| Ela00x a întrebat:

Peste cateva saptamani o sa-mi iau un bichon si as vrea sa stiu cateva chestii despre el
1. Cum il educ sa nu isi faca nevoile in casa?
2. Ce lucruri ii trebuie?
3. Ce mancare sa ii dau?
4. Cum il curat in urechi, cum ii ingrijesc ghearele?
5. De cate ori trebuie sa-i dau blana de langa ochi? Cu ce?
Multumesc. Funda

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Inainte de a-l duce afara, trebuie facuta deparazitatea interna ( inainte de vaccin) si vaccinarea ( musai, deorece poate sa i-a vreo bola sau viroza mortala, deorece nu mai are anticopi primiti de la laptele matern).
1. La inceput pana sa ii faci vaccinurile trebuie sa ii cumperi niste lavete pe care le gasesti la pet-shop si o sa faca pe ele ( trebuie sa le pui unde poate sa le vada si sa ajunga cu urinta la ele, la inceput o sa fie un pic greu sa faca pe ele, dar pune-l cu 30-60 de minute dupa ce a baut sau mancat lichide pe lavete, la fel o sa faci si cand o sa il duci afara dupa 30-60 de minute dupa ce a baut sau mancat lichide trebuie dus afara sa se obisnuiasca. Trebuie un program fix de dus afara, pentru pui de 3 ori pe zi musai!).
2. Lucruri, nu prea inteleg la ce te referi, daca te referi la jucarii, o sa gasesti la un pet-shop destule.
3. Mancare speciala pentru caini juniori, gasesti la pet-shop in functie de rasa, dar si buget. si ocazional branza neseara, lapte cu 1, 5 % grasime, si carne de pui sau curcan fiarta nesarata, dar asta sa fie optinal.
Legat de punctul 4 si 5, poti sa intrebi veterinarul ( eu nu am bichon, si nu ma pricep), de preferta veterinarul care o sa ii faca vaccinul, deorece el o sa ramana medicul cainelui si el o sa te indrume mai bine cu toate intrebarile pe care le ai.
Nu ai specificat de baie, daca doresti sa ii faci baie te sfatuiesc sa ii faci dupa ce termina setul de vaccinuri ( adica dupa 3 luni, atunci poti sa il duci si afara), si doar cu sampon special pentru caini deorece au un ph redus fata de al nostru si nu o sa ii irite pielea destul de sensibila. Te sfatuiesc sa ii faci baie la 2-4 saptamani, nu mai devreme, dar daca e murdar tare, atunci nu ai ce sa faci decat sa il speli.

2 răspunsuri:
| Admunssen a răspuns:

Mă bucur să aud că cineva vrea un prieten patruped in casă. Tot ce vrei să știi este funcție de vârsta pe care o are dulăul. "Freza" din ochi ar trebui tunsă atât cât să-i păstrezi frumusețea, lăsându-i și orizontul vizual mai larg. Pentru scurtat unghiile mergi la cineva care face asta. Cel mai important aspect legat de un Bichon în casă, este dacă cunoști riscurile și dacă ai puterea să reziști. Este o rasă extrem de energică și gălăgioasă. Veșnic se mișcă (și iute incă) și latră isteric fără motive, cu timbrul vocii destul de acut.

| Ela00x explică (pentru Admunssen):

Are 6 saptamani.