| saluttpu123 a întrebat:

Am un caine din rasa rottweiler are 10 luni si ma musca foarte taree cum il pot dezobisnui de aceasta ca am incercat si cu frumosu si cu bataia nu vrea sa priceapa ajutor! Plus ca nu prea e normal la cap cand il scot din tarc alearga musca tot ce prinde inclusiv pe stapanul lui adica eu! Va rog din suflet spuneti-mi ce trebuie sa fac si sa imi ziceti daca e ok ca sa alerge incontinuu prin curte si sa muste tot ce prinde!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
E doar un pui, si are super de multa energie, mai ales ca il ti in tarc, daca nu le-ai tine in tarc si ar fi liber, nu ar mai avea atat de multa energie.
El se joaca cu tine, nu doreste sa te muste, dar cainii asa se joaca, nu poti sa schimbi asta. Am si eu un caine afara, dar e metis de pe strada, si are 1 an, si il tin tot in tarc, si tot asa face si al meu, cand ii dau drumul, zici ca nu a mai fost afara de ani de zile, alearga ca un turbat, sare pe toata lumea, pe mine ma apuca de cap ( doar ca joaca). Eu de obicei il plimb pe camp si se mai joaca cu alti caini, asa se mai duce si energia sa, si oboseste. Oricum s-a linistit foarte mult fata de acum 4 luni, la inceput era ca un turbat, daca il certam mai rau sarea.
Deci, e un pui cu chef de joaca, si plin de energie, scoate-l mai des din tarc si de preferat este sa se joace si cu cainii, ca sa isi consume energia. Sau poti sa alergi cu el ( eu asa faceam cu al meu, alergam pe camp pana cadea lat, si el dar si eu).

| saluttpu123 explică (pentru LaLaura):

Stii care e faza eu daca ii dau drumul pe camp fuge nu sta langa mine pleaca de nebun si il pierd.

| LaLaura a răspuns (pentru saluttpu123):

Da, stiu cum este, al meu e si castrat si cand este cu cainii la joaca, eu nu mai exist, si il inteleg, ca are nevoie de joaca si sa faca miscare. Eu de obicei il duc in camp departe, unde nu vede altceva decat campul, si acolo, mai departe de 2-3 m nu pleaca de langa mine. Dar s-a mai cumintit, acum a inceput sa ma asculte, si nu prea mai pleaca de langa mine, vine la comada.
Si inca un lucru, s-ar putea sa ai catele prin imprejur in calduri ( e sezonul de imperechere) si de aceea poate sa mai fuga, daca ia urma unei catele.

4 răspunsuri:
| PamPam123 a răspuns:

Pai, nu e prea ok. Adica sa alerge e bine, pentru ca e activ si inteligent. Dar nu ar trebui sa isi muste stapanul. Tata a avut unul cu acelasi comportament si n-a reusit sa il dreseze singur. Ar trebui sa il duci la un curs de tresaj, sau ceva. Bafta cu el!

| fratep a răspuns:

Trebuie sa iii acorzi multa atentie si sa nu il tii in tarc dauneaza pentru el si cand iese face ravagii.Lasa-l liber o zi doua si ai sa vezi schimbari majore.
Fundita pls?