| Lightdark a întrebat:

Daca merg în străinătate pot sa iau pisica cu mine? Îmi trebuie acte sau o pot lua ca un aminal de companie obișnuit? Sa zicem ca merg cu mașina nu cu avionul

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde unde anume vrei sa mergi, fiindca peste tot se cere carnetul cu vaccinurile, inregistrarea si pasaportul lui iar in calatoriile peste oceane, se cere chiar sa platesti pentru carantina animalutului pentru 3 sau 6 luni, ca-n Australia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa scoti un animal de companie din tara trebuie sa ii faci pasaport si sa il cipezi.

| Lightdark explică (pentru suntserios):

Pai nu vreau să îl cipez doar cu pașaportul nu merge

| suntserios a răspuns (pentru Lightdark):

Nu ti se face pasaport fara sa il cipezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să treci orice graniță cu un animal, fie el de companie sau nu, ca să nu ai riscul să ți-l confiște, trebuie să ai acte. Cu mașina este cel mai complicat, căci, chiar și în tranzit, fiecare țară. fiecare graniță are legislația ei. care trebuie respectată. Te interesezi. afli, respecți, și poți.

| TheGentleman a răspuns:

Animalele au propriul pașaport, nu merge să prezinți doar pașaportul tău

| Lightdark explică (pentru TheGentleman):

Serios? Eu am o pisică nu vreau să o copiez dar daca nu merge fara nu mai plec nicăieri vreiam sa meargă părinții la nisipurile de aur și logică o sa îmi iau și pisica ca o iubesc mult mai mult decât orice dar nu vreau să o cipez

| Lightdark explică (pentru TheGentleman):

Merg fcu mașină nu cu avionul

| TheGentleman a răspuns (pentru Lightdark):

Mergi pe riscul tău, dar dacă te prind, riști să ți se confiște pisica, vei plăti amendă și vei avea mari bătăi de cap (taxe, birocrație) să o recuperezi

| suntserios a răspuns (pentru Lightdark):

Daca o iubesti asa mult de ce nu vrei sa o cipezi si de ce vrei sa o chinui carand-o pana acolo.

| Lightdark explică (pentru suntserios):

Pt ca nu vreau să trăim într-o lume unde suntem niste Nr nu o sa mai merg nicăieri

| suntserios a răspuns (pentru Lightdark):

Nino Nino Nino.
Perfect. Nu te du.

| goguPatent a răspuns (pentru Lightdark):

Valeu, de ce sa chinui pisica la un drum asa lung?

| Smmo a răspuns:

Las-o si tu cuiva in grija ori sa vina sa ii dea mancare ori sa o ia la ea/el. Nu ai vreo ruda care ramane acasa si ii plac pisicile? Daca nu, sunt cabinete veterinare sau alte locuri care iti pot caza pisica un timp.
https://www.google.com/......ps?/search

| Darius50boss a răspuns:

Mai bine o lași acasă

| nevermind1234 a răspuns:

Si pisica mea e cipata si e foarte ok.(10 anisori) Am adus-o din Spania cu avionul. A trebuit sa ma interesez la compania de zbor ce vaccin cer si ce acte si cam atât. Cu mașina nu știu cum funcționează, dar la vama oricum îi trebuie pasaport și vaccinuri la zi. In orice caz, pentru o plimbare de scurta durată nu-ti recomand s-o stresezi degeaba. Pisicile sunt teritoriale, pana se adpteaza la un mediu nou suferă foarte mult chiar dacă le ești alaturi.