| TheMusicBoy a întrebat:

Cainele meu a murit acum o ora si sunt distrus, parintii mei au zis cu acordul meu sa ramanem fara caine o luna. Pana atunci ce as putea face ca daca ma gandesc la el imi vine sa plang. Ce ar trebui sa fac sa il incinerez sau sa il inmormantez?

8 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

E bine sa treaca putin timp pana vei umple golul pentru ca daca ai lua imediat alt caine exista riscul sa tot faci comparatii si sa nu te poti atasa de el asa ca o luna doua este perfect.Cat priveste partea cu inmormantarea, daca ai curte este ideal sa il ingropi in curte daca nu, e buna varianta si cu incinerarea numai sa ai unde sa il duci ca nu stiu daca sunt incineratoare pentru animale in toata orasele.Eu stiu ce insemna ca suferi dupa un caine, am avut din pacate mai multe astfel de experiente si desi au trecut 20 ani de cand mi-a murit cainele copilariei inca il mai visez si ma gandesc cu regret.Din pacate cainii traiesc putin, foarte putin si este imposibil sa nu ii iubesti si evident ca suferi atunci cand le vine timpul sa treaca in nefiinta dar trebuie sa constientizam de la inceput asta si sa acceptam situatia pentru ca nu avem ce face.Mult succes ca iti poti gasi catelusul care iti va alina suferinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand il înmormantezi. Te înțeleg perfect. Nu trebuie să plângi si presupun că ai petrecut mult timp alaturi de el. Acceptă întorsătura bruscă a lucrurilor. Nu ai ce sa faci in legătură cu asta. Cu timpul îți va trece. Cauta ceva care să-ți distraga atenția cum ar fi un joc pe steam sau o ieșire cu amicii.

| Raducons a răspuns:

Inmormanteaza-l undeva e mai usor. daca ai curte si gradina poti sa ii gasesti un colt undeva, daca nu cauta un loc in alta parte, dar nu-l arunca.Este dezamagitor te inteleg dar nu avem ce face.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Mie când mi-au murit matele eu le-am îngropat. Pare mai OK decât incinerarea.Dar când moare cineva nu poți sa-l uiți. Ăsta e vei avea în suflet o durere de vreo săptămână sau chiar mai mult un pic.Gaseste-ți ocupații, treaba sau ceva ca sa nu stai în pat și sa plângi. Poți sa plângi ca sa te descărci și e bine (dacă ești timid sau rușinos poți plânge pe ascuns) și o sa vezi ca rezolvarea va veni de la sine și dacă îți găsești o ocupație sigur uiți de durere.Și încet încet o sa treacă dar dintr-o data nu ai ce sa-i faci. Sper sa fie bine.Salut

| Roelly202 a răspuns:

Frt,si cainele meu mi-a murit acum vreo 5 ani, eu l-am inmormantat, si eu am fost la fel de distrus ca tine?

| Andreea150203 a răspuns:

Imi pare rau să aud asta. Si eu am un caine și chiar nu stiu ce m-aș face fără el. Eu zic sa il inmormantezi, dar asta ramane decizia ta, sau daca il incinerezi am auzit acum. ceva timp ca exista ceva firma (nu stiu) care iti pune cenusa intr-un lantisor sau cercei sau ceva de genu. Inteleg durerea, dar gandeste te ca acum e mai bine. Ai grija de tine!

| minrest a răspuns (pentru Andreea150203):

Este mai bine acum cainele? Cum asta?

| TheMusicBoy explică (pentru Andreea150203):

As fi vrut sa fac un inel din cenusa dar nu ne da cenusa ci o pune in pamant