| desrose a întrebat:

Voua vi se pare normal ca barbatul cu care incercati sa construiti o relatie si sunteti la inceput sa stea mai mult de vorba cu alte femei pe net pe siteuri de socializare si chiar matrimoniale gen zumzi, sentimente, simpatie si sa mai si spuna ca este singur si nu vorbeste cu nimeni? Si mai rau decat atat pe voi sa va trateze cu indiferenta sad

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Draga mea, și de ce mai stai cu el, dacă spui că vrei o relație serioasă? Este mai mult decât evident că te vrea doar pentru distracție și te ține de rezervă, în timp ce își caută alte victime (e în perioada cucerirelor, nu "stabilitului la casa lui").

Dacă vrei ceva de scurtă durată și cam lipsit de sentimente, poți să rămâi cu el, dacă nu, pune punct acum, ca să nu suferi mai mult mai târziu! Succes.

| desrose explică (pentru NOname):

Oricum sufar si asa desi cand i-am zis de ce sta acolo a zis ca doar vorbeste si nu face nimic si ca sunt eu geloasa degeaba. Cert e ca face asta de cativa ani.

| Darkmagic a răspuns:

Stai si tu pe net, mimand macar "conversatii", asemeni "desteptului" ala de iubit al tau, si o sa vezi ce se intampla.
Ai 30 de ani Desrose, e cazul sa pui punct unei relatii decedate demult, si numai fiind singura, ai sa poti sa-ti gasesti un partener. Cat timp te vei afla la "remorca" acestui nene, o mie de motive inchipuite, printre care si speranta ca "poate totusi o sa mearga", te vor impiedica sa aflii un barbat normal. Tie ti-e teama de singuratate, nu-l iubesti prea mult pe nenea ala, si e clar ca el nu te iubeste pe tine deloc.
Pacat...

| desrose explică (pentru Darkmagic):

Citeste raspunsurile mele date mai sus si ai sa intelegi de ce nu mai stau pe net sa conversez...Decat sa pierd timpul cu aia mai bine citesc o carte sau vad un film.

| desrose explică (pentru Darkmagic):

Aaaa si in plus marea majoritate vor sa ies la o cafea dupa o jumatate de ora de conversatie in care m-au intrebat cu ce ma ocup, daca sunt singura, ce inaltime am si mi-au cerut si poza sau web. Poate sunt eu inchisa insa mie una mi se pare cam repede totusi sa ies doar dupa ce discut atat.

| Darkmagic a răspuns (pentru desrose):

Eu nu ti-am spus sa STAI ca el pe net, ci sa mimezi asta, ca sa vezi ce parere are el. happy
O sa intelegi ca ce are el cu tine n-are nicio legatura cu dragostea sau cu intemeierea unei familii.
Pentru tipul asta, tu esti o "relatie" comoda, un "sex" comod si fara prea multe obligatii. Certitudinea mea este ca el nu e numai indiferent, ci si absent si opac in ceea ce priveste nevoile si dorintele tale.
La prima femeie pe care o va intalnii pe zumzi de exemplu, si care ii va parea mai interesanta decat tine, o sa-ti spuna in cel mai bun caz un "Pa, imi pare rau, n-a mers intre noi", sau daca e marlan, te va insela, incercand sa va "pastreze" pe amandoua, pentru ca genul acesta de barbati asta fac, vaneaza.
Sa fim seriosi, "socializare" pe site-uri matrimoniale? happy
De ce nu face "socializare" pe forumuri de stiinta, muzica, religie ori politica?
Nu cumva "vorbeste" mai mult cu femeile de pe net, decat cu tine? Paraseste-l fara regrete, altfel o s-o faca el, si o sa regreti tu...

| desrose explică (pentru Darkmagic):

Oricum il doare fix undeva de mine ca azi-dimineata l-am sunat si am vrut sa ne vedem ca vreau sa discutam ceva insa a zis ca are treaba si pleaca la tara, sa-i spun insa despre ce vreau sa vorbim, n-am vrut sa-i spun si i-am raspuns pe un ton mai deranjat si s-a enervat ca-i vorbesc asa, ca nu stie cand vine de la tara, ca poate ne vedem peste 1-2 luni sau o saptamana. Problema e ca i-am imprumutat niste bani si as fi vrut sa-i cer si sa incheiem totul insa nu are servici si mi-a fost aiurea sa-i zic la telefon "da-mi banii". Mi-a zis la final ca sa-l las ca are treaba si am vazut ca dupa 2 ore a intrat cateva minute pe zumzi de exemplu. Cand i-am mai zis ca sa terminam a zis ca interpretez eu totul, am din pacate "darul" sa interpretez insa nu mi se pare corect ceea ce face. Scrie-mi tu un p.m. si iti voi mai scrie mai spre seara un detaliu pe care nu vreau sa-l scriu aici. Ms

| Ekcstsy a răspuns (pentru desrose):

Hm... metoda interpretarii este minunata. Iti spun din propria experienta ca atunci cand vezi ceva ce nu iti convine normal ca interpretezi ceea ce vezi nu? E si logic sa iti iei aceasta metoda de precautie avand in vedere ca increderea ce i-o porti este 0.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

FUGI.
Acum. Mâncând pământul. NU mai pierde nicio secundă din timpul tău preţios şi irecuperabil.

