conflictele. De obicei copilul uneste o familie in care dragostea nu mai este atat de puternica.
Da,se mai intampla.
Tine cont ca parintii tai ti-au vrut doar binele. Ti-ar fi facut mult rau sa afli de fosta nevasta a tatalui tau daca nu ai fi fost pregatit cat sa intelegi situatia,crede-ma... Au facut ceea ce trebuia. Intelege-i!
Da, se mai intampla! Stai linistita.Ei doar te protejau.Ce rost avea sa-ti spuna? Au evitat doar intrebarile inutile venite din partea unui copilas ce oricum nu ar fi inteles situatia.
Hey, acum ai aflat! Nu este asta destul?
Cat despre certuri. Incearca sa gasesti o cale de mijloc, sa le mediezi conflictele.
O familie este pastrata unita de catre copil in astfel de cazuri. Arata-le ca vrei sa inceteze. Ei tin la tine in mod egal si vor inceta pentru binele tau, chiar daca nu se mai inteleg atat de bine intre ei.
Iti doresc o zi placuta in continuare!

| RainmakerX a răspuns (pentru RainmakerX):

Imi cer scuze pentru greselile pe care le-am facut in ceea ce priveste sexul tau. Nu realizasem... Scuze, Clara!

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Ai dreptate!

| AliGab a răspuns:

Ca papucii mei este in mintea celor ce raspund aici? Cum sa fie normal intr-o familie ca parintii sa se certe intruna? Sunteti bolnavi?
Nu draga mea, nu este normal ca parintii tai sa se certe intr-una. Asta iti spun ca tu sa nu incerci cand oi fi mare sa stai cu cineva cu care te certi mereu. Din pacate insa, se intampla ca in unele familii acest lucru sa devina frecvent datorita problemelor de zi cu zi, dar nu inseamna ca este normal. Normal ar fi ca parintii tai sa se inteleaga si sa se iubeasca. Daca s-ar intampla sa se certe uneori, atunci nu ai avea motive de ingrijorare, dar daca se cearta intruna, atunci parintii tai trec printr-o perioada foarte tulbure pentru ei. Insa sa stii ca nu este vina ta in niciun caz.
Cat despre trecutul tatalui tau nu trebuie sa te ingrijorezi. Este normal sa nu vorbeasca despre trecut si sa incerce sa pastreze tacerea. Respecta aceasta tacere. Si mama ta ar fi frumos sa o respecte. Poate tatal tau nu vorbeste despre trecut si evita subiectul tocmai ca sa va protejeze pe voi.
Te imbratisez si ai grija de tine.

| anonim_4396 explică (pentru AliGab):

Si eu te imbratisez!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru raspunsuri!

| Xpressurself a răspuns:

Nu ar trebui sa se certe. dar tu poti sa le spui ce te doare cu sinceritate si fara frica. roaga-i sa nu mai evite subiectul si sa te asculte pentru ca te doare si nu iti place ce sa intampla.
spune-le ca te afecteaza faptul ca nu se iubesc si nu fac eforturi sa-si rezolve problemele.

| Jorah a răspuns:

Cred cu tărie că a ascuns asta deoarece consideră că a greșit, sau n-a vrut să crezi că același lucru s-ar putea întâmpla și acum dacă s-a întâmplat și în trecut... probabil se simte prost sau pur și simplu a vrut să uite de căsnicia eșuată din trecut.

Certurile părinților sunt normale, într-o limită, și mereu vor fi. Orice părinți se ceartă, tu nu trebuie să te gândești la asta pentru că ești un copil. Lasă-i pe ei să-și rezolve problemele. De fiecare dată când îi auzi că se ceartă, pune-ți căștile în urechi și dă volumul mai tare astfel încât să nu-i poți auzi. Gândește-te că tu ești copilul lor, iar dacă te-au făcut pe tine se iubesc îndeajuns de mult încât să aibă dorința de a întemeia o familie. Certurile se duc, iubirea niciodată. Cred că o să fie totul bine! Ține-mă la curent. Take care!

| anonim_4396 explică (pentru Jorah):

Asa este!