| TcdTcdTcd a întrebat:

Voi ce parere aveti despre relatiile dintre adolescenti - parinti? Si ce ar trebui sa facem sa imbunatatim aceste relatii? happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In perioada aceasta a adolescentei de cele mai multe ori simtim nevoia de a comunica despre framantarile acestei perioade cu cineva de care sa ne asculte, sa ne dea un sfat.
De aceea cele mai potrivite persoane sunt parintii.Din cauza orgoliului, a indiferentei, rebelii adolescenti refuza sa ceara ajutorul parintilor, considerandu-se mai intelepti decat ei si cautand sa se ajute singuri.Dar nu este asa, pentru ca parintii ne indeamna spre bine, ei ne vor doar binele, fac sacrificii pentru ca noi sa putem avea un viitor mai bun, macar pentru asta ar trebui sa aiba minimul de respect fata de parinti.
Parerea mea este ca asa cum spunea si Mirela77, secretul sta intr-o buna comunicare, comunicarea este cea mai importanta la aceasta varsta, parintii trebuie sa invete sa comunice cu adolescentii, iar adolescentii sa faca acelasi lucru.Prin comunicare se evita si indepartarea adolescentilor fata de parinti, dar si invers!
Te pup!

1 răspuns:
| Mirela77 a răspuns:

Secretul sta in o buna comunicare.Secretele intodeauna au indepartat persoanele!