| anonim_4396 a întrebat:

am o pisica noua si am lasat-o prima luna in casa iar dupa ce i-am cumparat o casuta am dus-o afara dupa o zi au venit 2 motani iar a doua zi erau 5. M-am saturat de eii. Ii alung dar eii se intorc inapoi. Ma scot din sariti cand vine pisica mea in casa sa stea si eii incep a mieuna. Mai maninca si din mancarea eii. Unde se cred la eii acasa? big grin
Cum sa scap de eii?

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In general, pisicile se tin in casa. Cum naiba sa-i faci cusca si s-o tii afara? Te pomenesti ca te astepti sa si latre cand bate cineva la poarta!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cei aia "eii"? Tine-o inchisa in casa in perioada de toamna si primavara. Sunt sezoanele de imperechere.

| minrest a răspuns:

Daca pisicii tale i-ar trai numai trei pisoi pe an, unde ar sta atatea pisici si toti puii lor? Du pisica la veterinar ca sa o sterilizeze, ca sa scapi de motani si ca sa nu umpli curtea si cartierul de pisici.

| WaterDrop a răspuns:

Leucoplast pe fundul pisicii/hingheri/otrava/scapa de pisica/impaca`te cu ei.

| Ironwin a răspuns:

Singura si cea mai buna varianta este sa duci pisica la castrat dupa ce face primul rand de pui, asa scapi sigur de motani si te bucuri si de pui.

| Doina_Muntean_1971 a răspuns (pentru Ironwin):

Motanii se castreaza, pisicile se sterilizeaza

| Ironwin a răspuns (pentru Doina_Muntean_1971):

Potrivit dex-ului sunt sinonime, deci ambele variante sunt corecte.

STERILIZÁ, sterilizez, vb. I. Tranz. 1. A distruge microbii dintr-un mediu sau de pe un obiect; a face să fie steril. 2. A face ca un om sau un animal să devină steril, incapabil de a procrea; a castra.

CASTRÁ, castrez, vb. I. Tranz. A extirpa, terapeutic sau accidental, glandele sexuale, provocând sterilitatea; a emascula, a jugăni. –

Dupa cum vezi nu este trecut genul masculin sau feminin.

| Doina_Muntean_1971 a răspuns (pentru Ironwin):

Mda

| Doina_Muntean_1971 a răspuns:

Pai am doua solutii:1.o sterilizezi
2.o tii in casa