| AlleLussy a întrebat:

Va spun o poveste si o intrebare.
Parintii mei sunt despartiti de multi ani... de cand aveam eu 3 ani. acuma am 17 ani.
Acum 7 luni m-am mutat la taicameu deoarece mama nu ma mai suporta si aveam probleme cu tatal vitreg.
tatal meu a plecat din tara acum vreo 2-3 luni si am ramas cu maicamea "adoptiva" acasa...
De 1 saptamana se comporta ciudat. dar imi spune ca nu ma mai suporta ca ori merge ea sus in deal sa stea singura dar mai bine merg eu...
Ce pot face?
Unde sa mai plec sa fie bine pentru mine? Am suferit mult... inca sufar... Unde sa merg sa-mi fie bine?

Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Asteapta si parerea tatalui, cred ca e bine sa ii ceri parerea! Tu de fapt ai venit la el pana la urma!

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
off..asa se intampla cand parinti divorteaza/se recasatoresc iar la binele copiilor nu gandesc..incearca sa vorbesticu tatal tau sa vezi ce parere are, apoi poti lua o hotarare, bunici nu ai? o matusa cu care ti te impaci bine.
totusi mama ta buna ce are de zis? incearca sa vorbesti cu ea, nu te poate sa te lase asa in voia sortii..incearca sa fi tare si nu cauta dispute cu mama vitrega, afla parerea tatalui tau.
iti doresc multa putere sa poti infrunta orice furtuna si multa sanatatehappy

| lo a răspuns:

Inteleg ca ai tai au divortat si si-au refacut viata,dar totusi,prioritatea lor tot tu ar trebui sa fi.
Vorbeste cu parintii tai,vezi ce au de spus cu privire la acest subiect si cum il puteti remedia.Fa-i sa te asculte, sa inteleaga cum te simti. Cere-i mamei tale sa te lase sa te intorci cu ea, macar pana se intoarce tatal tau in tara.O mama trebuie sa fie alaturi de copilul ei si la bine si la rau, un copil este pe primul plan, cu siguranta si tu reprezinti acelasi lucru pentru ai tai.Intre timp incerca sa iti asculti parintii,atat cei biologici cat si pe cei vitregi(oricat de greu ar fi,incerca sa te intelegi cat mai bine cu parintii vitregi deoarece ei pot fi destul de influentabili in relatia ta cu parintii biologici,mai ales cand parintii biologici pot fi/parea destul de inconstientii in ceea ce-i priveste proprii lor copii; iar parintii vitregi trebuie sa inteleaga si sa de-a dovada de responsabilitate cand vine vorba de partenerii lor si copiii acestora),fi cuminte si utila in treburile gospodaresti.Dar cel mai important,incerca sa inveti cat mai bine,sa urmezi o facultate ca sa iti construiesti un viitor bun, independent. Optional, de la anul iti poti gasi un job, tot pentru independenta ta:sa iti finantezi studiile, o chirie sau alte utilitati/capricii.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai spune-i sa plece sus in deal si sa te lase-n pace.

| Park1Suin a răspuns:

La bunici sau la verisori.
Sau daca ai bani la propria ta casa.

| BrokenArrow a răspuns:

Uh...e cam nasoala situatia.
Nu poti sa mergi la bunici?

| AlleLussy explică (pentru BrokenArrow):

Nu. deoarece bunici sunt bolnavi

| NoNameqed a răspuns:

Imi pare raw pentru tine, dar daca ai bunici du-te la ei sau daca nu intelegete cu mama adoptiva nu o fa in asa fel ca sa o enervezi ajuta la lucru prin casa si daca tot asa e nu e casa ei e casa ta, al tatalui tau ea nu are nici un drept asupra ta deja esti adolescenta poti sa-ti aibi singura de grij.Nu mai esti inca un copil.Mai un pic devi majora deci nu o lasa sa te controleze