| Ely9009 a întrebat:

apelez la ajutorul vostru pentru salvarea unui animalut. Prietenul meu a gasit la sat un puiut de pisica abandonat, e mic, in jur de 2 saptamani, are ochii deschisi. Ce sa faca cu el, cum sa il ingrijeasca? Mi se face si mie mila de el, si nu vrem sa-l lasam asa, sigur ar muri... el pleaca in cateva zile, si casa nu e locuita in rest. Sfaturi/indrumari? Multumesc din suflet!

8 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

I-ai un biberon de copii si amesteca lapte cu galbenus de ou si dai din 3 in 3 ore,inclusiv noaptea,dar faci lapte cat sa manance el,apoi il arunci,ca sa fie proaspat. Sterge-l la fund din cand in cand cu ceva ud(sa nu fie rece),asa este stimulat sa-si faca treburile,mama lor ii linge ca sa ii stimuleze, iar voi trebuie sa o inlocuiti. E bine sa-i faci si un culcus. Intr-o cutie ii pui ceva moale pe care sa doarma si o jucarie de plus ca sa creada ca e mama lui, asa se va simti in siguranta. De la o luna pe langa lapte ii dati si royal canin babykitten, bobite pe care le puneti in putina apa ca sa se inmoaie, iar de la 6 saptamani puteti sa o intarcati, sa treaca pe hrana solida. La doua luni ii lasati bobitele de la royal exact asa cum sunt, nu-i mai puneti apa peste.
Succes!

| vali1985 a răspuns:

Sa-l hraneasca cu laptic si niste graunte.

| TudyCFR a răspuns:

Sai dai lapte cu un biberon micut pana creste putin mai mare si dupa sa il inveti sa bea din ceva lapte cu bucati mici mici de paine.

| Elenaeli22 a răspuns:

Buna!
fai un putut dintr-o patura, dai cu biberonul laptic pana se face mai mare a pai poti sa ii pui intr-un castronel mai multa mancare.
Asa am facut si eu cu pisicuta mea ca si eu am gasit-o cand veneam de la scoala am gasit-o pe drum. Sper ca te-am ajutat
fundita?

| AlaBalaPortocala123 a răspuns:

Il poti duce la veterinar, el ti-ar zice mai multe... Daca puiul are 2 saptamani nu cred c stie sa manance nu? O.o

| mmegadeth a răspuns:

Ar fi de preferat sa il luati la voi pana mai creste macar o luna, doua, incearca-ti sa-l hraniti cu lacta diet (lapte praf special pentru puii de pisica), gasiti la farmaciile veterinare, e aproximativ 5 lei un pliculet si se prepara cu 60 ml apa fiarta si racita, puii de pisica trebuie sa manance aproximativ 40 ml pe zi. Daca varianta aceasta nu va e tocmai accesibila, il puteti hrani cu lapte de vaca amestecat cu galbenus de ou, nu e cel mai indicat dar se accepta. Il hraniti cu o seringa sau cu pipeta / tetina. Dupa masa il pansati usor pe burtica si la fundulet cu un buretel umed pentru a imita limba pisicii mame care ii stimuleaza astfel digestia. Succes!

| dianabaluta a răspuns:

Ia o seringa de la farmacie cam de 10 ml si dai 2 seringi din doua in doua ore
sa fii spalat pe maini cand il atingi faci asa cam pana la 3-4 sapt dupa aceea trebuie sa lipaie si cand face treba mica mare ia un servetel cu apa calduta si mangaiel pe burta va face imediat

| GeorgyJou2001 a răspuns:

Da-i cam 2-3 saptamani lapic cu siringa si cu biberonul iar mai apoi ingrijeste-o corespunzator...Te mai poti uita si pe internet.