| perle a întrebat:

Buna! Am tuns catelusa acasa si i-am scurtat un pic mustatile, cat de grav e? E ireversibil sau cresc normal inapoi? Rog raspunsuri serioase. Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Din cate stiu eu cresc inapoi
si nu e grav, mai ales la caini, era grav daca era oarba, atunci ii era mai greu, dar daca nu e, atunci nu e asa de rau

pentru ca la caini si la pisici, mustatile sunt un organ de simt, cu ele simt mediul inconjurator, chiar pisicile sunt la nivelul ca o pisica oarba nu are probleme sa se miste prin casa si sa se catere pe diverse lucruri (ochii folosesc in principal la vanatoare)

deci, nu le mai taia tongue

| GPA a răspuns:

Problema este că ai greșit scurtându-i mustățile. Ea folosește mustățile pentru a se ghida în spațiu, pentru echilibru, asemenea celorlalte organe de simț.(ochi, nas, urechi, piele). Îi va fi mai dificil să se ghideze și să simtă pericolul, posibil să fie confuză, poate ai observat acest lucru, poate nu. Însă, mustățile se vor regenera în timp, în două-trei săptămâni.