| evelin33 a întrebat:

Buna!

Dintre cei ce au avut catei, cum ii poti dezobisnui sa muste? Eu am un rottweiler de 2 luni si musca tot ce prinde. Nu agresiv, se joaca, insa strange foarte tare si raneste. Am incercat multe metode, insa nimic nu pare sa functioneze. Imi puteti da un sfat, preferabil din experienta proprie?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| Anduta_1569 a răspuns:

Comanda "NU" acum este de prisos.
Pana isi va schimba dintii(in jur de 4 luni) va musca si va roade tot ce prinde.Pentru canine acest lucru este firesc, pacat ca nu este firesc si pentru noi, nu? Dar acest comportament va disparea treptat.Imediat ce isi va schimba dentitia nu va mai avea acea tentatie pentru lucrurile sau degetele tale, daca ii vei oferi un os de ros(de vita crud sau o jucarie).
In pkus, rosul il va ajuta la intarirea dintilor.

Rabdare!

9 răspunsuri:
| BrD a răspuns:

Ce musca mai exact? Daca te musca de mana, sa zicem, i-a tu niste ardei iute, piseaza-l, pune niste apa si unge-te in zona de unde stii ca te va musca. Crede-ma! Se va dezobisnui.

| viotedy a răspuns:

Invata-l comanda NU.

| viotedy a răspuns:

Si apoi la 2 luni nu avea pretentii la el sa asculte comenzi.totusi daca strange asa tare, ar trebui pe la 7 luni sa-l duci la dresaj sa nu-l scapi din mana, poate deveni periculos.si eu am catel de 4 luni dar cand ii zic nu incepe sa ma linga pe mana, deci isi da seama.

| evelin33 explică (pentru viotedy):

Sa stii ca deja a invatat "Sezi", "Culcat" si "La loc". Bineinteles, pe langa numele si venitul de fiecara data cand o strig. Insa cu muscatul este intr-adevar o problema din ce in ce mai seriosa.

| viotedy a răspuns (pentru evelin33):

Bravo ei, daca a invatat.

| evelin33 explică:

"Nu" nu este o comanda. Incerc sa-l invat comanda "Lasa" insa nu este atat de usor. Se fixeaza pe obiectele sau persoanele pe care le musca, si e dificil chiar si cu mancare sa-l scoti din starea respectiva. Ma gandeam la o solutie de moment ceva mai rapida.

| viotedy a răspuns (pentru evelin33):

Daca vrei sa stii e cel mai important sa stie ce inseamna NU.crede-ma am avut destui catei.ma rog poate nu e o comanda, e mai mult decat atat.

| evelin33 explică (pentru viotedy):

Tocmai, este ceva general. O comanda provoaca un automatism. "Lasa" poate sa fie foarte util cand e vorba de un rott. Daca e o comanda, el incepe actiunea insa o abandoneaza la comanda. Eu vreau sa nu o inceapa deloc happy

| evelin33 explică:

Da, am mai auzit si de boia ( tot asa de pus pe mana). Asta este intr-adevar o solutie. Dar ce ma fac cand musca de picioare ( avem si noi soseste, dresuri & stuff care se rup), cand se agata de pantaloni sau alte haine?