| CamyT a întrebat:

Vă rog să mi dați un sfat. Soțul meu este foarte indiferent cu mine. Avem 2 copii. El se ocupa de cel de 4 ani, îl ia de la gradi, stă cu el. La cel mare de 14 ani cu o formă ușoară de autism mă ocup doar eu să-l ajut la teme. Soțul meu nu-mi acordă atenție când vorbesc, nu e niciodată dispus la un dialog cam pe nicio temă, dacă îi zic să facă ceva zice că-i dau ordine. Am incercat sa discut cu el pe whatsapp că tot stă mult cu telefonul in mână
I-am spus să facă el un program. A doua zi a zis că nici nu a citit ce am scris. Are un prieten la care se plânge des de mine, face pe victima, că-i dau ordine, că-i vorbesc urât, iar ăla ii canta în strună. Am încercat să-i explic fratelui lui situația, dar nu se amesteca, de fapt tot cu el ține. Eu nu am nicio rudă la care să apelez, mama mea are același comportament ca el, mereu îmi reproșa că sunt rea. E drept că de-abia facem față, cel puțin eu, copiiilor și serviciul și temelor cu cel mare. Dat eu nu înțeleg cu ce am greșit, de ce nu merit măcar o discuție civilizată. Azi dacă i-am spus că mi-e rău a început să caste. Cred că prietenul lui îl influențează în rău. Mereu i-a dat dreptate când mă vorbea de rău

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai e simplu, nu te mai place, nu te mai vrea, n-ai gresit cu nimic, deci lasa-l, ca iti va f rau cu el.
Nu conteaza ca ai copii, multi au copii si s-au despartit.
La copii le e mai rau cand cei doi parinti nu se inteleg pentru ca simt asta, deci daca ei nu mai sunt impreuna.

Oricum ai doua posibilitati:
1 - Suporti si iti va fi din ce in ce mai rau, copii simt, si ii dai psihologic peste cap pentru o viata.
2 - Te desparti si e liniste fie singura, fie gasesti pe altul care te place si te apreciaza, copiii nu mai vad probleme intre parinti, si se dezvolta mai sanatos.

Tu alegi.

30 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sincer eu nu inteleg de ce ai facut 2 copii cu un astfel de om, un copil nu i ti era de ajuns? Si asa este bolnav, este clar ca sotul nu vrea sa se implice, acum il ajută pe cel mic il ia de la gradinita dar nu este suficient, el are doi copii de care trebuie si el sa se ocupe nu numai tu, eu te inteleg ca deja tu ai ajuns la capatul puterilor esti epuizata fizic si psihic si numai poti cedezi si te certi cu sotul, ori daca i te plîngi fratelui lui ce ai vrea sa i ti spună el? El îi ia apararea lui fratisu nu tie ca el este fratele lui, mama ta trebuie sa te ajute sa te inteleaga dar ea greseste aruncînd vina numai pe tine, ce varsta ai?

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca mesajele nu le citeste poate cu divortul merge. Din comportament reiese ca nu il indrageste pe baiatul mai mare, posibil din cauza autismului. Cu un astfel de om nu poti continua. Trebuie sa ai pe cineva alaturi, pe care sa te poti baza, in care te poti increde si care sa te iubeasca si respecte. Omul acesta nu iti da nimic. Gandeste-te bine la ce vrei pe viitor. Nu sta cu el doar de dragul copiilor.

| Simpatic a răspuns (pentru Aasdfghj):

Iata ca unii mai fac si compromisuri, e greu sa cresti 2 copii cu 1 singur salar, de aceea ea se si complace in situatia asta.
si cand te gandesti ca totul merge bine la familiile de medici care au cate 1 singur copil si 2 salarii care insumate depasesc 50.000-60.000 de lei pe luna, iti vine sa iti bagi ceva in tara asta este? mai ales daca esti o persoana empatica ca mine si te irita nesansa celor batuti de soarta.

