| Skarr a întrebat:

Am o pisica luata de afara care nu am apucat sa o duc la veterinar dar a intrat in calduri prima data (cred) si a fugit si a ramas gravida acum 2 luni. Mai are cateva zile, o saptamana maxim pana are pui. Sa intors mai devreme pisica cu fundul la mine si are ceva alb. Are viermi? Daca da ce i fac ca nu am cum sa o duc la veterinar acum sau dupa ce are pui ca trebuie sa aiba grija de ei. Nu am fost la veterinar nici odata deci nu stiu ce sa i fac.

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna

Daca nu poti pastra puii, o poti duce acum rapid, pana nu fata la veterinar pentru operatia de sterilizat...Si ii vor avorta puii.
Daca poti pastra pisica si accepta puiutii 2-3 luni de zile apoi sa le gasesti familie, atunci las-o sa fete.
E posibil sa aiba viermisori, dar nu cred ca e indicat sa ii dai vreo pastiluta deparazitanta acum.

Mai bine cere sfatul unui veterinar. Poti da un telefon maine, nu trebuie sa te prezinti... "Buna ziua, am o pisica pe care am adoptat-o din strada, si cum am adoptat-o a intrat in calduri, a iesit afara, s-a montat cu vreun motan de afara si e gestanta...Mai are putin si va fata dar observ ca are viermisori, ii ies din f**d.As putea sa ii dau pastila deparazitanta sau trebuie sa astept pana ce fata si puiutii au cateva saptamani? "

Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai intrebari, voi incerca sa te ajut cu drag. Si eu am adoptate animalute de pe strada, dar le-am sterilizat imediat.

| Skarr explică (pentru Sophieka):

Pai pot sa pastrez pui. Asta planuiam dar ce pot sa fac ca n am cum sa astept pana face pui si pana le da lapte vreo luna ca sa pot sa I dau pastile sau ceva. Adica am gasit unul in locul unde dormea. Mi e frica sa o las la mine in camera ca poate ajunge unul la mine in pat. Nici nu stiu de cand are. Poate are de mai mult timp dar nu am vazut pana acum.

| Skarr explică (pentru Sophieka):

Si am auzit ca pot lua si pui de la mama si pot lua si prin lapte. Deci e naspa. O sa sun Maine la veterinar. Sper sa nu trebuiasca sa I fac ceva scump. Sa mi ceara nu stiu cate sute de lei.

| Sophieka a răspuns (pentru Skarr):

Din fericire, viermii acestia nu supravietuiesc decat putin timp la suprafata, pe uscat.
Suna veterinarul. Doua pastile deparazitare nu depasesc teoretic 20 de lei. Dupa ce suni veterinarul, mergi si achizitioneaza pastilele, daca duci si pisica, pe langa ca o stresezi, o sa te taxeze suplimentar doar pentru faptul ca ii baga el pe gat pastila, ceea ce nu mi se pare ok.

Puii oricum vor trebuii sa aiba prima deparazitare pe la 3-4 luni, fiindca deja in corpuletele lor tot au viermisori, si acesti viermisori se reproduc chiar daca animalutele sunt bine ingrijite, de aceea, deparazitarea se face de 2 - 3 ori pe an.

Ii vei lua 2 pastile, se da o pastila, dupa care se repeta dupa 2 - 3 saptamani.

Daca ai bani, cumpara-i si o pipeta /solutie pentru purici si capuse.

5 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Buna. Ma uitam prin raspunsurile vechi si am gasit si aceasta discutie.
Ma intreb daca pisica a fatat cu bine puisorii, si sunt toti bine?
Cand ai deparazitat pisica pana la urma?

| Skarr explică (pentru Sophieka):

Daca mai conteaza dupa o luna si jumate. Da. Puiutii au fost ok. Dar mama din pacate dupa un timp dupa ce a fatat puii am Incercat sa Ii dau pastiluta deparazitanta dar nu a vrut sa o inghita sub nici o forma. Apoi ziua urmatoare cand am deschid usa s-a strecurat si a fugit. Nu am mai gasit-o din pacate.
Imi pare rau ca nu am reusit macar sa Ii dau pastiluta deoarece incepuse sa manance mai mult si ma gandesc ca tot din cauza parazitiilor era.
Poate o ajuta dar ce sa faci acum.
O sa fiu mai informat data viitoare macar si o sa am mai mare grija