| MyTedyBear a întrebat:

Stiu,am mai pus intrebarea asta dar inca nu am reusit sa scap de acei caini enervanti care ma tot urmaresc!
Le-am facut de toate:
-i am fugarit
-am aruncat cu pietre spre ei (fara sa ii ranesc)
-am folosit un aparat cu ultrasunete(dar ei plecau la cativa metri si dupa se intorceau)
-am incercat sa plec incet de acasa fara sa ma auda
Si nimic nu merge! Ma urmaresc peste tot! Uneori daca plec cu masina, fug dupa ea crying
Mereu cand ies din casa ma duc cu haita dupa mine...
In zona nu sunt hingheri pentru ca stau la casa intr-o comuna si nimanui nu ii pasa de cainii vagabonzi.
Va rog sa ma ajutati macar cu un sfat ceva! sad

10 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Cainii sunt niste animalute dragalase care cauta afectiune. Iti dai seama ca se tin dupa tine pentru ca le lipsesc anumite lucruri cum ar fi : hrana, apa si afectiune.
Cand pleci de acasa, ia o bucatica de paine si arunca-le intr-o parte. Vor fi ocupati sa manance si tu vei putea pleca linistita.
Banuiesc ca sunt inofensivi, nu?

| MyTedyBear explică (pentru PamfleticaTotHellenne):

Da,insa am incercat sa le dau de mancare si sa plec, insa ei lasa mancarea si vin dupa mine...

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru MyTedyBear):

Le e drag de tine!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Încearcă să vorbesti calm cu ei, că dacă țipi la ei si îi alergi cu pietre m ai rău îi atîți si îi faci si m ai agresivi, vorbeste cu ei că atunci ei te vor accepta ca pe un prieten, nu ca pe un dusman, sint si ei suflete săracii dar tot oamenii i au înrăit, că unii îi bat.

| MyTedyBear explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tocmai,pentru ca ei m au luat ca pe un prieten, le dau de mancare ii mangai dar ce ma enerveaya e ca ma urmaresc peste tot... fiindca m am imprietenit prea mult cu ei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca arunci cu pietre si tipi la ei, mai rau ii atiti. Nu le da importanta, poti chiar sa le vorbesti (nu, nu glumesc). Ceva de genul: plecati, nu a tem de voi. Si cum spunea @hummer, poti sa e dai ceva de mincare. A doua, a treia zi vor astepta mincarea dar nu te vor mai ataca.

| hummmer a răspuns:

Cu o coajă de pâine azi, una mâine ai încercat?

| MyTedyBear explică (pentru hummmer):

Da x.x

| hummmer a răspuns (pentru MyTedyBear):

Acum am citit aventurile tale cu ei.Nu ştiu, poate să renunţi la bichon şi să îţi iei un doberman sau ceva mare ca să ieşi cu el şi câinii să dea înapoi si să nu te mai urmărească.

| GabrielaIoana a răspuns:

Nu ai ce face incearca sa ii ocolesti sau fa tu sau pune-i pe ai tai sa faca o plangere pentru cainii vagabonzi.