| anonim_4396 a întrebat:

Catelusa mea mananca tot ce gaseste afara(oase,bobite,chiar si excremente umane).Nu stiu ce sa fac,nu ma asculta.M-am gandit sa-i pun botnita, dar mi se pare ciudat ca un caine de talie mica sa poarte botnita.Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Papusik478 a răspuns:

Si eu am o catelusa de talie mica ( bichon ) si am avut problema asta cu ea de cand era micahappy. Am cerut sfaturi si ajutor prietenilor, specialistilor dar mari schimbari nu sunthappy Ideea e ca trebuie sa fi atenta daca face lucrul acesta doar afara sau si in casa, daca lucrurile nepermise pe care le baga in gura sunt iarba si excrementele s-ar putea sa aiba probleme cu stomacul, digestia sau o alimentatie deficitara pentru. asta e nevoie de un consult la medic, daca nu e o problema de acest gen, cum nu a fost nici in cazul catelusei mele, va trebui sa fi foarte atenta, sa stabilesti un traseu clar pe care sa o plimbi atunci cand o scoti afara sa isi faca treburile, aproape de casa, ea se va obisnui cu zona si nu va fi nevoita sa umble mereu cu nasul in pamant. De fiecare data cand baga lucruri nepermise in gura, ceart'o ridica tonul, foloseste o bucata de ziar, cu care ii dai peste fund ( nu o lovesti cu ceva sa o doara, ei se tem de sunetul scos de ziar atata tot). Iar atunci cand lasa din gura, o rasplatesti cu o bobita, o managai, etc. Asa am facut si eu cu catelusa mea, iar acum daca se intampla sa ia un bat sau ceva in gura se uita de fiecare data la mine, daca ridic tonul lasa joc, uneori mai trebuie sa fiu atenta sau sa ii scot eu din guritabig grin. Si daca si in casa face acelasi lucru, in sensul ca baga orice obiect in gura s'ar putea sa fie si lipsa de atentie, ea sa simta ca nu primeste atentie cata are nevoie, si prin acest lucru incearca sa-ti atraga atentia asupra ei happy. So, cu rabadare :* le rezolvi tu, ce varsta are catelusa:*?

| Cookie2275 a răspuns (pentru Papusik478):

Are 1 an si 6 luni.

4 răspunsuri:
| ImpOssibleTooForgeT a răspuns:

Excremente umane? Nu cred.
Nu-l lasa sa se duca unde vede oase, bobite...si toate prostiile de pe jos. Nu trebuie sa ii pui botnita daca e mic el nu stie. Trebuie invatat. Mereu sa-i spui ca nu e voie. Nu stiu ce sa iti mai zic deoarece eu nu am caine si nu ma pricep.

| amdr001 a răspuns:

Mai bine atunci cand o scoti afara, sa ii iei ceva de mancare (pedigree uscat) caci lor atunci cand se duc afara li se pare tot mai bun si mai interesant, pentru siguranta catelusei tale... sau daca vezi ca se opreste si mananca, o iei in brate si pleci mai departe cu ea happy si ii spui "NU" pe un ton calm big grin

| SyLvYuTzU a răspuns:

Nu e ceva anormal!
Daca pentru om e ceva neobisnuit pentru caine nu e!
Lasal sa faca ce vrea el altfel o sa te urasca!