| Christinamiss1 a întrebat:

Acum 2 zile m-am trezit cu o pisicuta in curte. Mi-a fost mila de ea, asa ca am hranit-o si i-am aratat afectiune. Problema este ca nu imi doresc o pisica, mai ales femela. Locuiesc la curte, deci va dati seama ca vor veni motani si o sa ma trezesc cu niste pui carora nu o sa stiu ce sa le fac. Nu sunt genul de persoana care sa-i arunce, sunt impotriva acestui lucru. Totusi, nu as avea ce sa le fac pentru ca nu i-ar lua nimeni. Ca sa impiedic venirea nedorita pe lume a unor pui, ma gandeam la castrare. Sunt mai multe probleme: nu stiu nimic varsta pisicii (am inteles ca nu ne face decat intre 4 si 6 luni). Ea nu arata ca ar fi chiar pui, dar nu e nici ajunsa la maturitate. Pe langa asta, parintii mei nu vor sa auda de pisici si nu ma vor ajuta sa rezolv problema. Nici nu stiu cat costa castrarea asta si nici nu am de unde sa iau suma respectiva. As vrea totusi sa o fac sa plece. Nu vreau sa o arunc sau ceva, nici sa o fac sa plece prin agresivitate. Pe internet am gasit niste metode care nu ma ajuta, ma refer ca aparatele acelea speciale de alungat pisici/caini. Nu am bani de asa ceva si e mai complicat. Ma gandeam sa nu-i mai dau mancare si nici afectiune. Poate va pleca. Ma gandesc ca daca pleaca, poate ajunge la altcineva sau va ajunge sa supravietuiasca cumva. Eu nu pot sa o pastrez. Aveti vreo idee de cum as putea sa o fac sa plece?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O castrezi si gata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu faci asta. Pisica aceea are nevoie de iubire pe care nu i-a dat-o nimeni până acum. Pisica este a casei. În curte undeva îi faci un culcuș. Ea te va iubi pe tine. Pisica are un spirit foarte puternic, mult mai puternic ca un câine, dar noi nu o înțelegem.
Spiritul ei te va proteja, chiar dacă nu știe să comunice cu tine. Tu cum te-ai simți dacă cineva te-ar castra?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sau poti sa le zici parintilor tai sa se ocupe de asta, ei pot sa o duca undeva, altundeva. Pana la urma este si casa lor, nici ei nu si-ar dori ce iti doresti tu. Si cum pot ei sa lase o pisica sa umble pe acolo daca nu vor mai multi pisici? Vorbeste cu ei, trebuie sa se ocupe de asta.
Si felicitari pentru gandirea matura big grin

| CataCatalin994 a răspuns (pentru DoarBogdan):

De ce parinti ai fost crescut? Mai ales ca e la tara, oamenii sunt foarte incuiati la minte, nu prea vad sa aiba sanse sa-i convinga.

| DoarBogdan a răspuns (pentru CataCatalin994):

Am fost crescut exact de acelasi tip de parinti. Nimeni nu e incuiat la mine, ci doar inconstient si nesigur de capacitatile sale proprii de a se dezvolta pe in diferite directii.
Referitor la pisica si parinti, in cazul meu, cand eram mai mic si cred ca in orice alt caz, ce alternativa au? Sa lase pisica prin curte? Sa moara pe acolo si sa aduca alti pisici? Nu, ca doar este casa lor. Sigur o sa o duca ei undeva. ^_^

| Cosmin86 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Sa o ia in casa si sa o creasca happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai daca a zis ca parintii nu sunt de acord cu asta? Nu poate ea sa le schimbe mentalitatea. Sau poate, dar este foarte greu. Plus ca nu are nicio putere acolo din ce zice, in aceasta privinta.
Dar nu imi mai spuneti mie laughing. Eu doar am raspuns la ce a spus ea referitor la pisica.

Da, si mie mi-ar placea sa o ia acasa, unde este cald si bine. Daca ar fi dupa mine, as lua-o eu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu am deja pisica in casa de peste 7 ani big grin
O casa fara pisica e o casa goala :p

| DoarBogdan a răspuns (pentru Cosmin86):

Da stiu asta... si sunt de acord cu tine. As lua si 5 pisici acasa daca as putea.
Dar eu m-am referit la cazul persoanei care a pus intrebarea. Ajut-o pe ea, nu pe mine laughing

| Felys a răspuns:

Uneori se fac castrari gratuite pentru animale cu si fara stapan, cauta si tu pe net cand si unde se fac si du pisica la castrat

| Sophieka a răspuns:

Buna

Sunt campanii gratuire de sterilizare in toata tara. Din ce localitate esti? Ma pot interesa eu pentru tine, si cu o postare frumoasa pe olx si cateva poze, o oferim altcuiva care sa o doreasca.

| Celestina003 a răspuns:

Nu vad nimic rau in asta! Adica ce e asa rau sa ai o pisica.