| nistormadi a întrebat:

Ma puteti ajuta imi plac mult caini. Mi-as dori unul akita cum o conving pe mama sa ma lase sa cumpar unul?

2 răspunsuri:
| Patry a răspuns:

Buna!

Pe parintii mei i-am convins foarte uspr sa imi ea un catelus!
Sunt unii parinti poate care nu sunt prea de acord!
Mai intai am sa iti spun personalitatea lui happy

Personalitate

Akita este un caine de talie mare, dar nu o rasa gigant, de aceea, sunt excelenti caini de casa, avand nevoie de un nivel moderat de exercitiu fizic. In general sunt niste caini foarte tacuti, pot eventual sa urle, daca ei considera ca e ceva care merita acest fapt. Cele 2 caracteristice ale Akita, ca si caine de companie, este un caine foarte curat si foarte usor de intretinut. Akita au fost descrisi ca fiind foarte asemanatori pisicilor, datorita curateniei lor si a lipsei de miros. Akita este un caine imperturbabil, ascultator, cuminte, dar incapatanat si dominant, cand vine vorba de alti caini. El are pretentia ca alti caini sa i se supuna, iar daca acest lucru nu se intampla, atunci pot apare conflicte. Caracterul sau este simplu, rabdator si demn.

Relatiile cu familia si casa

Akita este un foarte bun companion al familiei si copiilor. Este un prieten devotat, rabdator si protector al copiilor. Akita sunt foarte gentili cu copiii, aceasta calitate a lor fiind recunoscuta. Se spune ca mamele japoneze isi lasau copiii numai in grija si paza cainilor Akita, in anumite circumstante.

Totusi trebuie sa fiti constienti ca, nu este recomandat sa lasati copiii foarte mici, nesupravegheati, in prezenta cainilor. Akita sunt excelenti companioni, mai ales atunci cand cresc impreuna cu copii. Nu lasati un exemplar de Akita singur, ore in sir in curte, nesupravegheat, deoarece tind sa dezvolte probleme de personalitate si devin foarte stricatori in curte, datorita plictiselii. In principiu sunt caini de haita, creati sa fie sociabili, de aceea, izolarea le produce un stres foarte mare.

Akita nu va arata niciodata afectiune unei persoane care nu e membru al familiei, sau apropiat al acesteia, putand fi extrem de distant. Socializat si crescut cu alte animale, de obicei le accepta ca membri ai familiei, altfel, nu. Loialitatea si devotamentul aratat de Akita sunt fenomenale. Un pui tipic de Akita va va urmari prin toata casa, pas cu pas, avand o abilitate uimitoare in a se feri de picioarele dvs. Akita isi traieste viata avand ca unic scop sa va protejeze si sa stea in compania ta.

Atentie!

Dresajul

Akita tind sa fie foarte incapatanati, de aceea, dresajul trebuie sa fie ferm, sa insemne si sa nu fie lasati sa faca ce vor, atunci cand li s-a dat o comanda.

Uite cum sa faci chiar daca eu nu am fost nevoita sa fac asa dar ajut ceilalti oameni happy

Fa-te ca esti tot timpul suparat nu manca nimic cand esti in preajma ei (dar cand esti singur mai poti manca un 7days chipsuri)
uitate la un obiect fara sa zambesti...
DAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU:NU FI INSISTENT!
Cu timpul o sa isi dea seama ca doresti

Daca aceasta vcarianta nu merge arata-i un pui de Akita nu unul adultwinking
O sa ramana inmuiata, cumparai un buchet de flori trandafiri rosii, fai masaj, fa mancare, etc.

Ai sa vezi ca varianta asta va merge!

Bafta! Succes! Pa-Pa!
Procedeaza asa cum iti zic euwinking o sa mearga! Pa!

| Monyk_6706 a răspuns:

Iti zic eu ceva dar se poate sa nu tina...depinde de firea ei...
1happyii zici ca toti colegii tai au numai tu nu ai
2happyii zici ca daca iti ia o sa fii cuminte,o sa fci curat, o sa cureti dupa el, etc
3happyceri un catel de la un prieten si il duci acasa pentru o zi ai grija de el, si asa ea va vedea ca nu e chiar asa de rau un catel...
4happynu mai am idei
succes daca reusesti sa te bucuri de catelul tau
pa pa :*