| Mosotti a întrebat:

Vad mereu cum multi oameni condamna pe cei ce de la 13-14 ani incep si vor sa aiba o relatie zicand ca e prea devreme. Insa nici unul nu s-a intrebat de ce la 10 ani nu simt nevoia, dar la 13-14 da? De ce automat apare atractie, indragosteala daca nu e normal? Ca in general la om nu e nimic intamplator programat.
Rezulta ca in mod natural e cam cazul! Altfel de la sine nu simteau asta si nu faceau, simteau doar cand era cazul. Pentru ca ei intai simt atractie, dorinta, indragosteala si apoi isi urmeaza simturile, nu invers, nu isi dau ei aceste nevoi constient.
Mananci ca ti-e foame, nu ca nu iti e dar iti produci tu foamea.
Unii nu fac decat sa zica cum ar veni "pai acum mananci? Nu e cazu", dar omului ii e foame, adica...e momentul sa manance, asa ca exemplu banal si cunoscut pentru a se intelege mai bine ce vreau sa spun.
Inseamna ca doar social gandim ca e prea devreme, e doar o parere. Ca in trecutul indepartat nu exista scoala, facultate, cariera ca sa impingem fortat mai incolo ocazia de a face copii, asa suna.
Daca vrem ca, copiii nostri sa nu mai se cupleze asa deveme, ar trebui sa ne gandim sa nu mai simta nevoia (lucru imposibil), altfel nici o sansa.
De aia am zis ca, cu protectie nu e problema, ca practic sunt facuti sa faca acest lucru.

27 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

100% dreptate. Educație, protecție, iar nu interdicție fățarnică.

| jokerz14 a răspuns:

Aoleu, ce le stii tu mai barbatel hibrid.
Tu confunzi o nevoie fiziologica/biologica cu o nevoie sociala de validare si admiratie bolnava.
E la fel ca la fumat. La varsta asta majoritatea copiilor/adolescentilor nu stiu decat sa imite ceea ce vad si nu pot avea sentimente autentice de iubire decat fata de parintii lor. Pentru restul de relatii mai trebuie sa se dezvolte fizic si emotional.
Si da, o sa condamn in continuare relatiile de Instagram pentru asemenea maimutoi.
Nu stiu in ce lume traiesti tu, dar nu vad pe nicaieri o mare majoritate de adolescenti in calduri. Sunt doar cativa si ies prea usor in evidenta. Doar atat.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Iar placerea e cum ai zis tu, trece, insa ramai cu ea traita, cu momente placute, totul trece in viata din pacate. O actiune nu trebuie sa duca neaparat undeva cum zic unii, multe au loc pentru destindere, placerea momentului, asta la general. Eu nu am fost indragostit niciodata, dar mi s-a zis de catre 95 % din oamenii cu care am avut contact ca e ceva minunat, eu am indoieli (sa dai 50 de mesaje pe zi mi se pare clar un dezechilibru mintal), dar aia e.

| AnastasiaK a răspuns:

E cu dus si intors. Nu stiu cat simt nevoia la varsta aia de relatie si cat e o "moda" pentru ca (tot din punct de vedere social) e considerat "naspa" sa fii singur. De pe la 13-14 ani incepi sa auzi intrebari "Pai cum? N-ai iubit/a?" sau "De ce nu iti faci iubit/a?". Iar exemplul tau cu foamea e foarte bun pentru ca exista si cazuri cand oamenii mananca pentru ca vad la altii...sau pentru ca e dimineata/pranz/seara si "trebuie" sa manance dimineata, la pranz si seara.

Eu as zice ca problema principala e ca oamenii nu prea sunt in stare sa faca diferenta intre ce au nevoie, ce vor si ce le impune societatea.

| RAY a răspuns:

Parerea mea, fiecare crede ce vrea, sa invete asta trebuie pioritatea numarul 1, nu sex de sex au timp toata viata, ce sa faca un copil de 13 ani, sa faca alt copil

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Păi dacă e pe mesaje. Mai demult era pe telefon. Și mai demult prin scrisori parfumate. Așa e iubirea un mic dezechibru. Mental.

| DarthNiger a răspuns:

