| Enjinak a întrebat:

Bună! Cainele meu este trist de vreo săptămână. Menționez ca el nu era asa,tot timpul se juca,era super activ. Acum nu prea mai mananca,doarme mai mereu, e trist, se joaca dar foarte puțin, pare ca e plictisit. Ii dau manacre pentru caini si ii mai dau și carne. Poate i s-a luat. Dar am încercat sa-i dau și altceva, nu vrea. Ai mei au plecat ceva timp. El era obișnuit sa primească atenție mereu (eu nu prea am avut timp sa-i dau chiar asa), dormea cu ei, se juca cu ei. Ce pot sa fac? Ma gândesc ca e in depresie, a slabit foarte mult. Am vb cu doctorul, a spus sa ii iau pastile antistres, însă nu știu ce sa zic și sa ii dau vitamine. Ce pot sa fac?

5 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Vezi sa nu aiba parvoviroza sau sa nu-i fi dat oase si sa-i fi perforat stomacul. Tine-l sub supraveghere si vezi ce alte simptome mai are. Tristetea lui poate ascunde o boala mai degraba decat o depresie trecatoare.

| Enjinak explică (pentru Apokales):

Nu da semne de boala. Nu are simptome de paraviroza.

| ancaval a răspuns:

Dacă nu e bolnav, probabil că îi este dor de persoanele cu care s-a obișnuit.
Încearcă să îl scoți afară, la plimbare, joacă-te mai mult cu el, etc.
Câți ani are?

| Enjinak explică (pentru ancaval):

Nu e bolnav. Are un an. Si ma joc cu el, se joaca și el, latră aleargă dar nu mananca si il vad trist

| ancaval a răspuns (pentru Enjinak):

Un câine care nu mănâncă.....hmmm.....nu știu ce are, dar să nu fie ceva acolo, mai suspect.