El chiar pare...dezinteresat. Nu ai niciun motiv suficient de bun să ii tolerezi atitudinea şi comportamentul, in speranţa că...CE? Se va trezi intr-o bună dimineaţă indrăgostit lulea de tine? Foarte improbabil.

Caută pe cineva care te doreşte, te iubeşte, şi care te merită.

| desrose explică (pentru anonim_4396):

N-am unde sa caut un alt barbat care sa ma doreasca, iubeasca si sa ma merite cum spui tu si cum mi-as dori sad Netul e singura varianta si nu mai vreau ca am intalnit numai idioti, in rest la servici n-am cum, prietenii sunt casatoriti si n-au pe cine sa-mi prezinte si de iesit nu ies ca n-am cu cine si cand am iesit nu am cunoscut pe nimeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru desrose):

Scumpa şi draga mea...decât cu un,, bărbat'' ca ăla, mai bine DELOC.
'Netul NU e singura varinantă, e ULTIMA variantă (din punctul meu de vedere) la care se recurge.

Oricum, eu cred că ce-i al tău e pus deoparte. Intre timp, incearcă să socializezi cât mai mult in viaţa reală, nu in cea virtuală. Bărbaţi singuri, serioşi, dornici să işi intemeieze de familie SUNT bugăt. Ei aşteaptă să descopere şi să fie descoperiţi de femei ca tine. Nu te descumpăni, draga mea. Nu spune că nu ai cu cine ieşi...sunt sigură ci ai prietene cu care ai putea ieşi in oraş, şi ai putea frecventa locuri in care ai putea găsi bărbaţi de acest gen. Eu personal m-aş duce la bibliotecă; ar fi o opţiune, cel puţin ştii că sunt ceva mai...intelectuali (am intâlnit odată un tip acolo happy ). Este posibil totuşi să găseşti pe cineva şi prin intermediul internetului. Cine ştie? happy Eventual fii selectivă in ceea ce priveşte site-urile pe care le accesezi.
Fii optimistă. Ştiu că e greu uneori, dar crede-mă, nu o să rezolvi niciodată nimic cu această atitudine ce denotă deznădejde. Trebuie să ştii că situaţia ta nu e iremediabilă, permanentă; nicidecum. Bărbaţi cumsecade EXISTĂ.

| desrose explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca netul nu e ultima varianta insa crede-ma alta varianta nu aveam cand am zis sa incerc; pe marea majoritate a siteurilor sunt aceeasi barbati asa ca degeaba sunt eu selectiva in plus nu sunt adepta relatiilor la distanta asa ca si varianta asta pica. Nu zic ca nu exista barbati cumsecade, insa se pare ca eu n-am noroc de ei. N-am unde sa socializez in viata reala, singurele variante ar fi sa incep sa abordez lumea in autobuz sau pe strada ceea ce sincer nu mi se pare in regula si n-as putea sa fac. Chiar n-am cu cine sa ies in oras, anul trecut am mai iesit cu doua prietene in puburi si baruri unde erau concerte live dar n-am interactionat cu nimeni, fiecare statea la masa rezervata si cu gasca de prieteni; in discoteci si cluburi nu ma duc. Am fost si la biblioteca, teatru, filarmonica, aceleasi lucru mereu. Am o singura amica singura si ea de 35 ani dar ea nu iese, abia o scot la o plimbare in parc. Imi e greu sa fiu optimista, simt ca am ajuns la capatul puterilor si uneori simt ca nu mai rezist insa ceva ma tine sa merg mai departe...ce? habar n-am ca nici serviciul nu-mi aduce satisfactie, desi ar trebui sa fiu mandra de ceea ce sunt si fac. Am ajuns doar sa exist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru desrose):

Draga mea...imi pare atât de rău că treci prin aşa ceva.
Ştiu că poate ultimul lucru de care te gândeşti că ai avea nevoie acum e o aparentă predică. Insă ce-ţi spun e din inimă şi experienţă personală.
Inţeleg şi ştiu că dorinţa de a găsi un partener de viaţă, un bărbat serios, integru, care să te respecte şi să te... iubească aşa cum ai nevoie e normală.
Insă draga mea...cred că greşeala pe care o comiţi este că tu cauţi implinirea ta ca fiinţă umană strict in relaţii interumane amoroase. Ceea ce e firesc, suntem fiinţe sociale. Dar in acelaşi timp, suntem stângaci, mândri, egoişti şi...imperfecţi, şi e foarte dificil să ne implinim unii pe alţii, chiar şi atunci când ne iubim cu adevărat.
Eu cred că in fiecare om există un gol de forma lui Dumnezeu, conceput şi lăsat de El acolo, care NU poate fi umplut DECÂT de Dumnezeu insuşi. Şi chiar dacă numai la nivel subliminal, omul va simţi mereu nevoia de a-l umple, de a dobândi acea pace sufletească şi impăcare cu sine, pacea adusă de descoperirea scopului şi a menirii după care toţi tânjim. Problema e că incercăm să umplem acel gol cu diferite surogate, incercăm să-L substituim pe Dumnezeu cu Altceva.