Un copil la 13-14 ani are lucruri mai folositoare de facut decat sa intre intr-o relatie in care nici macar nu stie cum se mananca, toti copii din ziua de azi incearca sa imite ceea ce vad, fie de la televizor, fie de la alti adulti, ei nici macar nu stiu ce este aceea ''dragostea'' la 13-14 ani ai asa cum se numeste ''crush'' este doar o simpla atractie, nu sentiment profund ca dragostea, de aceea relatiile la 13-14 ani sunt superficiale iar dupa cateva luni relatia se rupe, nu exista relatie serioasa la aceasta varsta fragedawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh bineteles CA e normal să simtă atracție sexuală, dar asta nu înseamnă că sunt și pregatiti pentru o relație, și nu doar la 14 ani alții.nu sunt pregătiți nici după 20_30 de ani, trebuie doar sa te uiți la TPU și vezi o grămadă de întrebări penibile "îmi place de o fata, ei nu ii place înapoi de mine"; "mă gândesc la fostul nu știți cum sa l recuperez" etc etc și o grămadă de întrebări de copii imaturi. Și tu zici că sunt pregătiți pentru a forma o relație în adevăratul sens al cuvântului și destul de maturi pentru așa ceva?
Ba exista religie si învățături spirituale.
"De aia am zis ca, cu protectie nu e problema, ca practic sunt facuti sa faca acest lucru." - nu chiar, sexul că scop primordial este un singur lucru, sa procreezi deci protecția are niste avantaje care se vad dar și niste dezavantaje daca privești mai amănunțit. Și mai ales daca au mai mulți parteneri/partenere, că își intoxica corpul și sufletul cu o grămadă de energii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei ceva, nu inseamna ca neaparat il meriti sau ai nevoie.
Sa-ti dau si eu un exemplu: vrei un Bugatti. Il primesti. Te-ai gandit daca esti in stare sa detii un Bugatti? Impozit, consum, reparatii etc. Nu, nu poti. Il vrei, dar asta nu inseamna ca trebuie sau poti sa-l ai.

Relatii sunt pentru adulti, punct. La 13 ani esti un COPIL, trebuie sa-ti traiesti COPILARIA. Sa te joci, sa inveti, sa visezi.
Un copil nu stie ce presupune o relatie, nu stie ce inseamna iubirea, pentru ca la varsta aia iti poti iubi doar familia si animalul de companie.

Ba da, o relatie trebuie sa duca undeva, la o familie. Altfel se numeste depravare, si doar cu, rvele si ratatii fac asa ceva.
Si nu compara mancatul cu relatia, ca nu are nicio treaba. Daca nu mananci, mori. Fara relatie te asigur ca nu mori.

Un copil crescut bine, in spiritul moralitatii, o sa inteleaga de unul singur ca nu e cazul, ca nu e bine, fara sa fie necesar sa-i interzici. Daca totusi nu intelege, ii interzici si gata.

| Jus7t a răspuns:

Păi e prea devreme să facă un copil la vârsta aia de exemplu.
Multe tipe rămân gravide din diverse motive, dacă am avea educație sexuală în școli s-ar reduce numărul acestora, doar dacă te uiți la întrebările de la dragoste și sex îți poți da seama că sunt foarte mulți oameni care nu știu lucrurile de bază.
Revenind la sarcină, dacă te bucuri și vrei să te simți bine sunt și anumite riscuri pe care trebuie să le știi.
Dacă o tipă rămâne gravidă la 13 14 ani se supune la riscuri mari, deci mai bine și mai sigur pe la 16+ să își înceapă viața sexuală, cel puțin în condițiile astea.

Iar că simt ei multe lucruri asta nu înseamnă că nu trebuie să învețe să se controleze, să aibă control de sine.
La fel ca atunci când simți că vrei sa bagi cuțitul în cineva, trebuie să te gândești că există consecințe grave iar să faci exact ce simți într-un moment de genul nu e cea mai bună metodă.
Așa că apelezi la alternative din moment ce mereu o să existe motive mici sau mari să devii nervos, încerci să îți dezvolți autocontrolul, disciplina, etc.
P.S: Fiecare corp e unic și el, nu există vârsta perfectă pentru a avea un copil pentru toți, nu s-au făcut studii pe toți oamenii dar studiile actuale pot să fie îndrumătoare într-o anumită măsură.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru DarthNiger):

Dar așa cum e neserioară, care nu știe cum se mănâncă, care nici măcar nu știe ce este, care este o simplă atracție la această vârstă fragedă, care se rupe după câteva luni, este extraordinar de importantă și folositoare, căci este o educație din care va rezulta treptat acel sentiment profund care este dragostea.

| DarthNiger a răspuns (pentru sadrian46):

Dragostea nu evolueaza, nu e un animal sa il cresti pana se face marewinking dragostea cand apare, apare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru DarthNiger):

