| alexutza222 a întrebat:

Pe traseul mneu zilnic sunt mai multi caini. Mie imi este frica de ei si nu vreau sa aud texte din categoria 'nu iti fac nimic, vorbeste cu ei sau alte aberatii.' Nu imi plac si nu vreau sa ma imprietenesc cu ei. La mine la bloc s-a aciuat un caine genul prietenos(care se joaca cu lumea, etc) eu nu vreau sa ma miroase, vreau sa pastrez distanta. Ca sa ocolesc trebuie sa intru printr-un magazin si nu pot sa fac asta zilnic. In statia in care merg este o haita de cainii care stau cu niste tigani, in partea cealalta in statie sunt caini la o bodega(stiu, zona naspa). Care ar fi cea mai eficienta metoda de ai alunga, de a scapa de ei. Sunt dispusa sa fac orice ar functiona. La hingheri am sunat, evident nu fac nimic.Nu vreau sfaturi de genul'Imprieteneste-te cu ei ', ca nu vreau sa ii hranesc sau ii las sa ma miroasa. Metoda utilizata trebuie sa fie ieftina si la indemana pentru o fata de 16 ani, ma rog pot face rost de ajutoare(parinti, etc). Ma gandeam la otrava de sobolani, pioneze in chiftele, dat cu clor in zona in care stau ca sa ii deranjeze mirosul(nu cred ca e prea eficient si trebuie o mare cantitate, am auzit ca merge si otet) sau un aparat cu ultrasunete? Ce ati face daca ati fi in locul meu? Sfaturi... Multumesc anticipat pentru ca ati avut bunavointa sa cititi atat de mult si ca ma ajutati. Pentru 'iubitorii de animale' eu vreau doar sa traiesc linistita in orasul meu, pana una alta orasul e pentru oameni nu pentru cainii, nu sunt dispusa sa mai aud cum prietenii mei sunt muscati(eu m-am pazit intotdeauna, chiar daca par exagerta am doar grija de pielea meu) cainii astia sunt un pericol public.

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Http://www.shopmania.ro/q-aparat-anti-caini

Cunosc pe cineva care a folosit cu succes un astfel de aparat. Totusi merge in momentul in care cainele vine la tine, daca el sta deoparte si nu iti face nimic nu as incerca aparatul, sa nu se enerveze si abia atunci sa devina agresiv. Daca iti iei unul bun chiar functioneaza (la taica-meu a sarit un caine noaptea sa il muste si din saritura s-a intors cand i-a dat cu aparatul).

Totusi, vreau sa adaug ca mie ceea ce descrii imi suna a fobie si iti recomand sa ai grija si de partea asta. Nu ma intelege gresit, sunt de acord cu tine ca este deranjant sa fie atatia caini pe strada, atata lume muscata, ar trebui sa se ia masuri - si totusi atata vreme cat nu se iau masuri si cainii nu pleaca, este important sa poti trai in situatia care este si sa nu fii atat de afectata. Asta sau sa faci cumva sa iti schimbi traseul, cel mai bine ar fi sa te muti intr-o zona mai buna dar ma indoiesc ca asta este o solutie accesibila, din pacate.

6 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Da, am vazut din discutiile unor persoane care oscilau intre spray si aparat cu ultrasunete ca aparatul e eficienthttp://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=111505

| Dackvareder123 a răspuns:

Dai paine cu benzinawinking

| alchimistuinfinit a răspuns:

Daca acei caini nu-ti fac nimic, nu inteleg care-ti este problema, cu niste chiftele cu clor ii rezolvi, asta este prea clar, cand vii de la scoala ori sunt morti ori trebuie sa moara, dar crezi ca merita sa faci rau cuiva daca el nu-ti face tie? Ia gandeste, draga domnisoara happy.

| alexutza222 explică (pentru alchimistuinfinit):

Multumesc de raspuns, insa eu nu voi sta sa ma muste cainii si apoi sa actionez. Eu vreau sa previm. In principiu as vrea sa plece nu sa-i am pe constiinta, poate ultra sunete sau dat cu clor. Oare care e mai eficienta?

| alchimistuinfinit a răspuns (pentru alexutza222):

Cu ultra-sunetele alea, din instinct or sa te atace ei vor stii ca le faci rau happy.

| alexutza222 explică (pentru alchimistuinfinit):

Atunc chiar nu stiu cum sa scap de ei in mod pasnic. Dar tocmai de asta am postat aici ca sa ma sfatuiti voi. Multumesc!