| bLoNnNda a întrebat:

am si eu o problema.am un perus de 2ani, femela, si nu mananca, varsa intruna o chestie alba, si nu stiu ce sa-i fac.am mai avut un perus cu aceeasi problema acum 4 ani, l-am dus la veterinar si mi-a dat niste picaturi dar dupa o luna a muritcrying ce pot sa-i dau, sau sa-i fac sa-si mai revina? ast raspunsuri de la cei care au trecut prin asta sau au cunostinte. Ms.

10 răspunsuri:
| qwerty21 a răspuns:

Pai vomita happy
daca ai rabdare poate o sa ii treaca.incearca sa il faci sa manance

| bLoNnNda explică (pentru qwerty21):

Vomita de 2zile, si nu stiu daca imi permit sa mai astept.I-am dat zeama de lamaie pe gat poate ii da drumul la pofta de mancare.eu o vad ca incearca sa manance, se chinuie, dar ceva nu o lasa sa inghita.

| qwerty21 a răspuns (pentru bLoNnNda):

Poate are rosu in gat.sau ceva de genu

| bLoNnNda explică (pentru qwerty21):

Intrebarea era ce pot sa-i fac sau sa-i dau? mai putin conteaza ce are, important e ca nu se simte bine.

| qwerty21 a răspuns:

Zeama de lamaie, poate nu trebuia...adica e o substanta citrica,ce i-a dat totul peste cap.
daca ai putea sa ii pui acolo mar si patrunjel, poate ca i-ar trezi pofta de mancare, din cate am auzit

| Sentinel a răspuns:

:I-am dat zeama de lamaie pe gat poate ii da drumul la pofta de mancare:

Ce prostie ai facut! Zeama de lamaie este ACID, si evident din cauza asta vomita. Probabil i-a afectat stomacul. URGENT la veterinar si sa-i spui ca i-ai dat zeama de lamaie. E un chin pentru biata pasare. Imi pare foarte rau pentru ea. CUm vrei sa manance cand acidul ala citric i-a ars gusa? evident ca o doare daca incearca sa ingurgiteze ceva.

Daca nu esti in stare sa cresti o pasare, NU MAI CUMPARA ALTA.

| bLoNnNda explică (pentru Sentinel):

Ea vomita de doua zile.si nu i-am dat pana acum zeama de lamaie, DECI ""evident"" NU din cauza asta vomita.i-am dat astazi si pentru cei care "" nu stiu sa creasca o pasare"" sa stii ca a reusit sa manance putin mar.Lamaie doar i-a luat putin din greata care o avea din monet ce nu putea sa manance.Am 19ani stiu cum sa am grija de un perus, mai ales ca e deja al doilea, iar primul a trait 5 ani.

| Sentinel a răspuns (pentru bLoNnNda):

Incearca niste ceai de menta. 1 pliculet la 250ml apa. Dar nu i-l da cald, ci la temperatura camerei. Neindulcit. Trebuie sa-l fortezi sa bea putin 3-4 guri. Vezi cum se simte. Totodata incearca urmatorul exercitiu. Este terapie pranica. Pune mainile in jurul sau si concentreaza-te pe palme. Nu trebuie sa-l atingi. 5-10 cm distanta de el. Asculta palmele, incearca sa "simti" cu palmele. Fii atenta caci mintea incearca sa te distraga si implicit terapia sa isi piarda din eficienta. Stai cu atentia total cat poti de mult pe palme. Mentine 5-10 minute asa. Daca se inrosesc palmele, te furnica, simti intepaturi, te ard sau exista micro reflexe in ele, nu te speria. Asa trebuie sa fie, si este un semn ca prana (energia Ki, Lumina) curge in flux mare. Nu lasa gandurile sa te distraga. Procedand astfel, am ajutat la recuperarea perusului meu avand aceleasi simptome, de 4-5 ori pana acum. A functionat de fiecare data.

Sanatate multa si sper sa revii cu vesti ca micutul si-a revenit si e fericit si sanatos.

| Sentinel a răspuns (pentru Sentinel):

Am uitat sa spun. Ceaiul sa fie facut cu apa plata. Recomand Dorna deoarece are putine saruri. Si apa normala de baut sa fie tot apa plata.

Sanatate

| bLoNnNda explică (pentru Sentinel):

Cea mica si-a revenit.am fost la veterinar si i-a facut o injectie.acum mananca si e sanatoasahappy mi-a dat si niste picaturi sa i le pun in apa fiarta.