Ei, lasă-mă! Și cum apare așa din senin? Aici la modul serios, care este tratat cel mai bine în cartea Zen de R. M. Pirsig. A fost tradusă, o găsești. El susține că calitatea precede percepția rațională. Astfel când pui fundul pe ceva fierbinte, sari în sus înainte să te gândești că frige. În acelaș fel dragostea când apare, apare. Dar apoi, de la sentimentul care te frige, treci la dragostea totală când ești în stare de sacrificii pentru persoana iubită. Acesta este un proces lung în care animalul crește mare. Și omul la fel. De exemplu când ți-am văzut poza pe TPU, m-am și îndrăgostit. No, ce facem mai departe, că eu nu mă am cu Instagramul?

| Emma30555 a răspuns:

Nu toți vor relații de la aceasta vârsta, mai degrabă cochetează cu ideea. Și la grădiniță copii se plac, ma refer băiețel cu fetita, dar e ceva inocent. Inocenta asta e bine sa o aibă cât mai mult ca să nu facă tâmpenii pe care sa le regrete apoi

| Mosotti explică (pentru AnastasiaK):

O iei si tu ca psihologii astia care nu cunosc natura umana. Cand te indragostesti nu e ceva social, apare pur si simplu ca pana pe la 13 ani NU apare. Imiti cand nu e vb de ceva ce vine din interior fara sa vrei, cum e moda, comportamentul si altele.
Ca asta cu indragosteala e problema, nu restul, daca faci relatie asa doar constient e altceva, nu de aia este vorba.

| Mosotti explică (pentru RAY):

Nu e nevoie neaparat sa faca alt copil, de aia in afara au educatie sexuala sa se protejeze ca sa beneficieze doar de placere. Da, invatatul trebuie sa fie nr 1, dar si sex, daca ai placere mai devreme ce are? Pai eu dupa ce am aflat de asta, pe la 9-10-11 ani aveam asa ceva, dar ei relatiile le incep pe la 13-14 ani ca atunci vine chestia cu indragosteala la unii, evident, nu la toti.

| Mosotti explică (pentru Jus7t):

Pai de aia am zis sa fie educatie sexuala tocma sa nu apara copii si boli.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

DA! Este un dezechilibru si asta nu mai e imitatie, social, moda deloc, ma mir cum unii colegi de forum nu au inteles asta, ca daca era moda si altele, nu as mai fi pus acest subiect aici, ca nu m ai aveam de ce.
E un dezechilibru, ce-i aia sa vb 6 ore pe zi la tel (era unul si aici pe forum), sa dai 100 mesaje pe zi, sa te gandesti obsesiv la celalalt, e ceva aiurea rau de tot, insa multi nu realizeaza asta, nu doar cei in cauza. Si dintr-un dezechilibru nu prea are cum iesi ceva bun. Faci relatie ca lume nu cand esti "drogat" ci pe trezie.

| Mosotti explică (pentru DarthNiger):

Pai e vb de sex aici, de placere sexuala, aia le place cum e si o prajitura, nu trebuie sa stie ca afla repede ca e ceva placut si mai vor iar. E folositor ca aduce placere, dar sigur paralel cu altele tot folositoare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Facuti, da. Educati? Nu prea... mai toti isi viseaza copchiii neprihaniti pana pe la 25, daca se poate.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

La mine a inceput la 16, 17 ani ceva de genu sau ce a fost, desigur ca e ceva relativ, nu crezi ca e cv gen a urma turma? multi vor sa faca sex ca sa urmeze turma nu ca ei simt nevoia asta, a stapani partea animalica inseamna maturizare man, asta am invatat eu

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

E o naivitate sa viseze parintii asa, ar fi culmea sa stea cineva atata si sa piarda atata timp in care putea avea placere, plus ca nu e ceva rau, sa ii fereasca de ceva rau, nu de ceva bun.

| Mosotti explică (pentru RAY):

Si ma rog de ce sa se inhibe de la o placere? Nu vad motivul. Si sa presupunem ca vor sex ca asa vrea turma, dar dupa aia constata ca e placut, nici nu mai conteaza de unde a pornit. Sa stapanesti daca iti vine sa faci rau, sa dai in cap, nu sa ai o placere, esti culmea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Naivitate de acord. Pe de alta parte, citi parinti sunt in genul asta, vai mie...

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai sunt naivi asa care cred ca, copilu lor e sfant, insa interesant de e vor ei asta ca copiii sa fie sfinti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ca dumnezo, biblie, dogme crestine regrograde, huoo, sexul inainte de casatorie e pacat.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Mda, multi cad in capcana religiei fara sa gandeasca unele chestii si sa ajunga la concluzia ca nu au nici o logica.