| vali2002 a întrebat:

Uitati problema mea:Am 12 ani si imi e frica sa dorm singur deci nu pot sa dorm singur ca eu nu adorm de frica si as vrea sa stau cu parintii ca imi sunt foarte dragi si dorm bine cu ei dar nu ma inteleg.

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Prima oara m-am gandit sa ca poate ai fost traumatizat in copilarie, ca ti-e frica de ceva...
Ai probleme in familie /scoala? Poate ai fost amenintat intr-un fel si nu poti dormi?
In casa la tine trebuie sa te simti in siguranta si sa fii convins ca nimic rau nu ti se poate intampla.
Mananca ceva usor seara, nu te uita la filme de groaza, sau sa sa joci jocuri violente pe PC.
Roaga-ti parintii sa-ti cumpere o lampa de veghe care sa o lasi aprinsa peste noapte. Poti lasa usa camerei tale intredeschisa ca sa asiguri ca parintii tai sunt aproape.
Fii optimist! Primul pas este mai greu!

| vali2002 explică (pentru Fatamuntilor):

Eu nu sunt de-ala care sa ma uit la filme horror.Dar tot imi arata pe net numai legende urbane si chestia e ca o sechela deoarece nu imi pot lua gandul de al ele si ma sperii.

14 răspunsuri:
| Trolli a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca esti baiat mare! Parintii tai au nevoie de intimitate, iar tu de acum, esti un adolescent in devenire, si este normal si firesc sa dormi singur.
Chiar daca dormiti in camere diferite, sa tii ca nu ti se intampla nimic, iar parintii tai sunt alaturi (in cealalta camera).
Ai putea sa dormi cu tricoul preferat al mamei tale sau al tatalui tau si sa lasi radioul deschis (la minim) sau o veioza cu lumina difuza!
Ideea e ca trebuie sa-ti faci curaj! Esti un baiat mare. Fii curajos! Succes.

| Holiday a răspuns:

Parintii tai iti vor binele, cam ar fi momentul sa incepi sa nu mai stai atat dupa fusta maica-ti. Nu ti se intampla nimic daca dormi singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea ca mama ta sa te lase sa dormi cu easad dar poti folosi o veioza cu o lumina simpla si oranj si poti sa bei ceai de passiflora sau valeriana care nu iti pot face nimic si iti vor induce starea de calm

| doreal a răspuns:

Mai pai parintii nu pot sta vesnic cu tine si cand vei avea 20 de ani vei dormi cu parintii? happy, uite nici mie nu imi prea place sa dorm singurica, dar uite ce fac mere :
-citesc o carte, cartile mai ales de pe wattpad sunt foarte bune inainte de culcare
-imi pun televizorul la programat, fiecare televizor trebuie sa aiba sa il programezi seara, 15 min, o jumatate de ora,
-beau un ceai cald,
-imi pun perna in cap si plapuma, gandindu-ma la un loc super tare, un camp cu flori care mai de care parfumate, o casuta cu un iaz si o apa de o culoare cristalina. De acum trebuie sa dormi alone. Daca nu merge nici una din ce ti-am spsu ia un ursulet. Ce daca ai 12, nu trebuie sa stie nimeni cu ce dormi tongue.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Eu stiu, spune-le parintilor sa-ti cumpere o rama de fotografii electronica. Ecranul sta aprins atat cat tine bateria, si deruleaza imaginile stocate in memoria ei. Poate adormind cu privirea la ea nu o sa-ti mai fie frica. Potrivit unui studiu, daca dormi cu capul in directia opusa usii o sa dormi mai linistit, o sa te ia somnul mai usor, pentru ca ai in campul tau vizual singurul loc pe unde pot intra eventualele amenintari.

| Holiday a răspuns (pentru TechnologyWebBrowsing):

Asta daca nu dormi cu geamul deschis laughing

| manuel72 a răspuns:

Ar trebui sa te consoleze gandul ca parintii tai sunt prea saraci ca sa-si permita o fantoma sau un monstru, sa nu mai vorbim de spirite sau vampiri.Baietelul meu are 5 ani si doarme singur de la 2 ani jumate, si merge la baie noaptea pe intuneric fara sa trezeasca pe careva.

| SpookyKid a răspuns:

Stiu si eu am dormit mult cu ei si mie imi ea frica dar uite ce sa faci:obsestete odata pana nu mai poti, de exemplu mergi foarte mult sau poti cu bicicleta role etc. pana cand sti tu..esti extenuat si apoi crede-ma ca poti adormi ca un bebelus...Ca tot vorbeam de bebelusihappy ar mai fi o idee, poate acum ti se pare stupida dar incearca sa iei o perna in brate, te simti in siguranta

| deeapp a răspuns:

De ce iti este frica? nu exista nimic ce iti poate face rau, nu te mai uita la filme de groaza, sunt doar minciuni., dormi cu becul aprins sau cu o veoza si un ursulet happy si eu ma temeam sa dorm singura si eram mai mare. cam 14 ani, dar m-am invatat, puls o rugaciune inainte de somn si vei fi bine... Noapte buna!

| vali2002 explică (pentru deeapp):

Sa spunem...Ca asta incerc si eu dar tot nu da roade

| deeapp a răspuns (pentru vali2002):

Stai la oras sau tara? daca la oras. gandeste-te ca mai sunt oameni pe afara care inca nu dorm, si lor nu li se intampla nimic. eu asa ma gandeam, atata timp cat auzeam pe cineva ca "umbla" pe afara sau ca vobeste, adica vecinii, nu imi era frica, eu am avut noroc cu un vecin care se culca tarziu mai mereu. Sau incearca sa mergi la culcare inaintea parintilor tai si sa adormi pana merg ei la culcare.

| AngelWhatt a răspuns:

Cu parinti nu poti sa dormi deci eliminam varianta asta.
Dar tie de ce tie frica?
Fantome sau ce? Intra cineva peste tinelaughing?
Daca ai televizor in camera ta deschide televizorul si programezal si eu am patit asta si mereu trebuie sa ma culc cu televizorul aprins...sau cu lumina aprinsa...aceasta stare nu o sa o ai mereu si mie mi s-a intamplathappy

Si mie imi era frica dar nu stiu de ce, incerca sa te gandesti logic ca fantomele nu exista, hoti nu o sa intre (Incuie usa daca vrei) si in rest nu cred ca o sa-ti fie frica de altcevahappy

| Monica_Turda_1990 a răspuns:

Si eu la fel vali2002 eu am 11 ani si dorm cu mama dar sti de ce
Pt ca te-ai obisnuit sa dormi cu eu eu la 9 ani am dormit o luna dar ceva m-a trezit la 00:00 noaptea si nu am mai dormit dar doar am visat urat! Cautama pe facebook la Turda Larisa Monica daca mai vrei sfaturi