| Mosotti a răspuns (pentru Aasdfghj):

Nu cred ca va divorta si el stie asta, de aia face ce face desi ea e mai bazata ca el.
Poate baga aia cu copii, pretext ca-si ascunda slabiciunea, si sa nu plece.
Ca oamenii puternici au divortat si daca aveau copii.

| RxTx a răspuns:

Poate că îi este scârbă de tine din mai multe motive ar putea sa ii fie scârbă unui bărbat de o femeie:
El asculta rock și ea a ascultat măcar o dată în glumă redată cu el manele și el a rămas cu impresia că ea este una care se cu toți șantieriștii.

Poate că ți-a spus vreo data vreun secret și tu și tu l-ai batjocorit strigat în gura mare și el gata te-a trecut pe lista cu hahalere

Poate că ești sărăcuța la minte puțină și el este extraordinar de dezamăgit datorita multiplelor tale carente intelectuale
Datorita lipsurilor tale vădite dintre cele mai simple și elementare lucruri
Cum ar fi de la igiena ți-a spus sa nu mai Gusti din carnea cruda și să nu mai tai verdețurile pe același tocător cu același cuțit pe care îl folosești la carnea făcută.
Poate că te-a întrebat care este circulația mare și circulația mica a sângelui în corpul uman
Poate că te-a trimis vreo data după antibiotice la farmacie când lui îi oferă rău tare și tu nu te-ai executat instantaneu.
Poate că tu ai rămas însărcinată constrângândul să se însoare cu tine și mama ta a stat mai mult pe la voi după nuntă și nu a avut intimitate și tu l-ai dus cu forța în luna de miere unde și brut tu.
Poate că îi ceri bani și îl enervează că nu te duci la un loc de muncă și bagi toată ziua mașină de spălat boilerul și uscătorul și fierul de calcat în priză venind curentul 400 lei și te urăște din cauza asta.
Poate că te-a văzut vreo data mâncând de pe jos.

Poate că te-a întrebat cum îl cheamă pe cel ce a spus "NIMIC NU SE PIRRDE NIMIC NU SE CÂȘTIGĂ TOTUL SE TRANSFORMĂ"
Și a fost șocat de lipsa ta de cultura generala atât de șocat în cât acum are impresia despre tine că ești și tu un animal de companie.

Pt că el se aștepta să dai răspunsul corect + cu ce ocazie cu o că aziza că murise soția lui Lavuaier și i-a spus aceasta fraza fiicei sale Iulia la înmormântarea mamei ei
Și Lavuaier era prieten și cu țarul Rusiei și el a standardizat votca și dar lege că votka să aibă 40' pe tot teritoriul Rusiei.

Poate că te-a întrebat cum se cheamă celulele din care este format plămânul și nu ai știut să răspunzi că alveole pulmonare
Poate că te-a întrebat la ce folosește plămânul și i-ai spus că intră aerul în el și iese
In loc sa spui la oxigenarea sângelui prin oxidarea oxihemoglobinei care vine cu fierul din ea până la alveola pulmonara unde descarcă hidrogenul și alte gaze toxice și de acolo se oxigenează și pleacă cu oxigen către celule.
Poate te-a întrebat cum se numesc organismele preistorice asimilate celulele umane prin care ele se hrănesc.
Poate te-a întrebat de lucruri din astea simple care țin de cultura generala și a văzut că nici măcar care este diferența dintre o bază și un acid nu știi
Poate că nu ai știut nici măcar la ce temperatura fierbe apa sau cum se gradează un termometru între 0grade Celsius și 100 grade Celsius

Poate când vrea să facă cu tine nebunii tu îl tot ambi și îl stresezi și îi spui că nu merită că nu a pus clanța la baie

Și îl tot stresezi
Și îl pui să facă credite
Că să poată să se culce cu tine
Îl stresezi cu rate la banca

