| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Imi cer scuze daca ma lungesc cu intrebarea. Am un motan de 2 ani jumate, tampit la cap. Nu o zic cu rautate, il iubesc de mor, dar e haotic. De exemplu, se baga in cada, se uda pe labute apoi alearga prin casa, alunca si se loveste de pereti. Cateodata mai tin si cate o usa inchisa, n-are reflexul sa se opreasca si da cu capul in plin. Ca sa stiti despre ce vorbesc. Problema e ca de cand era mic, mai avea obiceiul sa manance scame de pe covor. Desi nu l-am incurajat sa faca asta, nici nu mi-am batut capul sa il fac sa se opreasca, fiindca nu l-a afectat cu nimic. De la o perioada totusi a inceput sa manance la greu si scame, fire de par, orice gaseste. Trebuie sa imi ascund lantisoarele mereu ca le mananca. Odata a mancat efectiv o bretea de la un top, iar de putin timp a inceput sa roada talpa de la papuci. Nu stiu ce e in stomacul lui, deocamdata nu are nimic, dar vreau sa il dezvat de obiceiul asta, ma ingrijoreaza foarte tare.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cumpara-i jucarii de ros, joaca-te cu el pana il epuizezi. Cumpara-i mancare pentru pisici de interior (Whiskas Indoor).
Cred ca e hiperactiv, de aici si problemele. Daca ii dai ocupatie, cred ca va sta linistit dupa.

| elennax a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc pentru raspuns. Ma joc des cu el, si m-am gandit si eu ca ar fi hiperactiv. Gafaie pe moment apoi il apuca iar alergatul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru elennax):

Mai sunt si paraziti (interni si externi), care fac pisicii sa fie energici intr-o forma ciudata.
Am vazut pisici care fugeau brusc pe distante lungi, cu coada ridicata, ca si cum s-ar fi jucat. Apoi observam ca isi fac nevoile greu, sau au viermi pe sub coada.
Ar putea fi vorba de paraziti intestinali, pisicii fac foarte des. Poti sa ii dai o pastila pentru viermi.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da-i mai multa mancare si mai diversificata: carne de pasare fiarta, peste din converva... ca sa fie satul sa nu mai manance alte obiecte.
in ce priveste udatul pe labute si alergatul prin casa, lovidnu-se de obiectele din casa, nu pot sa-ti spun decat ca-i o pisica perfect normala, doar plictisita, care isi inventeaza singura joaca. Toate pisicile fac asta si crede-ma, de cand m-am nascut am avut pisici in casa, asadar cunosc f bine comportamnetul lor.

| elennax a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Lănțișoarele e normal să-l atragă, zornăie. Dar cu restul... ori e plictisit și ar trebui să te joci cu el mai des, ori îl dor dinții și încearcă să roadă orice să-i amelioreze durerea și de asta înghite toate prostiile. Eu zic să-i cumperi niște jucării pe care sa le roadă și de unele lucruri pur și simplu să-l ții departe. Ai putea și să-i dai mâncare mai variantă, poate are o anemie și de asta poftește orice.

| elennax a răspuns (pentru supadeceapa):

Multumesc pentru raspuns. Nu sunt genul de persoana care sa ignore detaliile astea cand vine vorba de nevoile animalelor. Ma joc el macar odata pe zi, pana gafaie. Am ajuns la concluzia ca e hiperactiv. Si ma indoiesc ca are probleme cu dintii sau anemie, ma duc destul de des la veterinar cu el, as fi stiut. O sa incerc sa caut niste jucarii pe care sa nu le poata inghiti totusi.