Ce imi doresc să ştii că e normal să te simţi aşa, scumpa mea, având in vedere dorinţa firească de a avea o relaţie satisfăcătoare. Şi nu spun, nicidecum, că ar trebui să ignori aceste sentimente de frustrare şi să te prefaci că totul e in regulă. Mi-aş dori numai să te rog să incerci să vezi lucrurile dintr-o altă perspectivă. Poate nevoile tale intime sunt mult mai profunde de fapt, iar implinirea lor o vei găsi probabil intr-un mod...neaşteptat.
Dacă ai vreodată nevoie de ceva anume, sau poate doar să te descarci impărtăşind, mă poţi contacta oricând in privat.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Nu-i normal...
Intreaba-l daca te iubeste sau nu... eu nu cred ca o face.

| Ekcstsy a răspuns:

Si daca face astea de ce mai stai cu el si te chinui? Ce crezi ca vei rezolva?

| desrose explică (pentru Ekcstsy):

Nu stiu...Mai e o problema: n-am unde sa cunosc pe cineva decat pe net si nu mai vreau asta ca am dat peste idioti acolo... sad

| Ekcstsy a răspuns (pentru desrose):

Pai de ce numai pe net? nu e batuta in cuie chestia asta. Am avut 2 relatii destul de lungi care au rezultat din "intalnirea" pe net. Trebuie sa incerci sa cunosti cat de cat omul prin cum vorbeste, prin cum se comporta cu tine on-line si apoi sa reusesti sa iei o decizie daca se pate sau nu sa incepi o relatie cu el. Pai daca nu ai unde sa cunosti pe cineva decat pe net, nu ai cum sa zici ca nu vrei. Da ok ai dat peste idioti. Ai eliminat 2-3-4 din lista enorma care iti este pusa la dispozitie happy. Invata sa cunosti omul cat mai bine si pune-ti in gand ce anume vrei de la o persoana. E drept ca aparentele inseala, dar in situatia in care esti tu acum, nu trebuie sa mai stai. Te chinui singura si nu are rost. Vorba aia: Are balta peste. Si totusi ce dracu, esti fata. Pentru voi este mult mai usor decat pentru noi happy. Si sa nu uiti chiar daca ai avut parte de dezamagiri, invata din ele si nu le repeta. Mereu daca inveti din greseli, vei avea de castigat. Succes. Pentru sugestii si reclamatii P.M.

| desrose explică (pentru Ekcstsy):

Nu am cunoscut doar 2-3, am discutat cu mai multi, marea majoritate vor doar sex si aventuri ca din primele 10 minute ma intrebau daca am incercat nu stiu ce pozitie sau daca nu o faceau atunci in conversatiile urmatoare. In rest marea majoritatesunt fara servici si chiar fara facultate, habar n-au sa scrie corect si mai am o problema sa-i zic asa inaltimea lor, sunt scunzi iar eu am 1, 72m si un tip de 1, 70 arata mai scund ca mine nu mai vorbesc atunci cand sunt pe tocuri; am anumite pretentii recunosc si asta e. Oricum marea majoritate mi-au zis ca oricum pana la urma e doar sex si ca ar trebui sa fiu mai deschisa...nu mai comentez, asta e desi am 30ani nu-mi este usor si o sa invat sa fiu singura...

| Dianaㄨ a răspuns:

Buna!
Problema ta nu este deloc de neglijat.
Daca doar tu simti ca vrei un viitor cu el, este foarte urat. Daca el nu vorbeste de o relatie serioasa, un eventual viitor impreuna inseamna ca nu te iubeste destul.
De asemenea, barbatul care are tot ce ii trebuie alaturi nu cauta niciodata nimic in alta parte, decat in cazul crizei varstei a2a.

Trebuie sa-l lasi pentru ca nu se preocupa sa te descopere, ceea ce inseamna ca nu te place, iar faptul ca spune ca este singur si nu vorbeste cu nimeni trebuie sa-ti dea de gandit!

O zi buna,
http://educatiasexuala.ucoz.ro

| anadark84 a răspuns:

E clar ca omul isi cauta. Lasa-l fara regrete! Nu merita nicio secunda de atentie un astfel de nemernic!

| Girltpu a răspuns:

Nu e deloc normal, probabil ca nu isi doreste o relatie serioasa cu tine. Vorbeste cu el mai bine si spune-i ca te deranjeaza. Daca te-a gasit pe tine ce mai cauta.