Poate că a ajuns la concluzia că îl costă mai mult de 40 lei să joace acasă
Așa cum se gândesc majoritatea bărbaților că media de investiție că să fie rentabil sa fii însurat este de 40 lei mă refer in lucrurile adiacente consumate curent detergent... Alte cheltuieli
Zic 40 lei pentru o partida

Dar dacă a ajuns la concluzia că îl costă mai mult sa joace acasă de cat in deplasare arunci este și foarte dezamăgit de comportamentul tau respingător
Prin prisma faptului că îi răspunzi obraznic

Nu contează bărbații sunt nebuni daca in urma cu o săptămână le-ai răspuns obraznic gata te are pe lista neagra că și când și fi o scorpie

Tu că și femeie daca vrei să îți fie bine alaturi de un bărbat niciodată nu trebuie să îl pui sa de-a bani sau să facă orice dar orice sau să îi spui că nu te culci cu el

Și tot timpul trebuie să fii așa dulce dulce că să poți concura cu una care a fugit de război și are neapărată nevoie de cazare.

Altfel de ce sa fie cu tine când tu nu îi oferi nimic intelectual

EU DE MULTE ORI IMI IAU IUBITE JURISTE AVOCATE PSIHOLOG contabile doar pentru că să mă invite și intelectul

Să învăț legi
Să fiu constrâns să învăț in continu și să știu că am pe cineva mai puternic alaturi de mine

Măcar intelectual de la care sa pot învăța ceva și de ce sa nu fie și din punct de vedere juridic mult mai pregătită de cat mine indiferent ce s-ar întâmpla ea să aibă o rezolvare

| CamyT explică (pentru RxTx):

Tot ce afirmi e eronat. Situația e invers. Sunt mai deșteaptă ca el, câștig de 4 ori mai mult că el. Cardul meu e mereu la el. Nu-l interesează discuții interesante, el se uită pe YouTube la cum se construiesc drumurile, la glume gen "unul îi dă o palmă la altul, ăla cade" și el râde. Am un serviciu f interesant, dar nu mă întreabă niciodată cum a fost. Mă mai apuc eu să-i povestesc, lucruri interesante, amuzante, dar nu pare interesat. Poate e invidios. Nu cred că bărbații își doresc femei mai deștepte, sau dacă sunt, sunt f rari

| RxTx a răspuns (pentru CamyT):

Prima mea iubita cu care am stat mai mulți ani am cunoscut-o când aveam eu 17 ani și es avea 29 ani
Era profesoara de pictura la o facultate din Iași dar era extrem de culta stabila nu îmi dădea emoții că azi ar putea fi cu unul mâine cu altul.
Am stat cu ea 7 ani.

Următoarea era o jurista ce era mai mare de cat mine cu 4 ani,
care a ajuns avocat apoi judecător
Înafara de atracția trupească bărbații mai au nevoie și de atracție intelectuală să simtă că au pe cineva valoros alături
Mi-a fost alaturi din 2005 până în 2009.
Îmi plăcea îi citea. Legi înainte de culcare
Mă punea să găsesc la fiecare lege care 5 scăpări legislative
Era frumos îmi punea mintea la contribuție.

Apoi am avut o fata psiholog asistent social de la care nu am prea avut ce să învăț doar că avea un corp de zâna rusoaică frumoasă superbă.

Iar acum am o contabila care este ai mica de cat mine cu 5 ani.
Nici de aici nu am mare lucru de învățat în cat să mă simt uau util in aceasta relație
Să sper sa cred că o să facem ceva împreună.

