| Andreeaabbb22 a întrebat:

Bună tuturor,să vă explic situația,cațeaua mea statea între liniile de tren, fix pe mijloc, înțelegeti voi ce vreau sa spun, trenul a sunat prea tarziu, eu lipsisem 2 minute de langa ea,a trecut trenul si ea se afla sub el, ea este lovita doar la cap, are capul moale in creştet, de 4 zile,atunci s-a intamplat,nu mananca, nu bea apa, îi dau mancare si apa cu siringa. Merge putin dupa care pica pe o parte si cu capul in jos, a facut spume la gura, i-a curs sange pe nas in seara incidentului, a vomitat 2 zile, astazi va fi a 5 a zi si inca e in viata, sta mai mult intinsa, din cand in cand de ridica si merge cu capul indreptat intr-un colt al camerei si isi apasa capul in perete si nu stiu de ce. Am fost cu ea la clinica si au spus ca nu au ce sa-i faca dupa ce i-au facut o perfuzie si i-au dat o injectie de calmare, au spus ca nu mai are sanse si sa o eutanasieze...nu am fost de acord evident, stiu ca ea chinuie dar nu-i cumpar moartea, au spus ca tomograf nu-i poate face pentru ca e mica, cateaua are 6 luni si mi-a spus sa merg cu ea la Deva,cheltuielile fiind costisitoare, eu inca am speranta ca se va face bine, credeti ca are cheag de sange la cap? E foarte moale acea zona sau credeti ca mai are vreo sansa sa supravietuiasca?

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Nu te-am judecat, doar iti spun ca esti o persoana IRESPONSABILA si esti raspunzatoare de situatia in care se afla bietul animal.

Sper sa nu-ti mai iei niciodata animale de companie, nu meriti si-n plus sunt ca un copil de care trebuie sa ai grija si pe care trebuie sa fii cu ochii in permanenta.

15 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Orice este posibil.
Eu în locul tău, dacă mi as permite, as merge în alt județ.
Dacă un medic spune ca,, nu se mai poate " poate însemna de fapt,, eu nu pot face nimic". Adică el nu, dar altcineva da. happy

| Raizen07 a răspuns (pentru Nemessys):

După 5 zile? Tomograf?

| nicu991 a răspuns (pentru Nemessys):

Daca era o persoana responsabila nu avea ce dracu sa caute pe calea ferata cu un biet animalut.

Oricum nu mai are sanse de supravietuire in urma traumelor craniene, asta e cert.

| Andreeaabbb22 explică (pentru Nemessys):

Am inteles ca ar putea costa ttot si undeva la 300 de euro,cu transport, pe langa asta cateaua mea se simte prea rau pe drum si vomita, am primit sfatul de a merge la Deva, dar si acolo, daca au ce sa i faca bine daca nu nu...au spus ca a mai avut un caz asemenea in care cainele a murit dupa operatie...cateaua asta de 5 zile lupta,doctorii au spus ca e ciudat pentru ca a doua zi de la incident nu s ar mai fi trezit, am pus foarte mult suflet pentru cateaua asta, nu vreau sa o las sa chinuie dar nici sa o duc eu sa o omoare, nu m as ierta niciodata, am zis daca moare sa se intample cand vrea Dumnezeu dar la mine acasa nu sa i cumpar moartea

| Nemessys a răspuns (pentru nicu991):

Ai dreptate.

| Andreeaabbb22 explică (pentru Raizen07):

Da,pentru asta ma trimiteau la Deva cu ea.

| Nemessys a răspuns (pentru Andreeaabbb22):

Greșeala costa. Ori bani ori suferință.

Dacă îți supravegheai cățeaua era altceva. Du o cât mai repede. 300 de euro nu e chiar asa mult.

| Andreeaabbb22 explică (pentru nicu991):

Este chiar foarte usor sa judeci,eu stau la bloc,peste o mica portiune de drum este calea ferata,am iesit cu ea la plimbare,am scos o putin din lesa stand langa mine, se juca cu inca o catea, i-am dat drumul anga bloc, repet blocul se afla la cativa metrii de calea ferata, cat vorbeam cu pers. Respectiva intr o fractiune de secunda a fugit acolo, nu mi-am dat seama....nu mai judecati fratilor ca e foarte usor... daca nu eram responsabila nu stateam cu zilele si noptile tot langa ea ajutand o

| Andreeaabbb22 explică (pentru Nemessys):

E usor de spus ca 3 sute de euro ni este mult cu salariile din Romania sa nu mai pun tratament si alte cele...Am sunat la Deva de curiozitate dar au spus ca peste 9 zile pot veni cu ea deoarece e cu programare...

| Andreeaabbb22 explică (pentru nicu991):

Multumesc pentru ajutor

| nicu991 a răspuns (pentru Andreeaabbb22):

Nu te-am judecat, doar iti spun ca esti o persoana IRESPONSABILA si esti raspunzatoare de situatia in care se afla bietul animal.

Sper sa nu-ti mai iei niciodata animale de companie, nu meriti si-n plus sunt ca un copil de care trebuie sa ai grija si pe care trebuie sa fii cu ochii in permanenta.

| Raizen07 a răspuns:

Indiferent ce răspuns cauți, nu o să-l găsești aici doar dintr-o poveste! Dacă ai fost la "doftor" și ți-a recomandat eutanasierea. Nu o mai lasă să sufere!

| Andreeaabbb22 explică (pentru Raizen07):

Doctorul a spus-o sub forma mai bine dați 150 de lei ca sa nu mai chinuie si o eutanasiem...
Nu au ştiut ce să zică în afara de lucrul acesta.

| Andreeaabbb22 explică (pentru Raizen07):

Ce e nasol. dupa ce i favi o perfuzie si un calmant ceri 150 de lei sa o eutanasiezi..de ce nu spui de la inveput ce e de spus? Eu vad ca intr-un fel nu se mai simte chiar asa rau cum era in primele 2 zile

| Andreeaabbb22 explică:

Si nu spun ca nu este si vina mea, imi asum, eu astept un sfat o parere daca mai are vreo sansa...din ce am zis mai sus
Nu astept sa ma judecati sincer

| Andreeaabbb22 explică:

Crezi ca nu imi pare rau ca sufera? Dorm noaptea pe reprize sa fiu atenta la ea cand se ridica in picioare sa i sprijin capul,i dau pastile de durere,i-am dat si injectie eu, de la veterinar, stau sa-i dau apa si mancare cu siringa, sunt langa ea cat mai mult timp posibil, si tu spui ca sunt egoista si nu dau banii astia? Suma asta este spusa aproximativ, nu imi permit sincer sa dau 300 de euro nu mi permit,si mai trebuie sa astept pentru programare si ea se simte foarte rau pe masina, foarte rau, crezi ca nu imi era dracu usor daca as fi avut bani sa-i dau? ca sa nu mai chinuie, sa nu ma mai uit la ea sa stau cum se chinuie? crezi ca as mai sta tot timpul langa ea si sa am grija? Nu mi-ar fi usor sa dau banii astia? Crede ma ca daca as avea as da, dar pe langa asta mi e frica si sa nu moara dupa operatie, dar momentan chiar nu imi permit sincer