Da doream sa spun că bărbații au nevoie de cineva in care să poată avea încredere deplină
Și dacă cumva ai făcut vreo data vreo gluma că ai amant
Sau ai fost la vreun bar cu colege ce aveau vocabular mai spurcat mai porcos sau i-ai lăsat ceva de înțeles greșit
Bărbații incep să urască să creadă în creierul lor că i-ai înșelat poate că ai lipsit într-o noapte de acasă și ai și stins telefonul.
Sunt multe lucruri care îl poate face pe un bărbat să o urască pe cea care îi ieșire alături.
Poate că el te-a luat de soție la 90Kg iar acum ai 1, 6m și 130Kg
Așa că dacă ții la această relație trebuie sa afli ce îl supără ce îl enervează

Poate că îl supără că nu ai mai făcut mâncare de nu își aduce aminte pe placul lui.
Sau poate că îl deranjează faptul că îl pui să aibă grija de copii asta necesitând că zi se zi sa stea în orașul tău și să nu mai plece pe la moldovence așa cum era el învățat obișnuit și o făcea cu lunile înainte să te cunoască pe tine.
Trebuie să îl tragi de limba sa afli ce sa întâmplat

Poate că ai glumit tu cu vreun coleg prieten la telefon și i-ai spus la sfârșit trnpup și gata în imaginația lui...

Trebuie sa stai de vorba cu el și să afli ce se întâmplă

Poate că este supărat că tu câștigi bani dar îi risipești Ro tot felul de.colete și dulciuri și sandale și aspiratoare și haine și prostioare și haine scumpe pentru copii și poate că el ar vrea să își îmbrace.copii de la sexond.hand ar vrea sa nu mai consumi toată ziua curent cu toate chestiile de prin casa și cu banii pe care îi faceți să îi strângeți și să vă mutați în alta tara sau să va cumpărați o casa mai mare că să aveți fiecare camera lui plus un atelier plus un birou plus o hala de producție unde sa își poată primi el clienții

Pe scurt trebuie să îl tragi de limba și să afli ce îl supără.

| RxTx a răspuns (pentru CamyT):

Poate are amanta și s-a luat și de droguri pe banii tai!

| Mosotti a răspuns (pentru CamyT):

Si daca esti mai desteapta decat el si ai de 4 ori mai mult ca el, ce? Tot nu te mai place, isi bate joc, deci daca isi permite asta in conditiile date, e clar ca te considera o femeie slaba care nu ar avea curajul sa-l paraseasca.
Eu de ex mi-as dori una mai desteapta, as fi mandru de asta.
Aia care nu vor, is prosti.

Asta sta cu tine din interes, ii dai cardul, etc.

| RxTx a răspuns:

Poate că el își dorește ceva de la tine și tu l-ai ignorat batjocorit nu l-ai ascultat când el a spus sa vă mutați în Elveția
Și el așa visase Vista lui că se va căsători si se va muta in Elveția
Iar tu ai făcut copii fara acordul lui acum prevalandute de faptul că și copii că și când vai ce mare favor i-ai făcut tu lui
Că și când ar trebui sa se bucure!

Află fii mai atentă ce își dorește poate își dorește să se ducă și el la o anumită școală sjutal să facă școală mult visata chiar și e aviator daca zici că ai bani
Sau poate că își dorește o firma un service auto ajută-l cu codurile CAEN
Poate că tu știi legi chestii contabilitate și el poate se aștepta să ii faci și lui un Caritas

De ce sa însurat el cu tine?
Pt că își dorea cazare și mâncare gratis
Tu cum arătau când te-a luat de soție?
I-ai promis cumva în campania electorală că o să îi oferi cazare și mâncare gratis și niciodată nu o sa ii ceri bani pentru spsolut nimic iar acum ai inceput sa îl pui să spele farfuriile sa facă parul să schimbe scutece să aibă grija de copii sa facă orice altceva înafara faptului de a fi întreținut

Ia gândește-te daca nu cumva el sa însurat cu tine doar că să scape de stresuri nu neapărat că te dorea pe tine ci pentru că avusese foarte multe eșecuri falimentarii înainte și te-a văzut pe tine că pe o plasa de siguranță

Iar acum a devenit mai capabil probabil că a strâns destul de multi bani de la tinefurati de la tine in cat își permite și își dorește o vacanta in Republica Moldova sau la mare in Ukraina cu amanta

Angajează și tu un detectiv particular

Pune și tu microfoane prin casa să asculți cu cine vorbește la telefon

Pune și tu microfon in mașină mergi la o firma specializata să îl monteze sub bord și să se alimenteze din bateria mașinii

Montează și tu gps trailer

Adică un dispozitiv care îți va permite sa vezi tot timpul între se afla mașină sonor ce traseu a mers
Apoi vei vedea că zilnic trece pe la bordel o ora

| Violleta2022 a răspuns:

Sotul tau cand si cum munceste?

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici nu conteaza cand si cum munceste, ideea e ca profita de banii ei si isi bate joc stiind ca ea NU va divorta, i-a prins slabiciunea.
Pai daca ajungi sa-ti bati joc cand nevasta are bani multi si iti mai da si tie, e clar ca stie ca nu-l lasa.

O munci si el ceva acolo cu sal mai mic de 4 ori.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Soțul meu este foarte indiferent cu mine.
Așa a fost totdeauna?

| CamyT explică (pentru sadrian46):

La început era numai lapte și miere: îmi aducea mereu flori, mă scotea în oraș. Dacă stau să mă gândesc niciodată nu m-a întrebat cum a fost la serviciu, dacă lipseam de acasă o noapte din cauza serviciului nici nu mă băga în seamă, să mă întrebe dacă sunt obosita măcar. De multe ori eu ajungeam acasa dimineața, iar el atunci se culca. Dar așa, ciudat și din ce in ce mai ciudat e cam de 3 ani

| RxTx a răspuns (pentru CamyT):

Poate și tu nu îi oferi ce ii trebuie unui bărbat stai așa că și
Poate i-ai spus la ce bun sex
Mie nu îmi trebuie
Hai o dată mai faci mult
Poate în timp ce făceați adică mai mult el tu te gândești la calculele tale de la servici și sa simțit insultat că ai luat și telefonul să cauți o lege el Facebook sau să vorbești cu cineva.
Sau daca îi oferi o dată la 6 săptămâni e normal că omul să își găsească pe alta
Poate că alta îi aloca mai multă atenție aloca ore întregi să se joace cu Pinocchio
Iar tu nu te joci ore întregi cu Pinocchio

| Mosotti a răspuns (pentru CamyT):

Poate o avea o amanta, nu stim.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Intreb deoarece nu cunosc.
Ce parere ai daca ai zice ca esti depresiva si vrei sa te schimbi, deoarece iti tot reproseaza diverse chestii si nu stii cat de adevarate sau nu sunt. Pentru asta inceeci sa mergi la un psiholog. Sotul ar trebui sa accepte in principiu.

Apoi psihologul te va prelua si te va invata, eventual il va invita si pe sotul tau intr-o sesiune sau mai multe sa isi spuna pasul.

Din ce am mai vazut, asemenea relatie se duce de rapa, mai devreme sau mai tarziu, pentru ca poate tu te comporti intr-un fel fara sa iti dai seama. Poate el se comporta in acel fel.

Trebuie amintit ca adevarul este pe undeva pe la mijloc.

Eu as incerca sa salvez casnicia, e mai usor sa repari decat sa schimbi cu totul, afectand copiii.

Crezi ca e posibil?

| Mosotti a răspuns (pentru cristimihailov):

Il doare la sosete pe el ca ar fi ea depresiva. Si de ce sa se schimbe ea? Cand ea e okey.
Nu are ce schimba, el nu o mai vrea, poate are pe alta.

| Lioana a răspuns:

Lasa programele daca vezi ca nu ai succes cu ele. Fii mai spontana si mai relaxata. Daca esti stresata si nervoasa nu poti avea succes in nici o incercare de discutie.
Încearcă sa vorbesti soțului tau pe un ton blând plin de dragoste. Vorba dulce mult aduce.

| mi25 a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca si tu esti de vina? Am un coleg care participa la treburile casei impreuna cu sotia. Asta pana ce s-a saturat sa auda de la nevasta in discutiile cu prietenle ei ca nici barbatul ei nu face nimic in casa. Si a zis: nu fac nimic in casa, zici tu? Nici nu o sa mai fac nimic. Si nu o mai ajuta pe sotie la nimic in treburile ei.
Si inca ceva: chiar crezi ca toata lumea ii tine lui parte degeaba? Te-ai gandit ca al tau comportament il face sa te ignore?
E o vorba romaneasca: daca iti spune unul ca esti beat nu-l baga in seama, daca iti spun doi sa te gandesti ca asa o fi, daca iti spun trei trebuie sa te duci sa te culci.

| troleibuz a răspuns (pentru mi25):

Cu un copil cu autism pe cap puțin probabil să aibă timp să îl mai cicălească și pe el.

Vorba aceea românească nu se aplica atunci când vine vorba de relații.

Persoanele abuzive, in general, se descurca foarte bine să întoarcă pe toată lumea împotriva victimei și să le facă să pară baubaul in relație. El duce o campanie de denigrare a soției lui. Nu este normal. Ascunde ceva mai mult ca sigur.

| Sophieka a răspuns:

Discuta cu un psiholog / terapeut si eventual cu un avocat.

Pare ca e sfarsitul relatiei... Asta de fapt nici nu mai e o casnicie, nu mai e o relatie intre doua persoane...Sunteti doi straini in aceeasi casa, unul mai dezinteresat decat celalalt.
Gaseste o solutie pentru ati putea lua copii si pentru a va reface viata.

Comportamentul lui e mizerabil...Nu stiu de ce s-a ajuns asa, dar nici daca erau probleme intre voi, chiar asa sa se comporte...Lasa de dorit.

Nu cred ca mai merita nicio explicatie, oricum nu e interesat sa discute si degeaba mai bati din gura...Lasa-l in gol si apoi cand va incerca el sa discute cu tine, cand se trezeste fara voi, atunci va putea si el sa discute cu tine dar la sala de judecata.

| Vântulalb a răspuns:

Poate prietenul, sau poate o amanta.
Cand un barbat are pe alta, totul ii pute. Vine acasa la timp? Bun. Dar in timpul serviciului ce face? Ca nu ar fi singurul caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Divorteaza sunt singur happy

| troleibuz a răspuns:

Ați luat în calcul terapia de cuplu?

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

El nu se va duce la nici o terapie, nu are nici un interes sa se schimbe daca nu o mai vrea, doar trage pe banii ei, ca stie ca ea nu-l lasa.

| MotanulAlbastru a răspuns:

Daca sta cu telefonul in mână toată ziua, dar te ignora, nu știu cum să-ți zic și nu vreau sa bag paranoia in tine, dar e posibil sa aibă pe altcineva.
Nu e normal sa se plângă la alții de tine și să te demonizeze in fata lor, orice ar fi intre voi, relația e între voi doi, nu intre tine și toate cunoștințele lui. Plus, faptul că se poarta așa, deși ești singura care se ocupa de copilul cu autism, adică de partea cea mai grea, este grav. Omul suferă de-o nesimțire rara. Dacă nu e dispus să discute cu tine și să facă ceva, ar trebui să-i spui papa și să-i ceri pensie alimentara. Sau să-i lași toate grijile pe cap o săptămână și să-l vezi cum se descurca sa stea și pe telefon in paralel.
Când te-a luat nu știa că ești "rea"? Daca la vârsta lui îl influențează prietenii, ți-ai luat o cârpă, nu bărbat.

| mi25 a răspuns (pentru MotanulAlbastru):

Ai spus 80% prosti. Daca nu cunosti situatia, nu iti mai da cu parerea, ca bagi in mintea femeii idei preconcepute.

| MotanulAlbastru a răspuns (pentru mi25):

Nu accept păreri de la oameni care au o relație dificilă cu i-urile. Și de asta a postat, ca sa ne dam cu părerea.

| mi25 a răspuns (pentru MotanulAlbastru):

Ce are sula cu prefectura?